جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4018

 واکسن آنفولانزا  

ترجمه: فاطمه رادور

آيا تا به حال راجع به تزريق واكسن آنفولانزا فكر كرده ايد؟ اين واكسن بهترين روش براي پيشگيري از ابتلا به آنفولانزا با مشورت پزشك متخصص خانواده مي باشد که براي هر سني ميتواند مثمر ثمر واقع گردد . به دليل اينكه فصل آنفولانزا از ابتداي مهر ماه شروع مي شود و تا پايان ارديبهشت ماه ادامه مي يابد ، بهترين زمان براي دريافت واكسن مهر و آبان ماه است . با اين حال مي توان در ماه آذر و حتي ديرتر هم براي اين کار اقدام كرد ، اگر چه اقدام سريعتر مي تواند براي پيشگيري از بيماري موثرتر باشد .

به توصيه فرهنگستان متخصصين پزشکي اطفال آمريکا در اکثر موارد ، کودکان بايد واکسن آنفلونزا را دريافت کنند ، حتي اگر در يک سال گذشته اين واکسن براي آنها تزريق گرديده است .

به گفته اين متخصصان خطر ابتلا به ويروس جديد آنفولانزا براي کودکاني که سال گذشته اين واکسن را تزريق کرده اند نيز وجود دارد . واكسن آنفولانزاي سالانه براي هر فردي كه مي خواهد احتمال ابتلا به بيماري را در خود كاهش دهد پيشنهاد مي شود.

با اين حال اين واكسن به خصوص براي افراد مستعد ابتلا به انفولانزا بيشتر توصيه مي شود. افراد مستعد ابتلا به آنفولانزا با توجه به دستورالعمل قيد شده در بيانيه سياست هاي پيشگيري و کنترل آنفولانزا در کودکان ، منتشر شده در اکتبر 2011 در آمريکا عبارتند از:

* افراد مبتلا به بيماري ذات الريه .

* همه كودكان 6 تا 18 سال .

* افرادي که 50 سال و يا بيشتر عمر کرده اند .

* زناني كه قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند و يا در اين فصل به کودک خود شير مي دهند .

* افرادي كه در آسايشگاه و بيمارستان هاي خصوصي كار مي كنند .

* بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبي و ريوي مثل آسم ، ديابت و يا اختلالات عصبي يا هر بيماري كه سيستم ايمني بدن را تضعيف كرده است.

* نظافت کنندگان منزل و مراقبين کودکان زير 5 سال .

* تمام افرادي كه در تماس با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل كاركنان بيمارستان ها و ....

در سال 2010 – 2011 طي يک آزمايش آماري متخصصين دريافتند واکسن آنفولانزا در 50 درصد از افرادي که مورد تزريق قرار گرفتند بين فواصل 6 تا 12 ماه از تزريق ، دوباره مورد نياز فرد قرار گرفته و براي حفاظت بهينه از سلامتي خود و افراد خانواده تان اين متخصصين پيشنهاد مي کنند واکسيناسيون را حداقل دو بار در سال انجام دهيد . در هر صورت در فصول سرد سال تلاش هاي ويژه اي بايد براي ايمن سازي همه اعضاي خانواده صورت گيرد اما به ياد داشته باشيد که طبق گفته مركز پيشگيري و كنترل بيماري ، همه اعضاي خانواده نمي توانند از اين واکسن استفاده کنند و افرادي که شامل اين قانون مي شوند به شرح ذيل مي باشند :

* همه افرادي كه عكس العمل آلرژيك نسبت به آمپول آنفو لانزا داشته اند.

* همه كساني كه نسبت به تخم مرغ آلرژي دارند.!

* افرادي كه 6 هفته بعد از دريافت واكسن آنفولانزا دچار سندرم ژويلاين ( نوعي بيماري فلج كننده شديد،كه در آن سيستم ايمني بدن به سيستم اعصاب حمله مي كند) شده اند.

انواع واكسن آنفولانزا :

دو نوع واكسن آنفولانزا در بازار پزشکي موجود مي باشد. نوع اول آمپول آنفولانزاي سنتي است كه حاوي ويروس زنده نيست و باعث آنفولانزا نمي شود. اين واكسن حاوي ويروس غير فعال آمفولانزاست كه از طريق آمپول دريافت مي شود .

نوع دوم آن ، واكسن آنفولانزا به صورت اسپري دماغي است، كه فلو ميست ناميده مي شود. اين واكسن حاوي ويروس ضعيف شده آنفولانزاست كه معمولا به جز در بعضي موارد ، باعث بيماري آنفولانزا نمي شود. اين نوع واكسن تنها براي افراد غير باردار ، افراد سالم و سن 2 تا 49 سال تجويز مي شود . دليل اينکه اين نوع واكسن تنها براي افراد سالم 2 تا 49 سال پيشنهاد مي شود اينست که اين نوع واكسن داراي ويروس ضعيف شده است و ورود ويروس براي افراد بيمار و فاقد سيستم دفاعي سالم موجب گسترش بيماري اوليه و آنفولانزا خواهد شد ، براي نوزادان، كهنسالان، زنان باردار و ساير افراد مبتلا به امراض باليني نيز اين واکسن هرگز تجويز نمي شود .

عوارض جانبي اسپري دماغي واكسن آنفولانزا :

عوارض اين نوع واكسن در كودكان عبارتند از : آبريزش بيني، سردرد، استفراغ، درد ماهيچه ، تب

عوارض اين نوع واكسن در بزرگسالان عبارتند از : آبريزش بيني، سردرد، گلودرد

نحوه عملكرد واكسن ها:

هر دو نوع واكسن باعث توليد آنتي بادي در بدن مي شود و اين آنتي بادي ، پيشگيري لازم را در مقابل ويروس آنفولانزا فراهم مي كند.

اين عكس العمل آنتي بادي ممكن است در بعضي افراد ايجاد خستگي و درد ماهيچه اي كند . هر سال ، واكسن آنفولانزاي توليدي حاوي چند نوع متفاوت از ويروس است.

ويروس هايي كه به نظر محققان ممكن است در آن سال تاثير بيشتري بر به وجود آمدن بيماري داشته باشند. اگر انتخاب اين ويروس ها صحيح باشد مي توان گفت كه اين واكسن 70 تا 90 درصد در پيشگيري از آنفولانزا براي افراد زير65 سال مفيد است .

بعضي از تاثيرات جانبي واكسن آنفولانزا :

ممكن است بعد از دريافت واكسن در محل بازو دچار درد و تورم شويد و بعضي از افراد ممكن است دچار علائم شبيه سرماخوردگي مثل فن فن كردن، سردرد، آب ريزش بيني، درد گلو شوند . در بعضي از موارد يك تا دو روز بعد از دريافت واكسن ممكن است فرد دچار تب خفيف و سرفه و بدن درد شود .

به گزارش گروه علمي پژوهشي آکادمي طب اطفال آمريکا کودکان زير 2 سال هم مانند ساير افراد قادرند ويروس آنفولانزا را به سايرين انتقال دهند . محققان دانشگاه تورکوي فنلاند توصيه مي کنند که واکسن آن ها را حتماً تزريق کنيم .

عده اي بر اين باورند که تزريق واکسن آنفولانزا در کودکان زير 2 سال مصونيت در آن ها نسبت به اين ويروس ايجاد نمي کند.

ولي در اين ميان شايد فنلاند يکي از تنها کشورهايي باشد که نظري خلاف اين عقيده را دارد ، محققان فنلاندي با تزريق واکسن سه ظرفيتي آنفولانزا که در برابر آنفولانزاي نوع آ و ب افراد را در مقابل آنفولانزا مصون مي کند، حدود 631 کودک 9 تا 40 ماهه را مورد بررسي قرار دادند و مشخص شد اين واکسن در کودکان زير 2 سال تا 66 درصد به طور کل و تا حدود 79 درصد در مورد آنفولانزاي نوع آ مصونيت ايجاد مي کند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته