جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

 خبر 

از سوي دانشگاه علمي كاربردي؛

زمان راه اندازي دوره هاي ارشد حرفه‌اي دانشگاه علمي کاربردي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: رئيس دانشگاه علمي کاربردي با اشاره به آخرين جزئيات راه اندازي دوره هاي ارشد حرفه اي و فني در اين دانشگاه، گفت: دوره هاي ارشد در حوزه مهارتي در دانشگاه علمي کاربردي راه اندازي مي شود که برنامه ريزي پذيرش براي بهمن ماه انجام مي شود. عبدالرسول پورعباس در گفتگو با مهر، با اشاره به عناوين دقيق دوره هاي مهارتي ارشد که به تازگي در دانشگاه جامع علمي کاربردي در حال راه اندازي است، گفت: اين دوره ها شامل 2 دوره مهندسي فناوري ارشد در حوزه فني و کارشناسي حرفه اي ارشد در حوزه مهارتي در دانشگاه علمي کاربردي مي شود.به گفته وي در دوره مهندسي فناوري ارشد، مهندس فناور و در دوره کارشناسي حرفه اي ارشد، کارشناس حرفه اي تربيت مي شود و اين دوره ها به صورت کامل عملي هستند.وي اضافه کرد: تمام دوره هاي مهارتي جايگزين دوره هاي نظري مي شوند ضمن اينکه تمام رشته ها در دانشگاه علمي کاربردي سازماندهي شده است و اميدواريم از نيمسال تحصيلي دوم پذيرش دانشجو را آغاز کنيم.رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي پذيرش در اين دو دوره را ويژه دانست و اضافه کرد: پذيرش دانشجو در اين دوره ها به صورت ويژه و از طريق سازمان سنجش آموزش کشور صورت مي گيرد هم اکنون منتظر نهايي شدن رشته ها در شوراي گسترش وزارت علوم هستيم.پورعباس در خصوص زمان اطلاع رساني اين دوره ها، گفت: اطلاع رساني دقيق را بعد از تعيين تعداد رشته ها و به زودي اعلام مي کنيم اما تا هفته گذشته و در آخرين جلسات حدود 12 رشته محل را تکميل کرديم.به گفته رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي، آيين نامه پذيرش مصوب شده و به زودي اعلام مي شود.

معاون دانشگاه پيام‌نورخبر داد؛

ايجاد واحد درسي قرآن در دانشگاه پيام نور

گروه آزمون و سنجش: معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه پيام نور سرانه فرهنگي هر دانشجوي دانشگاه را هشت هزار تومان عنوان كرد و گفت: همچنين سرانه وزرشي هر دانشجو نيز 5 هزار تومان تعيين شده است. به گزارش ايسنا، عليرضا اژدر با بيان اينكه يك واحد درس «قرآن» بدون دريافت شهريه براي دانشجويان دانشگاه پيام نور در حال تاسيس است، اظهار كرد: در زمينه آشنايي با قرآن كريم تلفن‌هايي در اختيار اساتيد دانشگاه‌ها قرار گرفته است كه درصورت لزوم سوالات خود را با برقراري تماس برطرف كنند.

وي با بيان اينكه تاثير جامعه بايد از دانشگاه پيام نور تغيير كند، گفت: وروديان دانشگاه قبلا شايد خيلي جوان نبودند اما در حال حاضر اكثر دانشجوياني كه وارد دانشگاه پيام نور مي‌شوند از دوره دبيرستان هستند و براي اين دسته از دانشجويان بايد برنامه ريزي فرهنگي انجام گيرد. وي از فعاليت يك‌هزار نشريه دانشجويي در دانشگاه پيام نور خبر داد گفت: مبناي ما در امور فرهنگي پرورش مباني فكري و اعتقادي است.

به گفته معاون دانشگاه پيام‌نور، 256 كرسي آزادانديشي از ارديبهشت ماه تاكنون در دانشگاه برگزار شده است. وي با اشاره به شكل گيري شوراي هم انديشي دانشجويان در دانشگاه پيام نور گفت: بر اين اساس مجموعه‌اي از دانشجويان فعال فرهنگي كميته 10 نفره‌اي شكل گرفته است كه طي آن مسايل و اهداف دانشجويي را به رييس دانشگاه منعكس مي‌كنند.

نتيجه نهايي آزمون كارشناسي ناپيوسته رشته ساخت پروتز دنداني اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: نتايج نهايي آزمون كارشناسي ناپيوسته رشته پروتز دنداني سال 90 دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد.به گزارش آفرينش، اسامي 15 نفر داوطلب پذيرفته شده در اين آزمون اعلام شد و داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به نشاني www.azmoon.net از نتايج اين آزمون آگاه شوند.

تاريخ و نحوه ثبت نام در واحد هاي دانشگاهي متعاقبا اعلام خواهد شد.

رئيس بنياد ملي بازيهاي رايانه اي خبر داد؛

راه‌اندازي كارشناسي ارشد رشته بازي‌سازي

گروه آزمون و سنجش: رئيس بنياد ملي بازيهاي رايانه اي از مذاکره با وزارت علوم تحقيقات و فناوري براي راه اندازي مقطع کارشناسي ارشد رشته توليد و طراحي بازيهاي رايانه اي در کشور خبر داد و گفت: حداکثر اين رشته تحصيلي تا سال 92 در دانشگاههاي کشور راه اندازي خواهد شد. بهروز مينايي در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه هاي بنياد ملي بازيهاي رايانه اي براي توسعه زيرساختهاي آموزشي بازي سازي در کشور از راه اندازي انيستيتو ملي بازي سازي رايانه اي خبر داد و گفت: اين موسسه آموزشي هم اکنون با ثبت نام اوليه از 700 علاقه مند آموزش و بستر ساخت بازي هاي رايانه اي در کشور را آغاز کرده و درنظر دارد در ترم بندي هاي خود طيف هاي 250 و 300 نفره را به صورت حرفه اي آموزش دهد.

وي با بيان اينکه هم اکنون چهار دپارتمان برنامه نويسي فني، کارگرداني هنري ، طراحي بازي و موسيقي گيم در اين موسسه فعال بوده و اساتيد آن نيز جذب شده است، اضافه کرد: متن دروس براي آموزش نيز آماده است و به زودي فعاليت اين موسسه آغاز خواهد شد.مينايي با اشاره به اينکه موسسه ملي بازي سازي رايانه اي با بنياد ملي بازيهاي رايانه اي و بخش خصوصي راه اندازي شده است، در مورد صدور گواهي آموزشي اين موسسه تاکيد کرد که با دانشگاهها و به ويژه دانشگاه جامع علمي کاربردي در حال مذاکره هستيم.رئيس بنياد ملي بازيهاي رايانه اي با تاکيد بر اينکه به صورت موازي بحث بازي سازي را در دانشگاهها نيز پيگيري مي کنيم، از ايجاد و اجراي سه واحد بازي سازي در مقطع کارشناسي رشته کامپيوتر در چند دانشگاه کشور خبرداد.وي با بيان اينکه سه واحد بازي سازي اختياري هم اکنون براي دانشجويان رشته کامپيوتر دانشگاههاي علم و صنعت، صنعتي شريف و دانشگاه کاشان ارائه مي شود، افزود: ارائه اين سه واحد تحصيلي احتياج به مصوبه خاصي ندارد و همه دانشگاهها مي توانند در کنار بحث گرافيک و طراحي، بحث بازي سازي را هم به دانشجويان علاقه مند ارائه دهند.مينايي با تاکيد براينکه عرضه سه واحد تحصيلي بازي سازي در مقطع کارشناسي تنها براي ترويج اين صنعت در دانشگاهها در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: هدف اصلي بنياد ملي بازيهاي رايانه اي راه اندازي رشته توليد گيم و طراحي بازيهاي رايانه اي در مقطع کارشناسي ارشد است که مذاکرات آن با وزارت علوم تحقيقات و فناوري در حال انجام است و اين وزارتخانه از اين طرح استقبال کرده است.وي با بيان اينکه اين رشته حتي مي تواند به صورت بين رشته اي ميان رشته هاي کامپيوتر و هنر راه اندازي شود، ادامه داد: يعني بخش کارگرداني هنري آن در دانشگاه هنر و ابعاد برنامه نويسي و طراحي و توليد آن در دانشگاههاي کامپيوتر راه اندازي شود.

مينايي تصريح کرد: هم اکنون عناوين درسي اين رشته تحصيلي به وزارت علوم تحقيقات و فناوري تحويل شده که در حال بررسي است و پيش بيني مي شود که اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد تا پايان سال 91 و در نهايت تا سال 92 در دانشگاههاي کشور راه اندازي شود. 

مدير کل امور دانشجويان خارج وزارت علوم:

آزمون زبان انگليسي MSRT وزارت علوم بومي شد

گروه آزمون و سنجش: مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم با اعلام جزئيات آزمون زبان MSRT از بومي شدن سئوالات اين آزمون خبر داد. حسن مسلمي نائيني در گفتگو با مهر، با اشاره به سئوالات آزمون زبان MSRT، گفت: تقريباً تمام سئوالات جديد و منحصر به همين آزمون شده اند و سبک سئوالات شبيه سئوالات ساير آزمونهاي معتبر مثل تافل و آيلتس است.وي با اشاره به سبک سئوالات آزمون زبان MSRT اضافه کرد: سبک سئوالات به تدريج بومي شده تا ضمن حفظ همساني اين آزمون با ساير آزمونهاي معتبر ويژگيهاي خاصي به آن داده شود.به گفته مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، حداقل يک متن درباره مشاهير، دانشمندان ايراني، دستاوردهاي بومي کشور و يا ديگر ابعاد هويت ايراني – اسلامي در سئوالات اين آزمون ارائه شده است.وي ادامه داد: ايجاد پيوستگي در مطالعات دانشجويان به وسيله ايجاد ارتباط اين متون با کتابهاي زبان تخصصي رشته هاي مختلف علوم پايه، علوم انساني و فني مهندسي است.مسلمي نائيني درباره اصول رعايت توازن محتوايي سئوالات تاکيد کرد: براي رعايت توازن محتوايي سئوالات، تلاش شده متون و سئوالات منابع ديگر نيز شبيه سازي و مورد استفاده قرار گيرد و در همه آزمونها، تلاش شده چند سئوال مشابه آزمونهاي معتبر جهاني نيز داده شود.

مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، با اشاره به تعداد شرکت کنندگان در آزمون زبان MSRT در سال 90 گفت: تاکنون 14 هزار و 757 نفر در اين آزمونها شرکت کرده اند. از ابتداي سال 90 در 12 استان کشور آزمون زبان انگليسي MSRT براي دانشجويان دکتري داخل، مربيان دانشگاهها و پذيرفته شدگان اعزام، داوطلبان وزارت بهداشت و اعزام با هزينه شخصي برگزار شده است

53 رشته هنري تا پايان بهمن بازنگري و تدوين مي‌شوند

گروه آزمون و سنجش: مسئول بازنگري رشته‌هاي هنر دانشگاه هنر اصفهان از پيشرفت 20 درصدي بازنگري و تدوين رشته‌هاي هنر خبر داد و گفت: اولين نتايج بازنگري و تدوين رشته‌ها تا اواخر آبان ماه مشخص مي‌شود. بيدرام در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري جلسات متعدد كميته‌هاي بازنگري با حضور صاحب‌نظران رشته‌هاي هنر، افزود: تاكنون حدود 12 رشته هنر بازنگري و تدوين شده‌ است كه در جلسه‌اي كه اواخر ماه جاري با مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم برگزار مي‌شود، اين رشته‌ها به جمع‌بندي مي‌رسند. وي با بيان اينكه اولين نتايج 12رشته بازنگري شده و يا در حال تدوين، تا اواخر اين ماه مشخص مي‌شود، اظهار كرد: همچنين بر اساس قرارداد تنظيم شده 80 درصد كار بازنگري و تدوين رشته‌ها تا دو ماه آينده به اتمام مي‌رسد. بيدرام با بيان اينكه 53 رشته هنري از ميان يكصد رشته هنر تا پايان بهمن ماه سال جاري بازنگري و تدوين مي‌شوند، گفت: اكثر اين رشته‌هاي هنري در30 سال اخير بازنگري نشده بودند. وي با بيان اينكه اكثر رشته‌هاي هنري مبتني بر تفكرات، نظريه‌ها و اصول غربي هستند، عنوان كرد: اين رشته‌ها علاوه بر داشتن فرهنگ و هنر بيگانه، شاخص‌هاي به روز بودن، غناي محتوايي، نياز محوري و ارزش مداري را ندارند.

با تاسيس هفت رشته جديد؛

شمار رشته‌هاي كارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي اردبيل به 108 رشته رسيد

گروه آزمون و سنجش: رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل از تصويب سه رشته ي جديد در مقطع كارشناسي و چهار رشته جديد در مقطع كارشناسي ارشد در واحد اردبيل خبر داد.به گزارش آنا، دكتر فرشيد سليمي ننه كران گفت : با تصويب رشته هاي جديد در مقطع كارشناسي، علوم قرآن و حديث، علوم كامپيوتر و جغرافيا و برنامه ريزي شهري تعداد رشته هاي مصوب دانشگاه در مقطع كارشناسي به108 رشته رسيد، هچنين با تصويب رشته هاي مهندسي برق قدرت، مهندسي محيط زيست، جغرافياي پزشكي و ژئومورفولوژي تعداد رشته هاي مصوب اين دانشگاه در مقطع كارشناسي ارشد به 18 رشته مي رسد. لازم به ذكر است اين رشته ها با تلاش ها و پيگيري هاي مستمر مسئولين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل به تصويب رسيده و در آينده نزديك رشته هاي ديگري نيز به اين رشته ها افزوده مي شود.

دانشگاه علوم پزشکي مشهد شعبه بين الملل ايجاد مي كند

گروه آزمون و سنجش: شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي در دويست و سيزدهمين نشست خود با ايجاد شعبه بين الملل وابسته به دانشگاه علوم پزشکي مشهد موافقت کرد. به گزارش مهر، دکتر حميد رضا بهرامي - رئيس شعبه بين الملل دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اعلام اين خبر گفت: اين موافقت نامه اصولي براي ايجاد دانشگاه در مناطق آزاد سرخس و زکرياي مشهد صورت گرفته است.بهرامي افزود: تلاش مي شود اين شعبه بين الملل دانشگاه از ابتداي مهر سال آينده فعاليت خود را آغاز کند. رئيس شعبه بين الملل دانشگاه علوم پزشکي مشهد، اضافه کرد: در شعبه بين الملل دانشگاه مقاطع دکتري عمومي از جمله پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي و رشته هاي کارشناسي ارشد اجرا مي شود.وي افزايش زمينه تحصيل دانشجويان در داخل کشور، فراهم شدن جذب دانشجويان ديگر کشورها، ارتقاي سطح علمي دانشگاه را از جمله اهداف تاسيس اين شعبه بين المللي دانشگاه برشمرد.شعبه بين المللي دانشگاه علوم پزشکي مشهد چهاردهمين دانشگاه بين المللي در کشور است که موفق به اخذ موافقتنامه اصولي شده است.

تأسيس رشته هاي جديد کارشناسي ارشد و کارشناسي در واحد شبستر

گروه آزمون و سنجش: رشته هاي جديد تحصيلي در مقاطع کارشناسي ارشد و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته براي واحد شبستر تصويب شد.دکتر ناصر ناصري، معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شبستر در گفتگو با آنا در اين خصوص گفت: رشته هاي تحصيلي مهندسي منابع طبيعي - مهندسي جنگل و مهندسي عمران - مهندسي زلزله در مقطع کارشناسي ارشد و رشته هاي مهندسي کشاورزي - مکانيک ماشين هاي کشاورزي، مهندسي عمران - نقشه برداري در مقطع کارشناسي پيوسته و رشته مهندسي تکنولوژي کنترل- ابزار دقيق در مقطع کارشناسي ناپيوسته از سوي شوراي گسترش رشته هاي وزارت علوم تحقيقات و فناوري براي اين واحد دانشگاهي به تصويب رسيده است. وي با اشاره به توسعه تحصيلات تکميلي در اين واحد دانشگاهي اظهار داشت: واحد شبستر تا کنون موفق به تأسيس 3 رشته در مقطع دکترا ، 18 رشته در مقطع کارشناسي ارشد توانسته قدمها خوبي در اين راستا بردارد که با تأسيس اين 2 رشته جديد، آمار کارشناسي ارشد به عدد 20 مي رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته