جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4033

 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله هاي خود به مسائل مهم داخلي وخارجي پرداخته بودند.

روزنامه کيهان دريادداشت خود به غيرقانوني بودن حضور هواپيمايي قطر در آسمان کشورمان اشاره کرده بود ونوشت: حفاظت هاي امنيتي و اطلاعاتي در خودداري كشورها از اعطاي امتياز پروازهاي داخلي به كشورها و شركت هاي خارجي بيشترين و بااهميت ترين نقش را دارند، چرا كه وقتي يك شركت هواپيمايي خارجي از امتياز پروازهاي داخلي برخوردار مي شود، به طور طبيعي در نقاط مختلف كشور ميزبان، اقدام به تاسيس دفتر و استخدام نيرو خواهد كرد. از اين دفاتر در عرف سياسي، با عنوان شبه كنسولگري- CONSULATE SIMILAR- ياد مي كنند و مفهوم آن، اين است كه كشور خارجي امتيازگيرنده در كشور ميزبان از تعدادي كنسولگري- به تعداد مبدأ و مقصد پروازهاي داخلي خود- برخوردار است و مي تواند از اين طريق به جمع آوري اطلاعات كشور ميزبان پرداخته و حتي شبكه جاسوسي و اطلاعاتي تاسيس كند!

«سايه شوم "ناتو" بر سر مردم پاكستان»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد: دولت پاكستان سياستي غيرشفاف و دو پهلو داشته است كه البته به دليل ساختار ويژه‌اي مجبور است چنين سياستي را اتخاذ كند. دولت پاكستان علاوه بر تحمل انتقاد از سوي آمريكا، از طرف مردم اين كشور نيز تحت فشار است. واقعيت اين است كه اكثريت مردم پاكستان موافق اتحاد و همكاري دولت اين كشور با آمريكا نيستند. مواضع منفعلانه و كاسبكارانه دولتمردان پاكستان از عواملي است كه موجبات گستاخي آمريكا براي مداخله گسترده در اين كشور را فراهم ساخته است. شرايط ويژه و سياست غيراصولي دولت پاكستان نه تنها به زياده خواهي‌هاي واشنگتن دامن مي‌زند بلكه سبب شده است تا دولت در برابر گروههاي تروريست و فرقه گرا نيز قدرت مقابله قاطع و برخورد جدي نداشته باشد.

روزنامه سياست روزدر سرمقاله خود در مورد تحولات سيستم آموزش و پروش چنين آورده بود: نمي‌توان از طرح تازه‌ آموزش و پرورش گذشت.يعني 6 سال دبستان، 3 سال راهنمايي و 3 سال دبيرستان، هر چند که براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته دو دوره راهنمايي و دبيرستان نيز با هم ادغام شده و در يک مکان آموزشي اداره مي‌شوند.نکته مهم آن جمع خردسالان در ميان بزرگسالان است. منظور از اين جمع اين است که دانش‌آموزاني که دوره 6 سال دبستان را سپري کرده‌اند حدودا با سن 12 سال وارد محيطي مي‌شوند که در آن محيط، پسران و دختراني با ميانگين سني 16 تا 19 سال حضور دارند. ارتباط نزديک اين سن پايين با آن سن بالا آيا توجيه‌پذير است؟ اگر اين اتفاق يعني شيوه 6ـ3ـ 3 اجرا شود، قطعا شاهد افزايش آن ناهنجاري‌هاي موجود خواهيم بود.

«هشدار نسبت به فراماسون ها»عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاري به قلم علي ودايع است كه در آن مي‌خوانيد: نکته جالب درباره برخي متهمين رديف اول پرونده مفاسد اقتصادي 3000 ميليارد توماني اين است که آنها داراي نسب يهودي بوده اند. اين که گمان کنيم 76 شرکت کوچک و بزرگ براي عملياتي شدن اختلاس بزرگ دست در دست هم، بزرگترين اختلا س ايران را به وجود آورده اند بدون مهندسي دقيق بوده است، ساده انگارانه است.اين گروه با کسب ثروت و نزديک شدن به مراکز قدرت سعي داشته اند قدرت سياسي نيز کسب کنند که در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلا مي بايد تهديد آنها در نظر گرفته شوند.رگه هاي فراماسونري و انحراف را بايد جدي گرفت. ريشه هاي انجمن هاي سري فراماسونري خيلي آرام و بي سروصدا به هرجايي مي تواند نفوذ کند و نخبگان را شکار کند و نظام جمهوري اسلا مي را دچار چالش جدي کند; هشداري که نبايد از کنار آن بي تفاوت گذشت.

روزنامه ابتکار در سرمقاله خود در مورد کاهش روابط ايران و انگليس چنين نوشته بود: با حداقلي شدن سطح مناسبات سياسي و اخراج سفير آنچه که اتفاق مي‌افتد، اعلام رسمي بستن و يا حداقلي کردن راه هاي ديالوگ و گفتگو از سوي تهران است. در اين بين برخي اقوال بسته شدن باب گفتگو و مذاکره تهران با لندن را مترادف با مسدود و يا محدود شدن گفتگو و تعامل ميان تهران و اتحاديه اروپا قلمداد مي‌کنند. چيزي که وزارت امورخارجه انگليس نيز در بيانيه کوتاه خود در واکنش به کاهش روابط بر آن انگشت گذاشته و با به ميان کشيدن پاي شرکاي خود براي اقدام متقابل براي تهران خط و نشان کشيد. تجربه هم نشان داده است که همواره انگلستان و فرانسه و آلمان سه ضلع قدرت در اتحاديه اروپا بوده اند. در اين بين لندن و پاريس عمدتا رهبري سياسي را در اين اتحاديه در دست دارند و سياست‌هاي اتحاديه را تنظيم مي‌کنند.

«محك انتخابات مصر»عنوان سرمقاله روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد: طبيعي است كه مردم مصر پس از يك‌سال كه از سرنگوني مبارك مي‌گذرد و تا اندازه‌اي طعم آزادي را چشيده‌اند، انتظارات و مطالبات ايشان بالا رفته است. در تظاهرات اخير آنان به مسايلي اعتراض مي‌كردند كه آن را اهانت به شخصيت مصري‌ها مي‌ناميدند و خواستار كرامت انساني بودند كه مشابه مفاد اعلاميه حقوق بشر غربي است. قطعا اين مطالبات طرفداراني دارد و روزبه‌روز هم بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. اين انتخابات اگر به اين مطالبات پاسخ نگويد و به محدود كردن قدرت نظاميان نينجامد، بايد منتظر اعتراضات گسترده مردمي بود، زيرا مردم مصر به موفقيت اعتراضات ايمان آورده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته