جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

  قنداق نوزاد ، کاري است خوب يا بد ؟  

 ترجمه: فاطمه رادور

والدين نوزادان هنگام تولد فرزندشان با سئوالات بسياري مواجه هستند.

نمونه هايي از اين سوالات را براي شما ذکر مي‌کنيم :

- آيا قنداق کردن نوزاد خطرناک است؟

- اصلاً چه دليلي دارد که عده‌اي از مادران و پدران براي نوزادان خودقنداق تهيه مي‌کنند؟

- آيا بهره‌گيري از اين قنداق‌ها خطر جانبي به دنبال ندارد؟

در پاسخ به اين سئوالات فرهنگستان آمريکايي پزشکي فرهنگي کودکان اعلام ميدارد ، بعضي از نوزادان با پيچيده شدن در يک پتو يا مشابه آن مانند قنداق بيشتر احساس راحتي ميکنند و آرام تر مي مانند زيرا پيچيدن نوزاد در پتو باعث مي شود نوزاد احساسي شبيه احساس راحتي در رحم مادر را دوباره تجربه کند و پس شما بايد روش درست پيچيدن نوزاد در پتو يا قنداق را کاملاً آموزش ديده باشيد تا به راحتي و آرامش کودکتان کمک کنيد و درضمن او را ايمن نگاه داريد زيرا به هر حال پيچيدن نادرست نوزاد در قنداق مي تواند موجب دررفتگي کفل او گردد .

نتايج تحقيقات جديد ادله و اسناد كافي در اختيار گذاشته كه بتوان از سنت ديرينه قنداق دفاع كرد. اما بازهم تأكيد مي‌شود كه آزادي عمل و رشد نوزاد نبايد محدود شود .

فرهنگستان آمريکايي پزشکي کودکان از پيچيدن ايمن نوزادان در قنداق پشتيباني مي کند و گزارش مي دهد که هنوز رسم قنداق كردن بچه در كشورهايي مانند تركيه، افغانستان و آلباني به چشم مي‌خورد . اين محققان گمان مي‌كنند كه در قنداق، نوزاد احساس امنيت بيشتري مي‌كند و از احتمال حركات ناگهاني و خطرناك او كاسته مي‌شود .

برخلاف نظرات منفي پيشين درباره قنداق کردن محققان مي‌گويند اولاً نوزادان را بايد روي پشتشان خواباند و روي شكم قراردادن نوزادان خطرناك است، ثانياً قنداق‌کردن نوزاد باعث محدود كردن حركت او شده وهنگامي كه كودك را به پشت مي‌خوابانيم، احتمال برگشتن روي شكم كمتر و در نتيجه مي‌تواند جلوي سندرم مرگ ناگهاني نوزاد را بگيرد.

برخي فاصله زماني معين براي در قنداق بودن کودک در نظر مي گيرند يعني پس ازشير دادن و گرفتن آروغ نوزاد در حالي که نوزاد خوابيده يک ساعت نوزاد را در قنداق نگاه مي دارند و دو تا سه ساعت کودک را از قنداق بيرون مي آورند با اين روش هم حرکت هاي ناگهاني و اضافي کودک را هنگام خواب کنترل مي کنند و هم فرصت دست و پا زدن به کودک مي دهند .

بايد اين نكته بسيار مهم را مدنظر داشت كه منظور از قنداق كردن اين نيست كه چنان نوزاد را در پارچه‌اي بپوشانيم كه هيچ حركتي در ناحيه لگن وجود نداشته باشد و يا تنفس نوزاد دچار اختلال گردد و يا آزادي عمل و رشد نوزاد نبايد دچار خدشه شود و بهتر است براي اين کار از پارچه‌اي نازك استفاده کنيد و د‌قت کنيد‌ دماي اتاق زياد‌ گرم نباشد‌ چون گرماي زياد کودک را آزار خواهد داد. بنابراين پارچه مورد استفاده براي قنداق نوزاد بايد نازك و نرم باشد. مطالعات نشان مي‌دهند در مواردي غير صحيح قنداق کردن نوزاد به دررفتگي کفل نوزاد و يا شکل گيري غيرعادي پاها در اوج رشد و ناهنجاري‌هايي در استخوان ران‌ها منجر شده است .

به دليل اهميت اين مورد شيوه صحيح قنداق کردن کودک را براي شما شرح خواهيم داد .

* پتوي نوزاد را پهن کنيد و يک لبه از پتو را مطابق شکل روي مرکز مربع و به سمت داخل برگردانيد و به پتو شکل يک الماس را بدهيد .

* محل قرار گرفتن نوزاد در وسط لبه تا شده قنداق مي باشد طوري که سر کودک از قنداق بيرون باشد و قنداق تمام بدن او را بپوشاند .

* نوزاد را روي پتو بخوابانيد .

* لبه سمت چپ قنداق نوزاد را از روي بازوي چپ رد کرده و بازوي نوزاد را زير آن جا بدهيد و از زير بازوي سمت راست به پشت نوزاد تا کنيد .

* حال لبه پاييني قنداق را روي لبه تا شده سمت چپ بر روي شکم نوزاد و به سمت بالا تا کنيد .

* لبه سمت راست قنداق نوزاد را از روي بازوي راست که کاملاً داخل قنداق قرار گرفته رد کرده و از روي شکم به سمت پشت نوزاد تا کنيد و سنجاق مخصوص قنداق را وصل کنيد .

* در تمام مراحل دقت کنيد که قنداق تا نشود يا زير کودک جمع نگردد .

* قنداق را تا حدي بکشيد که پاهاي نوزاد آزاد باشند و قادر باشند که خم شوند يا حرکت داشته باشند.

منبع : آکادمي پزشکي اطفال آمريکا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته