جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 در استان 

 بزرگترين تپه هاي شني در ريگان؛

شنهايي که توريستها را درمان مي‌کنند

ريگان - خبرگزاري مهر: بزرگترين تپه‌هاي شني دنيا در ريگان قرار دارد که شرايط مطلوبي براي گسترش شن درماني در اين شهرستان مهيا شده و هر ساله با ادامه طوفانهاي شن به ارتفاع اين تپه‌ها افزوده مي‌شود. شهرستان ريگان در شرق کرمان يکي از مناطق بکر گردشگري کشور محسوب مي‌شود و يکي از زيباترين مکانهاي گردشگري اين شهرستان کويرهاي اين شهرستان کويري کرمان است که مکانهاي گردشگري آن هنوز به خوبي معرفي نشده و هيچ گردشگري به اين مکانها مراجعه نکرده است.مهمترين جاذبه گردشگري ريگان تپه هاي شني اين شهرستان است که به بزرگترين تپه‌هاي شني جهان شهرت دارند و مکان مناسبي براي توريست درماني است.

تپه هاي ريگان 75 متر ارتفاع دارند

يکي از مناظر بديع و چشم‌اندازهاي طبيعي شهرستان ريگان تپه‌هاي شني در مجاورت است که در روستاي علي آباد پشت‌ريگ با ارتفاع 75 متر وعرض پنج کيلومتر بازديدکنندگان زيادي را به خود جذب مي‌کند.نکته قابل توجه در خصوص اين تپه ها خاصيت درماني تپه‌هاي شني ريگان است به‌طوري که بسياري از گردشگران از استانهاي مجاور کرمان براي درمان بيماريهاي خود به اين تپه‌ها پناه مي‌آورند و گرماي اين تپه‌هاي را به آب گرمهاي مختلف ارجح مي‌دانند.گردشگران با حضور در اين تپه‌ها و با کندن چاله و خوابيدن در ميان شنها به تدريج گرماي شنهاي کوير را جذب بدن خود مي‌کنند.علي ابراهيم پور، دهيار روستاي علي آباد پشت ريگ ريگان در رابطه با اين جاذبه‌هاي طبيعي مي‌گويد: با راه‌اندازي تعدادي آلاچيق و راه مناسب در اين منطقه روزانه 50 گردشگر و مسافر از اين جاذبه‌هاي گردشگري طبيعي بازديد مي‌کنند. وي در ادامه گفت: در فصلهاي متفاوتي از سال به مقدار پنج متر به ارتفاع اين تپه‌ها افزوده مي‌شود.

رواج بازيهاي ساحلي در عمق کوير

محمد جواد قرباني، رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان ريگان نيز در گفتگو با مهر افزود: مسابقات فوتبال ساحلي در حاشيه بلندترين تپه هاي شني به زودي برگزار مي‌شود که اين امر باعث اشتياق جوانان به امر ورزش و بازديد از اين مناظر بديع است.

امکانات براي توريست درماني بايد افزايش يابد

مسئول ميراث فرهنگي ريگان نيز با اشاره به وجود اين تپه‌ها در اين شهرستان گفت: در برخي استانها چنين تپه‌هايي وجود دارد اما تپه‌هاي ريگان به لحاظ ارتفاع و همچنين گستره و گرمايي که در خود نگاه مي‌دارند و به مرور آزاد مي‌کنند شرايط ويژه‌اي به لحاظ بصري و درماني دارند.

رسول اسد آبادي افزود: اين تپه‌ها به عنوان بلند ترين تپه‌هاي شني دنيا ثبت شده‌اند و بايد با تبليغات بيشتر آنها را به گردشگران معرفي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته