جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 حسين فرخي درنشست خبري هشتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه :
 جشنواره تئاتر ماه قابليت تبديل شدن به يك جشنواره براي اهل هنر رادارد 

نشست خبري هشتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه شنبه 14 آبان ماه با حضور دبير علمي و دبير اجرايي اين رويداد در سالن شماره 2 تالار انديشه حوزه هنري برگزارشد. به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري ، حسين فرخي دبير علمي جشنواره تئاتر ماه در اين نشست خبري با بيان اين كه چشنواره تئاتر ماه با نگاه ويژه به شعار معنويت انديشه و هنر برگزار مي شود ، گفت : به نظر مي آيد در اين چند سال اخير وضعيت تئاتر به شدت بحراني شده است و اين يتيم مادر مرده در حال كشيدن آخرين نفس هاي خود در عرصه فرهنگ و هنر است . دبير علمي جشنواره تئاتر ماه افزود : ما ناگزيريم در آستانه برگزاري جشنواره، مساله تئاتر كشور را اين گونه بازگو كنيم، چرا كه اين رويداد هنري هم در همين بدنه و ميزبان آثار هنري از تهران و شهرستان هاست . متاسفانه در چند سال اخير شرايط به گونه اي رقم خورده كه استخوان خرد كرده هاي تئاتر ايران زمين دچار اندوه فلسفي شده اند و اين رويكرد به بحران مديريت تئاتر كشور بر مي گردد؛ بحراني كه گريبان تئاتر كشورمان را گرفته است .

اين مدرس تئاتر كه سابقه دبيري جشنواره تئاتر تك حوزه هنري را نيز در كارنامه خود دارد ، با اشاره به برگزاري موفقيت آميز اين جشنواره در سال هاي قبل گفت : ما در جشنواره تئاتر تك كاري كرديم كه اين رويداد تئاتري را تبديل به يك جشنواره خاص با ويژگي خاص بكنيم و البته در اين زمينه به توفيقاتي نيز دست پيدا كرديم. اما نمي دانم چه موردي پيش آمد كه به يك باره اين جشنواره هم تعطيل شد وناكام ماند.

دبير علمي هشتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه در بخش ديگري از صحبت هاي خود به ارائه گزارشي از روند برگزاري اين دوره از جشنواره پرداخت .معرفي اعضاي هيات بازبيني بخش هاي مختلف در تهران و شهرستان ، تفكيك موضوعي نمايشنامه هاي ارسالي ، اعلام تعداد كل آثار ارسالي از جمله مباحثي بود كه فرخي در اين نشست به آن اشاره كرد.فرخي درمعرفي هيات داوران بخش نهايي هم گفت : تاكنون حضور عزت الله انتظامي ، حسين مسافر آستانه و اعظم برجردي در جمع هيات داوران قطعي است اما با هنرمنداني چون علي نصيريان و حميد سمندريان هم مذاكراتي شده كه تا فردا حضور نهايي آنها را اعلام مي كنيم . در بخش تئاتر كودك هم مريم معترف ، محمد حسين ناصر بخت و حسن دولت آبادي به عنوان اعضاي هيات داوران و در بخش تئاتر خياباني هم يدالله وفاداري ، حسين راضي و محمد حمزه زاده كار ارزيابي را انجام مي دهند .

علي قرباني مدير مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري و دبير اجرايي هشتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه هم بعد از صحبتهاي فرخي گفت : فراخوان اين دوره از جشنواره از نيمه دوم تير ماه اعلام شد و يكي از ويژگيهايي كه در اين دوره از همان ابتداي ارسال در دبيرخانه به فكر راه اندازي ان بوديم فرم هاي ارزشيابي بود كه توسط اعضاي هيات كارشناسي آثار چه در تهران و چه در شهرستان نسبت به پر كردن آنها اقدام كرد ند . اين فرم ها به نوعي كارنامه علمي تمامي گروههاي هنري شركت كننده در جشنواره است كه تا بخش نهايي جشنواره هم ادامه خواهد داشت و گروهها مي توانند در آينده با استفاده از اين فرم ها نسبت به ارتقاي آثار نمايشي خود نيز اقدام كنند.

وي ادامه داد : جدول نهايي جشنواره آماده شده است و طبق برنامه ريزي هايي كه انجام داده ايم چهار تالار انديشه ، سوره ، ماه و مهر در اختيار آثار بخش صحنه اي از ساعت 16 تا 20:15 خواهد بود . در بخش تئاتر كودك ونوجوان هم طبق هماهنگي هاي قبلي تالار هنر و مركز توليد تئاتر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ميزبان 11 نمايش به صحنه رفته در اين بخش خواهند بود . در بخش تئاترخياباني هم گروه هاي خياباني هر يك2 اجرا خواهند داشت كه در روز اول اجراي خود در محوطه حوزه هنري آثار خود را اجرا مي كنند و در روز دوم اجراي خود ميزبان تماشاگران در خانه هنرمندان خواهند بود .

حضور 24 نمايش در بخش صحنه اي ،25 نمايش در بخش تئاتر خياباني و 11 نمايش در بخش تئاتر كودك نوجوان در قالب 400 هنرمند تهراني و شهرستاني ، پخش ويژه برنامه جشنواره سراسري تئاتر ماه از شبكه چهارم سيما ، برگزاري كارگاه هاي آموزشي ، تهيه بسته هاي هنري توليد شده در حوزه هنري در زمينه تئاتر و اهداي آن ها به گروه هاي شركت كننده ، دعوت از مسوولان واحد نمايش حوزه هنري استانها براي شركت در جشنواره ، اجراي عمومي آثار منتخب جشنواره در تهران و شهرستان ها موارد ديگري بود كه دبير اجرايي جشنواره در اين نشست به آن اشاره كرد .

علي قرباني درباره بودجه اين دوره از جشنواره نيز گفت : رقم دقيق بودجه هشتمين جشنواره سراسري تئاتر ماه 300 ميليون تومان است كه از اين رقم، رقمي در حدود 70 ميليون براي بخش جوايز و مبلغ 50 ميليون تومان براي كمك هزينه گروه هاي شركت كننده در نظر گرفته شده كه كف و سقف اين كمك هزينه بنا به نوع فعاليت گروه و از سوي هيات كارشناسي به گروه ها تقديم مي شود .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته