جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4007

 پيشينه علوم 

 روانشناسي

قسمت هفتم

عصر روانشناسي علمي

در نيمه دوم قرن نوزدهم پيشرفت دانش هاي فيزيک و فيزيولوژي زمينه را براي علمي شدن روانشناسي فراهم نمود و به ويژه وبر فيزيولوژيسن نامور آلماني ضمن طرح قانون هاي مختلف درباره احساس يا ادراک حسي عقيده داشت براي آنکه اختلاف دو محرک محسوس شود لازم است به يکي از محرک ها حداقل معيني افزوده شود . اين حداقل اختلاف محسوس را آستانه ي اختلافي ناميده اند. فخنر، دانشمند و فيزيکدان آلماني نيز با توجه به قانون هاي وبر، موفق به اندازه گيري شدت احساس گرديد.اين دانشمندان به طور غير مستقيم به فراهم آوردن زمينه روانشناسي علمي و پيشرفت آن کمک هاي قابل توجهي نمودند.

روانشناسي در دوره رستاخيز دانش

در دوره نوزايي يا رستاخيزي دانش و هنر که آن را رنسانس نيز ناميده اند دو تن بيش ازهمه در پايه گذاري روانشناسي موثر بوده اند.

فرانسيس بيکن: بيکن در دوران اقتدار کليسا با صراحت و شهامت اظهار داشت که مباحث نظري درپيشرفت علم ناکام بوده است. به همين سبب کتاب ارغنون نو او را بايد به منزله اعلاميه استقلال تجربه گرايان از استدلاليان به شمار آورد.به عقيده او پيش از آنکه روش استقرايي را به کار ببريم نخست بايد بت هاي ذهني را از پيش برداريم. وي بت هاي ذهني را باورهاي نينديشيده و نا‌آزموده‌اي مي داند که ساخته و پرداخته ي دست قرن هاي گذشته است و تنها بر اثر تقليد و عادت و آميختگي با عواطف در مغز بسياري از افراد جا گرفته است که يک دانشمند منطقي وظيفه دارد اين بت ها را بشکند و بازگشت به خويشتن و رهايي از عواطف مزاحم را هدف خود قرار دهد.

ادامه دارد...

تهيه‌ و تنظيم: فهيمه‌سادات موسي کاظمي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته