جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4064

  علائم و نشانه هاي سنگ کليه  

تحمل سنگ کليه بسيار دردناک و تشخيص آن توسط خود فرد بسيار دشوار است مگراينکه بدانيد چه علائمي دارد. در زير به برخي از مهمتربن علائم و نشانه‌هاي مشکلات سنگ کليه اشاره مي‌کنيم.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از مردمان، هرکسي که تابحال دچار سنگ‌کليه شده باشد، مي‌داند که چقدر اين مشکل دردناک است. درواقع، درد آن تقريباً شبيه به وضع‌حمل است. سنگ‌کليه دردي دارد که شما را به زانو درمي‌آورد، تاحدي که حتي نمي‌توانيد خود را به بيمارستان برسانيد. بااينکه برخي از مُسکِن‌ها مي‌توانند به طور موقت درد آن را التيام بخشند، اما فرد مبتلا به سنگ‌کليه بايد براي درمان دائمي، روزهايي را با درمان مايعات و احتمالاً مداخله جراحي سر کند. نياز به ايجاد تغيير دائمي در رژيم‌غذايي و سبک زندگي است و ممکن است مشکل تا پايان عمر فرد چندين مرتبه بازگشت داشته باشد. پيشگيري بهترين راهکار براي مقابله با سنگ‌کليه است اما ژنتيک و جنسيت معمولاً نقش بسيار مهمي در ايجاد سنگ‌کليه دارند.

معرفي علائم و نشانه‌هاي سنگ‌کليه چندان قطعي نيست زيرا ممکن است دچار ترکيبي از برخي علائم اصلي آن شويد. برخي از افراديکه دچار سنگ‌کليه شد‌ه‌اند، روزها در کمر خود احساس دردي کُند و نامعين مي‌کنند و اين درد براي برخي ديگر ممکن است شديد و بسيار تند و تيز باشد. اين نشانه‌ها و علائم هشدار راهي براي افراد عادي است تا بتوانند سنگ‌کليه را در خود تشخيص دهند و هيچوقت نمي‌تواند جايگزين تشخيص قطعي دکتر باشد. اگر دچار دردي بي‌امان و سخت شديد، فوراً به پزشک مراجعه کنيد. نبايد صبر کنيد تا حمله اصلي شروع شود. يک آزمايش ادرار ساده مي‌تواند خيلي زود مشکل سنگ‌کليه را تشخيص دهد.

در زير به برخي از مهمترين نشانه‌ها و علائم حمله سنگ‌کليه اشاره مي‌کنيم:

1. سابقه پزشکي و جنسيت. بااينکه خانم‌ها هم به همان ميزان آقايان ممکن است دچار سنگ‌کليه شوند اما تعداد مرداني که دچار سنگ‌کليه مي‌شوند بيشتر است. برخي محققان باور دارند که سابقه خانوادگي مشکلات کليوي مي‌تواند به طرز قابل توجهي احتمال ايجاد آن در شما را نيز افزايش دهد. هرگونه سابقه خانوادگي که نشاندهنده سنگ‌کليه باشد را در خود بررسي کنيد. پيشگيري هميشه بهتر از درمان است. اگر مي‌دانيد که سنگ‌کليه در خانواده‌تان موروثي است، حتماً از اقدامات پيشگيرنده مناسب، مثل افزايش مصرف مايعات بدون شکر و کافئين و خودداري از مصرف بيش از حد لبنيات مخصوصاً در شب، بهره بگيريد. هيچوقت عمداً بدنتان را به مرز بي‌آبي يا کم‌آب شدن نکشانيد که ممکن است در اثر ساعات طولاني کار فيزيکي يا صرف زمان زياد در گرما ايجاد شود. هميشه حين اضافه‌کار، يک بطري اضافه آب همراه خود داشته باشيد. افراديکه در معرض حمله سنگ‌کليه هستند،هيچکاه نبايد از دو چيز دور بمانند: يکي ذخيره خوب آب و دستشويي. نگه داشتن ادرار به مدت طولاني در طولاني‌مدت برايتان ايجاد مشکل مي‌کند.

2. درد کُند و شبيه به دندان‌درد که از ناحيه کمر و لگن آغاز مي‌شود. اين مي‌تواند اولين نشانه وجود مشکل در شما باشد.

سطح درد مي‌تواند مداوم يا متناوب باشد و گاهي بيايد و برود. به‌ندرت پيش مي‌آيد که به طور کل از بين برود. ممکن است تصور کنيد که با مصرف يک يا دو داروي مسکن دردتان از بين مي‌رود. بعد از چند ساعت يا حتي چند روز، شدت درد بيشتر شده و محل آن نيز مشخص‌تر مي‌شود. برخي مبتلايان در ناحيه کليه خود احساس فشار مشخصي مي‌کنند، گويي ادرارشان مي‌خواهد از مانعي بگذرد. بااينکه اين درد قابل‌تحمل است اما هيچوقت نبايد آن را چک نکنيد.

3. تب، بي‌حوصلگي و درد. درکنار اين درد کُند در کمر، مبتلايان بسياري دچار يک حس خستگي و بي‌حوصلگي مي‌شوند. حتي ممکن است تب و لرز هم بکنيد. فرايند فکري شما تارتر شده و سطح انرژيتان شديداً پايين مي‌آيد. ممکن است واقعاً تب داشته باشيد يا نداشته باشيد اما باز هم دچار حالت‌تهوعي مي‌شويد که معمولاً با سرماخوردگي و معده‌درد همراه است. راه رفتن برايتان سخت‌تر و سخت‌تر مي‌شود و اين درد انجام کارهاي روزمره را برايتان غيرممکن مي‌سازد. براي بالا بردن دستانتان به بالاي سر يا بلند شدن از حالت خميده، مشکل خواهيد داشت.

4. نشانه‌هايي از خون در ادرار. در طول اين مدت بايد ادرارتان را بررسي کنيد. ممکن است اثري از خون در ادرارتان بيابيد يا خودِ ادرار ممکن است رنگي غيرعادي پيدا کند.

اگر رنگ ادرارتان نارنجي پررنگ شده بود، احتمالاً آب بدنتان را از دست داده‌ايد. وجود خون در ادرار نشانه هشدار است. تيره بودن رنگ ادرار همراه با درد تيز و شديد در ناحيه کليه مي‌تواند پرچم قرمزي برايتان باشد که به پزشک مراجعه کنيد. درمورد علائم خفيف‌تر، بايد به طور قابل‌ملاحظه‌اي مصرف آب خود را افزايش دهيد. اگر اين موجب کمتر شدن علائم خفيف نشد و هنوز ترشحات غيرعادي ادرار داشتيد، به پزشک مراجعه کنيد.

5. دردهاي تيز و سوزن‌سوزن‌کننده در يک طرف کمر. اگر يکدفعه احساس درد شديدي به شما دست داد انگار که شکمتان را از داخل بريده و باز کرده باشند، احتمالاً دچار حمله سنگ‌کليه شده‌ايد. درد شما در اين مقطع دوبرابر مي شود و نياز به مراجعه فوري به پزشک داريد. اين دردناک‌ترين قسمت بيماري است و حتي از بيرون آمدن خود سنگ هم دردناک‌تر است. اگر در مطب دکتر يا اورژانس بيمارستان نشسته‌ايد، بلافاصله تقاضاي ويزيت پزشک را بکنيد. بدون داروهاي مسکن، دچار دردي شديد و مداوم از جانب کمرتان خواهي شد که به سمت شکمتان کشيده مي‌شود. بسياري از مبتلايان با قرار گرفتن در حالت‌هاي بسيار خاص احساس راحتي بيشتري مي‌کنند و براي برخي نيز خوابيدن روي زمين يا نشستن سروته روي صندلي کمي آرامش‌بخش است. اما وقتي مسکن را دريافت کنيد، علائم قابل‌تحمل‌تر خواهند شد.

از روند درمان چه انتظاري بايد داشته باشيد؟ اولين روز شما در بيمارستان با آزمايشات و تست‌هاي ادرار و سونوگرافي مي‌گذرد. تست ادرار وجود خون را در ادرار تاييد کرده و نشاندهنده انسداد احتمالي کليه خواهد بود. سونوگرافي محل سنگ و سايز نسبي آنها را نشان مي‌دهد. براي ثابت نگه داشتن سطح آب بدن، احتمالاً تزريق سرم انجام مي‌گيرد و رژِيم‌غذايي نيز به موادغذايي غير از لبنيات و مايعات بدون کافئين محدود خواهد شد. بعد از گذشت يک تا دو روز استراحت، پزشک برحسب نتايج آزمايشات اقدامات مختلفي را تجويز مي‌کند.‌ بسياري از سنگ‌هاي کليه بعد از چند روز افزايش مايعات مصرفي به طور طبيعي دفع مي‌شوند. بيمار معمولاً بعد از بيرون آمدن سنگ احساس راحتي خواهد کرد و سايز سنگ معمولاً به اندازه تخم گرجه‌فرنگي است. اما خيلي از بيماران هم به اين خوش‌شانسي نيستند. براي اين افراد پزشک استفاده از ابزار سنگ‌شکن که سنگ را به قطعات کوچک‌تر و قابل دفع مي‌شکند، تجويز مي‌کند. آخرين راه درمان جراحي است که از کاتتر بر روي مجراي خروجي مثانه استفاده مي‌شود و يک ابزار قلاب شکل سنگ را گرفته و بيرون مي‌کشد. ندرتاً نياز به جراحي باز مي‌شود که از طريق آن سنگ از يک برش کوچک بيرون کشيده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته