جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 اخبار هنري 

 در چهارمين نشست باشگاه کتاب تهران ؛

« آدمها » در فرهنگسراي ارسباران ، نقد مي شوند

در چهارمين نشست باشگاه کتاب تهران مجموعه داستان " آدمها" اثر احمد غلامي با حضور حسين پاينده" منتقد " سه شنبه 17 آبان ساعت 30/17 در فرهنگسراي ارسباران نقد وبررسي خواهد شد .به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 3 و فرهنگسراي ارسباران ، مجموعه داستان " آدمها نوشته احمد غلامي توسط نشر ثالث منتشر شده است. در اين مجموعه ، هر داستان بر محور يک شخصيت شکل گرفته و روايت منحصر به فرد دارد . هر داستان يک مفهوم عميق را بيان کرده و شخصيت ها خاص هستند .از احمد غلامي، داستان نويس و روزنامه نگار ، قبل از انتشارات اين کتب ، آثاري همچون"عشيره"،"کسي در باد گريه مي کند" ،"همه ي زندگي"،" فعلا اسم ندارد" ،" کفش هاي شيطان را نپوش" ،" تذکره الانسان"و" تو مي گي من اونو کشتم" منتشر شده است.اين مجموعه داستان درباره‌ي آدم‌هاست. ، آدم‌هايي كه در زندگي ما وارد و پس از مدتي خارج مي شوند و گاهي بودن‌شان آن‌قدر كم‌اهميت است كه اصلا ديده‌ نمي‌شوند،آدم‌هايي كه گاهي درشخصيت‌شان يك ويژگي برجسته و قابل توجه وجود دارد كه ما اصلا نمي‌بينيم.اعضاي محترم باشگاه کتاب مي توانند براي کسب اطلاعت بيشتر به فرهنگسراي ارسباران، خيابان شريعتي ، بالاتر از پل سيد خندان ، خيابان جلفا مراجعه و يا با شماره 22887503 تماس بگيرند .

برپايي نمايشگاه «ياد يار مهربان» از 17 تا 22 آبان در بوستان گفت‌وگو

به گزارش (ايسنا)، اميرمسعود شهرام‌نيا، مديرعامل مؤسسه نشر شهر و دبير نمايشگاه «ياد يار مهربان»، با بيان اين‌كه امسال نهمين دوره نمايشگاه از 17 تا 22 آبان در بوستان گفت‌وگو برگزار مي‌شود، گفت: هدف نمايشگاه از ابتداي راه‌اندازي، آغاز افزايش سرانه كتاب‌خواني به عنوان يكي از شاخص‌هاي مهم فرهنگي از درون واحد‌هاي آموزشي است شهرام‌نيا همچنين با بيان اين‌كه با برگزاري نهمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» به سرانه عدد يك نزديك مي‌شويم كه باز هم عدد قابل توجهي نيست، افزود: اميدواريم با همكاري وزارت آموزش و پرورش و همچنين اداره‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي ساير شهرها شاهد بهبود سرانه كتاب باشيم.

او با بيان اين‌كه امسال براي ندامتگاه‌ها كانون‌هاي اصلاح‌هاي تربيت و كانون‌هاي مساجد هم اعتباري بيش از 24 ميليارد ريال درنظر گرفته شده است، گفت: نيمي از اعتبار خريد كتاب را وزارت ارشاد فراهم مي‌كند و خوشبختانه امسال توانسته‌ايم ميزبان اين گروه‌ها نيز باشيم. دبير نمايشگاه «ياد يار مهربان» با اشاره به اين‌كه امسال نمايشگاه «ياد يار مهربان» با سال‌هاي گذشته متفاوت است، عنوان كرد: امسال در زمينه استقبال ناشران با 30درصد افزايش رشد مواجه‌ايم كه به بيش از 560 ناشر بالغ شده‌اند و بيش از 21هزار عنوان كتاب از پيشنهادات ناشران مورد تأييد قرار گرفته است. او همچنين خاطرنشان كرد‌: ‌در نمايشگاه امسال سعي كرده‌ايم شيوه فراخوان و اطلاع‌رساني با شيوه‌هاي نوين هماهنگ باشند؛ از اين‌رو وب‌سايت ويژه نمايشگاه راه‌اندازي شد كه ناشران با داشتن رمز ورود و عبور مي‌توانند اطلاعات حساب‌هاي خود را به‌روز كنند، همچنين مخاطبان نيز مي‌توانند از محتوا و عنوان كتاب‌ها آگاهي پيدا كنند. مديرعامل مؤسسه نشر شهر همچنين اظهار كرد: ‌به تمامي كتابخانه‌ها بن‌هاي تخفيف 30 درصد تعلق گرفته كه علاوه بر اعتبار‌اتي است كه جداگانه براي آن‌ها در نظر گرفته شده و برنامه‌هاي تور‌هاي دانش‌آموزي، تخفيف ويژه 25 درصد براي شهروندان تهراني و نشست‌هاي متعددي كه در حاشيه نمايشگاه «ياد يار مهربان» برگزار مي‌شود، از قابليت‌هاي مختلف اين نمايشگاه است.

او در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‌كه سازمان فرهنگي - هنري شهر تهران امسال شعار «كتاب؛ سايه‌بان شهر» را در طول سال و بويژه براي اين نمايشگاه در نظر گرفته است، اظهار كرد: براي فرهنگسراي‌هاي مناطق مختلف شهر تهران در حاشيه نمايشگاه «ياد يار مهربان» به عنوان جشن كتاب، برنامه‌هاي متنوعي درنظر گرفته شده است.

او ادامه داد: تخفيف 50 درصد عضويت در كتابخانه‌هاي شهر، مسابقه‌هاي كتاب‌خواني با جوايز نفيس و برگزاري همايش تخصصي كتابداران با عنوان «جشن كتابدار» از ديگر برنامه‌هاي جنبي اين نمايشگاه است. شهرام‌نيا همچنين خبر داد: امسال با توجه به سخنان و تأكيدات مقام معظم رهبري درباره كتاب‌خواني، جشن ‌كتابداران خيلي گسترده‌تر نسبت به سال‌هاي قبل برگزار مي‌شود و بلافاصله بعد از نمايشگاه «ياد يار مهربان»، شاهد نمايشگاه كتاب‌هاي دانشگاهي با همكاري‌ اتحاديه ناشران آن‌ها هستيم. او در پايان سخنان خود در رابطه با سؤال‌هايي كه درباره برگزاري نمايشگاه‌ «ياد يار‌ مهربان» در استان‌ها شده بود، گفت: براي برگزاري اين نمايشگاه در استان‌هاي مختلف، اداره‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي آنان بايد نيمي از اعتبارات را تأمين كنند. امسال حدود هشت استان اعلام آمادگي كرده‌اند كه اميدواريم در نيمه دوم سال جاري، اين امر را تحقق بخشيم.

ازامروز يکشنبه 15 آبان ماه

نمايش « ديوار » در دو نوبت به صحنه مي رود

نمايش « ديوار » نوشته شهرام کرمي و کارگرداني فرهاد شريفي ازامروز يکشنبه 15 آبان ماه در دو نوبت به صحنه مي رود .به گزارش روابط عمومي مجموعه تئاتر شهر ، اين اثر نمايشي که از چهارم آبان ماه اجراي خود را در کارگاه نمايش مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است ، از يکشنبه 15 آبان ماه در دو نوبت و در ساعت 18:30 و 20:15 ميزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود .اين اثر نمايشي که تاکنون با استقبال قابل توجه تماشاگران مواجه شده است هر روز غير از شنبه ها با بازي رويا افشار . حميد رضا نعيمي و بهمن عباسپور در کارگاه نمايش به صحنه خواهد رفت .

محمدزاده اعلام کرد:

آمادگي معاونت مطبوعاتي براي امضاي تفاهم‌نامه با معاونت فرهنگي براي گسترش کتابخواني

معاون امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي خود را براي انعقاد تفاهم‌نامه‌هايي با معاونت امور فرهنگي اين وزارتخانه با هدف تبليغ بيشتر کتاب در مطبوعات اعلام کرد. محمدجعفر محمدزاده در گفتگو با ستاد خبري نوزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبري بر لزوم توجه بيشتر رسانه‌ها به کتاب و کتابخواني گفت: ما هم معتقديم مي‌توان به خوبي از ظرفيت رسانه‌ها براي معرفي کتاب‌هاي خوب و ترويج فرهنگ کتابخواني در جامعه استفاده کرد.

وي افزود: اگر بين ناشران و رسانه‌ها تفاهم‌نامه‌هايي امضا شود، معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي دارد براي رونق گرفتن معرفي و تبليغ کتاب در رسانه‌ها که در واقع هدف اصلي‌اش گسترش کتابخواني در جامعه است، گام‌هاي جدي بردارد. وي در پايان گفت: من به عنوان کسي که خود سال‌ها در مطبوعات فعاليت داشته‌ام، معتقدم بسياري از آثار خبرنگاران ما قابليت تبديل به كتاب شدن را دارد و به دليل اين قبيل ظرفيت‌‌هايي که در فضاي رسانه‌اي و همچنين فضاي نشر کشور وجود دارد، بايد تلاش كنيم اين دو حوزه يعني كتاب و رسانه‌ها بيشتر به هم نزديك شوند. نوزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران با شعار «يادگار ماندگار» 22 تا 29 آبان ماه سال جاري در سراسر کشور برگزار مي‌شود.

در نشست خبري اولين نمايشگاه ملي مد و مانتو عنوان شد:

برگزاري نمايشگاه برترين آثار طراحان و توليدكنندگان مد و مانتو در فرهنگسراي نياوران

نشست خبري اولين نمايشگاه ملي مد و مانتو در معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با هدف تشريح اين نمايشگاه، برگزار شد.به گزارش خبرنگار آفرينش، سرپرست كارگروه ساماندهي مد و لباس در ابتداي اين نشست خبر داد‌: از 28 آبان تا دوم آذر ماه، نمايشگاه برترين آثار طراحان و توليدكنندگان مد و مانتو در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود. عيسي‌ كشاورز يادآور شد:كارگروه ساماندهي مد و لباس با فرآيند كه از نمايشگاه نياوران در اسفند 89 آغاز كرد و يك حركت رو به جلو و برنامه‌محور را در دستور كار خود قرار داد، با ايمان و باور قصد دارد اين پروژه را جلو ببرد. وي با چند وجهي خواندن موضوع مد و لباس در ايران اظهار كرد: اين قضيه بايد از يك نگاه جامع و آينده‌نگر برخوردار باشد، به همين دليل بايد با يك ورودي جدي و مصمم، كار را آغاز كرد. سرپرست كارگروه ساماندهي مد و لباس در كشور درباره نخستين نمايشگاه ملي مد و مانتو نيز اظهار كرد: براساس فراخواني كه از چند ماه قبل براي برگزاري اين نمايشگاه اعلام شده بود تا كنون بيش از 1000 اثر به دبيرخانه رسيده و با توجه تمديد فرصت ارسال آثار تا 19 آبان ماه پس از آن آثار، بررسي مي‌شوند. وي ادامه داد: بر اساس فرصت و ظرفيت موجود در نياوران بين 100 تا 200 اثر از بين كليه آثار رسيده انتخاب و رونمايي مي‌شوند.

كشاورز با بيان اين نكته كه بنياد ملي مد و لباس با تاكيد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تا پايان امسال راه‌اندازي مي‌شود ادامه داد: در نمايشگاه ملي مد و لباس فجر، ژورنال چادر و مانتو نيز رونمايي مي‌شود. در اين زمينه نشست‌هاي نيز در زمينه گفتمان‌سازي و بررسي وضيعت آن براي ورود به بازار‌هاي جهاني و يك چرخه نظام‌مند كه به طور كلي خود را در كل دنيا بيابد، در پايان هر ماه برگزار مي‌شود. شيرازي ادامه داد: اتحاديه صنف پوشاك با اين كارگروه در طراحي، اجرا، توليد و توزيع آثار همكاري مي‌كند و پس از برگزاري نمايشگاه آثار نخست حد‌اقل در 100 فروشگاه و در ادامه در 600 فروشگاه در توليد انبوه در معرض فروش قرار مي‌گيرد و در نهايت همه فروشگاه‌هايي كه در كشور به عرضه و فروش مانتو مي‌پردازند در اين مسير قرار مي‌گيرند تا اين آثار در همه فروشگاه‌ها به راحتي در درسترس قرار گيرد.

اين مسوول همچنين با اشاره به اينكه اكنون در حال مطالعه براي انتخاب مكان پارك فرهنگي و فناوري مد و لباس هستيم، اظهار كرد: در نمايشگاه نياوران هر آنچه در عرضه مد و لباس بود را به صورت تخصصي با علاقه و سليقه مخاطب در كنار يكديگر قرار مي‌دهيم، در واقع در اين جشنواره برترين‌ها در اين عرصه معرفي مي‌شوند. كشاورز در پايان اظهار كرد:معتقديم بخش خصوصي با شايستگي توان برگزاري اينگونه جشنواره‌ها را دارد به همين دليل از سال 91 همه جشنواره‌ها توسط بخش خصوصي برگزار مي‌شود.

ساماندهي شرکت‌هاي پخش محصولات سمعي و بصري

شرکت‌هاي تخصصي پخش، دو ماه جهت اخذ مجوز‌هاي پخش محصولات سمعي و بصري مهلت دارند. به گزارش ستاد مبارزه با محصولات غيرمجاز سمعي و بصري، به منظور بهبود وضعيت توزيع محصولات سمعي و بصري و کنترل هر چه بهتر بازار فيلم‌هاي غيرمجاز، از اين پس شرکت‌هاي تخصصي پخش محصولات فرهنگي با مجوز پخش محصولات سمعي و بصري فعاليت مي‌نمايند. اين ستاد، اداره کل توسعه و همکاري‌‌هاي سمعي و بصري و نمايش خانگي را به عنوان تنها مرجع صادرکننده مجوز پخش محصولات سمعي و بصري اعلام و دو ماه مهلت براي اخذ اين مجوز تعيين نموده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته