جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 فرهنگ دانشگاه 

 شرکت واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در راهپيمايي روز 13 آبان

کارکنان و دانشجويان واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور همسو با ساير مردم در راهپيمايي روز 13 آبان شرکت کردند. واحد هاي شرکت کننده در راهپيمايي يوم الله 13آبان از اين قرار است.منطقه 17 دانشگاه آزاد اسلامي، قائم شهر، بافت،کازرون ، بندرعباس، دهلران، ايذه ، مرند، فيروزکوه، زابل، انديمشک،کرمانشاه، بردسير، شوشتر،ملکان، زواره، نائين، بندر جاسک، آزادشهر، سقز، آستارا، گيلان، تنکابن، سلماس، اردبيل و اسلام‌آباد.

رييس مرکز مشاوره دانشگاه آزاداسلامي يزد:

کرسي‌هاي آزادانديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است

رييس مرکز مشاوره دانشگاه آزاداسلامي يزد با تاكيد بر برگزاري كرسي‌هاي آزاد انديشي در دانشگاه‌ها، گفت: کرسي ‌هاي آزاد انديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است و زمينه‌اي براي رشد، بالندگي و شکوفايي آراست که بايد تلاش شود اين کرسي‌ها با نظم و دقت برنامه‌ريزي و اجرا شود. به گزارش ايسنا، فلاح در نشست "ماهواره، بله يا خير؟" خطاب به دانشجويان، اظهار كرد: اگر به دانشگاه به عنوان جايگاهي براي فرايند تفکر و انديشيدن بنگريم مسلماً برگزاري کرسي آزاد انديشي در آن يکي از ضرورت هاي لازم‌الاجرا در اين مراکز مهم علمي و فرهنگي محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه توسعه فرهنگ آزاد انديشي و مطالعه و تفکر براي رسيدن به هدف يکي از نتايج مهم برگزاري اين جلسات در دانشگاه خواهد بود، تصريح كرد: البته بايد توجه داشت كه موضوع آزاد انديشي به عنوان يک فرهنگ تلقي شود. وي افزود: تعريف حريم‌ها، حدود موضوعات و برخورد کردن به موضوعات به صورت کارشناسانه بايد در کرسي‌ها مورد نظر و توجه برگزارکنندگان آن باشد و اگر کرسي‌هاي آزاد انديشي با چهار چوب تعريف شده‌اش در دانشگاهها برگزار شود فرصت‌هاي مناسبي براي ارتباط نظرات و افکار مختلف انديشمندان به معناي تقويت موضوع توليد علم و تکميل فرآيند تعقل و تفکر را راه‌اندازي و جهت‌دهي مي‌کنند. فلاح ادامه داد: کرسي‌هاي آزاد انديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است و زمينه‌اي براي رشد، بالندگي و شکوفايي آراست که بايد تلاش شود اين کرسي‌ها با نظم و دقت برنامه ريزي واجرا شود. وي خاطر نشان کرد: کرسي‌هاي آزاد انديشي که از سال‌هاي گذشته شروع شده بايد با کميت و کيفيت بيشتر ادامه داشته باشد و از شاخص‌هاي مطالعه، سند و حرفهاي علمي، منابع و استدلال‌هاي علمي و رواني گفتار در اين کرسي هاي آزاد انديشي استفاده شود.

بهره برداري آزمايشگاه هدروليک و سيالات در واحد صوفيان

آزمايشگاه هدروليک و سيالات رشته عمران و مکانيک با دوازده ست آزمايشگاهي در دانشگاه آزاد اسلامي صوفيان به بهره برداري رسيد. به گزارش آنا، مسئول پژوهش واحد صوفيان گفت: اين آزمايشگاه که با هزينه اي بالغ بر دويست ميليون ريال تجهيز شد، امکان اجراي 18 نوع آزمايش مختلف در رشته هاي عمران و مکانيک را فراهم کرده است و دانشگاه در صدد است با عقد قرارداد با ساير دانشگاهها و مراکز آموزشي همجوارامکان استفاده آنها از اين امکانات را نيز ميسر سازد.

مهندس هادي دهقان افزود: در حال حاضر با خريد دوربين سرعت بالا و منبعهاي ولتاژ بالا آزمايشگاه EHD را تجهيز ميکنيم که دومين آزمايشگاه در شمالغرب کشور خواهد بود. وي در ادامه از حمايت ها و اهميت دادن مسئولين دانشگاه در بروز سازي وافزايش امکانات آزمايشگاهي جهت بالا بردن کيفيت آموزش در واحد تقدير وتشکر کرد.

3نوع خانه فرهنگ در دانشگاه‌ها ايجاد مي‌شود

مديركل فرهنگي وزارت علوم از ايجاد سه نوع خانه فرهنگ در دانشگاه‌ها خبر داد. به گزارش دانشجو، دكتر جليل دارا گفت: كميته فني براي تاسيس خانه هاي فرهنگ تشكيل شده است كه در اين كميته سه نوع خانه فرهنگ در دانشگاه ها ايجاد مي شود.

مديركل فرهنگي وزارت علوم اضافه كرد: تيپ يك خانه فرهنگ با جمعيت دانشجويي بين 2 تا 3 هزار نفر، تيپ 2 بين 7 تا 10 هزار نفر و تيپ 3 بالاي 10 هزار دانشجو تاسيس خواهد شد.وي با انتقاد از برخي دانشگاه ها گفت: بيشتر دانشگاه ها در راستاي سياست و برنامه ريزي هاي وزارت علوم حركت نمي كنند؛ مانند تاسيس خانه هاي فرهنگ كه بيش از يك سال است ابلاغيه آن به دانشگاه ها داده شده، اما در بيشتر
دانشگاه ها حركتي در اين خصوص صورت نگرفته است.

انعقاد قرارداد انجام طرح پژوهشي برون دانشگاهي در واحد زابل

قرارداد انجام يک طرح پژوهشي برون دانشگاهي توسط دکتر محمد رضا نورا عضو هيأت علمي واحد زابل منعقد شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد زابل، معاون پژوهشي واحد زابل ضمن اعلام اين خبر افزود: اين طرح به عنوان اولين طرح پژوهشي بين دانشگاهي ميان دانشگاه آزاد اسلامي واحد زابل ودانشگاه علوم پزشکي زابل و با رويکرد علمي –پژوهشي، با عنوان مينوالوژي ،مورفولوژي و ژئوشيمي ذرات گرد و غبار و تأثير آن بر سلامت دستگاه تنفسي جمعيت تحت پوشش منطقه سيستان در سال 1390 به ارزش 000/000/300 ريال منعقد شد. حسنعلي رخشاني نسب گفت: اين طرح پژوهشي براي مناطق در معرض توفان هاي شن،گردو غبار و يا ذرات معلق در هوا کاربرد بسياري دارد و براي اولين بار در منطقه مورد بررسي وپژوهش قرار خواهد گرفت. در اين طرح در خصوص آثار مخرب و عوارض ريزگردها وذرات گردو غبار بر سلامت دستگاه تنفسي جمعيت ساکن در منطقه سيستان تحقيق خواهد
شد.

اعزام 600 دانشجوي تهراني به منطقه عملياتي شلمچه

600دانشجوي دانشگاه‌هاي استان تهران مراسم معنوي روز عرفه را در منطقه عملياتي شلمچه برگزار مي‌کنند.به گزارش دانشجو، در آستانه يوم‌الله 13 آبان، 600 دانشجوي دانشگاه‌هاي استان تهران به مناطق عملياتي جنوب کشور اعزام شدند.اين دانشجويان از يادمان‌هاي 8 سال دوران دفاع مقدس بازديد کرده و مراسم معنوي روز عرفه را در منطقه عملياتي شلمچه برگزار مي‌کنند.

تجهيز و راه اندازي آزمايشگاه کشت سلولي در واحد شهرري

با همکاري دكتر چراغعلي رياست واحد شهرري و حوزه معاونت پژوهشي واحد، آزمايشگاه کشت سلولي در اين واحد دانشگاهي تجهيز و راه اندازي گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحدشهرري، مهندس احمدي مجدآبادي رئيس اداره امور آزمايشگاهها و کارگاه هاي واحد شهرري گفت: اين آزمايشگاه مجهز به دستگاههاي مختلفي مي باشد که برخي از آنها عبارتند از : هود لامينار فلور، انکوباتور CO2 دار، ميکروسکوپ اينورت مجهز به دوربين و مانيتور، تانک ازت، سيستم فيلتراسيون، سانترفيوژ و ... که با هزينه اي بالغ بر هفتصد ميليون ريال تجهيز گرديده است.

وي ضمن سپاسگزاري از همکاري دکتر بيخوف از اعضاي هيات علمي گروه زيست شناسي و کارشناسان آزمايشگاه هاي زيست شناسي ابراز كرد: با فراهم آمدن اين امکانات علي رغم آن که ميتوان کيفيت آموزشي را خصوصاً در آزمايشگاههاي زيست سلولي ملکولي و ژنتيک ارتقاء بخشيد، امکان انجام بسياري از پروژه هاي تحقيقاتي استادان و دانشجويان کارشناسي ارشد درداخل واحد فراهم مي گردد و وابستگي به مراکز علمي خارج از دانشگاه مرتفع مي شود.احمدي همچنين امکان برگزاري کارگاههاي کشت سلولي و ساير کارگاه هاي مرتبط را از ديگر مزاياي راه اندازي اين آزمايشگاه برشمرد.

همايش" چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم" درواحد تبريز برگزارشد

به همت معاونت دانشجويي دانشگاه آزاداسلامي تبريز همايش" چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم "در اين دانشگاه برگزار گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تبريز،دکتر محمود گلزاري استاد مشاوره دانشگاه علامه تهران در اين همايش گفت: دوستي ها و ارتباطات دخترها و پسرها در محيط هاي دانشگاهي بايد به صورت علمي مطرح شود.دکتر گلزار افزود: دانشگاه عرصه خوب و مناسبي براي ازدواج است به شرطي که با همکاري مشاوران صورت گيرد و دانشگاه بايد بتواند دراين راستا گامهاي موثري بردارد.وي با اشاره به سير ارتباطات در دوره هاي مختلف سني گفت:در دوره قبل از دبستان بچه ها با هم دوست هستند ولي گرايش هاي جنسي به هم ندارند،در دوره دبستان بچه ها با همجنس هاي خود دوست هستند و گرايش کمي نسبت به جنس مخالف دارند واز دوران نوجواني به بعد کشش به جنس مخالف شروع مي شود که همراه با تغييرات در جسم، استقلال طلبي،کمال طلبي و کمال جويي و ...مي باشد.همايش چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم 14 آبان در سالن شهريار دانشگاه آزاداسلامي تبريز برگزارشد.گفتني است، بعداز اين همايش نيز جلسه هم انديشي اساتيد دانشکده علوم تربيتي و علوم انساني در مورد خود توجيهي با حضور دکتر محمود گلزاري و دکتر ملکي رئيس دانشگاه آزاداسلامي تبريز در سالن شمس اين دانشگاه برگزارشد.

استاد کريم زماني:

شرط فهم متون کلامي مولانا انس با او و آثارش است

کرج –خبرنگار آفرينش

نشست بررسي جايگاه معنوي مولانا و تأثير عرفانيات در ادب پارسي با سخنراني استاد کريم زماني، شارح مثنوي مولوي و با حضور جمع کثيري از استادان و دانشجويان دانشکده ادبيات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در محل سالن همايش‌هاي شهيد باهنر اين دانشکده برگزار شد.در اين نشست استاد کريم زماني با اشاره به منظور مولانا از "هستي" در غزلياتش، اظهار داشت: از نظر مولانا ، هستي حقيقي فقط از آن خداوند است و آن حقيقت مطلق در واقع " هست ِ نيست رنگ " مي‌باشد که اين ترکيب در اشعار وي بسيار پررنگ و پرمعني مي‌باشد.وي شرط فهم متون کلامي مولانا را انس يافتن با وي و آثارش دانست و افزود: در هر مصراعي از اشعار مولانا ، ضماير مانند رقص نور تغيير مي‌يابند و به همين دليل شرح و توضيح ابيات مولانا تا اندازه اي مشکل مي‌شود، بنابراين يک شرح کننده اشعار مولانا ، بايد کاملاً با زبان مولانا آشنا باشد.

دکتر زرين تاج پرهيزگار عضو هيئت علمي واحد کرج نيز در گفت و گويي با خبرنگار آفرينش در کرج بيان داشت: استاد کريم زماني ، يکي از شارحان معاصر مثنوي مولوي و متخصص مولوي‌شناس است که کتاب و شرح وي در خصوص مثنوي معنوي در مقاطع مختلف تحصيلي از دوره کارشناسي تا مقطع دکتراي تخصصي ادبيات از مواد اصلي و منابع معتبر دانشجويان رشته زبان و ادبيات فارسي به شمار مي‌رود. وي افزود: اين نشست با همکاري معاونت فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج و با مديريت دانشکده ادبيات و زبان هاي خارجي اين واحد دانشگاهي برگزار شده است و دانشکده ادبيات واحد کرج قصد دارد که پس از اين نيز همچون گذشته با برگزاري نشست‌هاي ادبي در مناسبت هاي گوناگون از چهره‌هاي شاخص ادبي و فرهنگي دعوت به عمل آورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته