جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 پيشينه علوم 

 علم حقوق

قسمت چهارم

منابع حقوق در ايران باستان

کتاب ونديدا: کتاب اوستا شامل بيست و يک نسک است که اين نسکها به سه بخش تقسيم شده و هر بخش شامل هفت جلد کتاب که بخش اول مشتمل بر سرودههاي ديني و ادبيات و اصول دين زرتشت بوده و بخش دوم شامل ادعيه و نماز و پرستشهاي روزانه و اوقات ديگر سال مي باشد و بخش سوم داتيک شامل هفت جلد کتاب مختص قوانين و احکام و آداب معاملات و غيره بوده که تنها يک جلد آن به نام ونديداد تا به حال محفوظ مانده است.

ونديداد به معناي قانون ضد ديوان و مشتمل بر بيست و دو فصل است و فصل چهارم آن درباره عقود خلف عهد و بيداد و جزاي اعمال است.

ديوان در اصل خدايان هند و ايراني بودند که هنوز هم در هندوستان به همان نام باقي و پرستش ميشوند، اما در ايران بنا بر مندرجات کتب مخالفت با ديوان و ديوپرستي سابقه چندهزار ساله داشته و هرچند زرتشت آن خدايان را از تخت خدايي و قدرت معنوي فرود آورد، ولي با هم تا قرنها آيين ديوپرستي در مناطق کوهستاني و صعب العبور سلسله جبال البرز و بخشهاي گيلان و مازندران و سواحل درياي خزر باقي ماند. بعداً با گسترش آيين زرتشت نام ديو بر اهريمن و شيطان نيز اطلاق شد که مظهر ناپاکي و پليدي محسوب ميشدند.

ماتيکان هزار داتستان: واژه ماتيکان به معناي شرح و بيان، مختص يا مجمل و يا تلخيص به کار ميرود و واژه داتستان را به معني قانون مدني و يا مواد قانون ترجمه کرده اند و واژه هزار به مفهوم بسيار است.

ماتيکان هزار داتستان در واقع مجموعهاي از هزار نکته حقوقي است و حقوق مدني ساساني را تشکيل ميدهد. داتستان دينيک: قوانين ديني که مشتمل بر بسياري از قوانين عهد قديم است.

ادامه دارد

تهيه‌ و تنظيم: فهيمه‌سادات موسي کاظمي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته