جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 موج كوتاه 

«دادگاه اختلاس و اميدواري مردم»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

احتمال وقوع فساد اقتصادي در هر نظامي وجود دارد؛ طبيعتا برخورد با هر فسادي بخصوص در شرايطي كه در سطح كلان رخ مي‌دهد و پاي دانه درشت‌ها در آن گير است مسئله مهمي است چرا كه اين اميدواري را در مردم به وجود مي‌آورد كه نظام به راحتي از كنار چنين مفاسدي نخواهد گذشت و از طرف ديگر به محاکمه کشيدن دانه درشتها دستگاه قضا را در جايگاه واقعي خود قرار دهد. اين در حالي است كه چنانچه رسيدگي به اين جرايم در هاله‌اي از ابهام باشد به رغم تخريب اعتماد عمومي و آثار گسترده سوء بر جريانات اقتصادي که به وضوح مصداق اخلال در نظام اقتصادي هستند مفسدان را براي تكرار خطاي خود گستاخ‌تر مي‌كند. از اين رو برخورد علني با متهمان اين فساد موجب خوشحالي است.

«سر گردنه كشتي نگيريد!»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد:

انتظار اين بود- و انتظار گزافي هم نبود- كه اصولگرايان در رقابت هاي انتخاباتي پيش روي با فهرست واحد حضور پيدا كنند ولي اين انتظار علي رغم اصرار فراوان دلسوزان به نتيجه نرسيد و دو جبهه عمده و بيشتر تعريف شده از طيف اصولگرايان، اگرچه در بسياري از مناطق انتخاباتي سراسر كشور نامزدهاي مشتركي دارند اما براي تهران كه در آن نتيجه انتخابات نقش موثرتري دارد، دو ليست جداگانه ارائه كردند كه فقط 5 كانديدا در اين دو فهرست 30 نفره مشترك هستند و در اين باره گفتني هايي هست.آيا جاي آن نيست كه خطاب به برخي از عزيزان اصولگرا گفته شود؛ سر گردنه كشتي نگيريد! و تا دير نشده براي پيشگيري از پراكندگي آراء، برخي به نفع برخي ديگر كنار بكشيد! تكليف شرعي كه فقط ورود به مجلس نيست، گاهي اوقات تكليف در كناره گيري براي پيشگيري از تشتت آراء نيز هست.و در اين باره گفتني هاي ديگري هست.

روزنامه خراسان در يادداشت خود با عنوان«محاکمه پيوند ثروت و قدرت» چنين نوشته بود:

نخستين جلسه دادگاه فساد بزرگ بانکي که از نظر حجم تخلفات مالي، گستردگي ابعاد تخلفات در حوزه هاي بانکي، خصوصي سازي، فرار مالياتي و...، دامنه وسيع افراد دخيل در آن که شامل چند بانک دولتي و خصوصي و همچنين دستگيري و بازجويي و ايراد اتهام به افراد سرشناس از جمله مديرعامل سابق بزرگترين بانک دولتي، مديرعامل يک بانک بزرگ خصوصي شده، قائم مقام بانک مرکزي و برخي مسئولان دولتي در حد معاون وزير مهمترين پرونده تخلف مالي سال هاي اخير در کشور است برگزار شد تا پس از حدود 6 ماه از افشاي اين تخلفات و آغاز برخورد با آن، پرونده راهي دادگاه شود. افکار عمومي در اين پرونده منتظر تفسير اين عبارت کوتاه کيفرخواست است: «با پيدايش فساد مالي، اختلاف طبقاتي و فقر و بي عدالتي به وجود مي آيد و انگيزه کار و توليد را تضعيف مي کند و براي عده اي ثروت هاي باد آورده فراهم مي شود

«آل خليفه، مهره‌هاي سوخته»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

سقوط آل خليفه در بحرين، راه را براي تشديد قيام مردم عربستان هموارتر خواهد كرد و بلافاصله نوبت به آل سعود خواهد رسيد. درست به همين دليل است كه آل سعود با تمام توان تلاش مي‌كند مانع سقوط آل خليفه شود و براي اين كار از بي‌رحمانه‌ترين شيوه‌ها و پيشرفته‌ترين تجهيزات نظامي استفاده مي‌نمايد.نكته قابل توجه‌تر اينست كه دولت‌هاي سلطه گر غربي در مورد رويدادهاي كشورهاي عربي برخوردي دوگانه و كاملاً متضاد دارند و با اينحال مدعي حمايت از دموكراسي و حقوق بشر هستند. آمريكا، انگليس و فرانسه با چنين ادعائي، از يك طرف در سوريه خواستار سقوط بشار اسد هستند ولي در بحرين و عربستان و اردن و يمن از ديكتاتورها حمايت مي‌كنند. دولت‌هاي غربي، در برابر جنايات مستمر آل خليفه و آل سعود، نه تنها سكوت كرده‌اند بلكه در زمينه‌هاي مختلف سياسي، تبليغاتي و نظامي از آنها حمايت مي‌كنند و از كنار حقوق پايمال شده مردم اين كشورها بي‌تفاوت مي‌گذرند.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود با عنوان«بايسته ها و شايسته هاي انتخابات» چنين آورده بود:

در روزهاي اخير، متاسفانه برخي از داوطلبان به جاي برنامه، در مناظره هاي مختلفي که از منابع متعدد خبري به گوش مي رسد، مشغول کاوش و تجسس در عملکرد و زندگي ديگرانند و با «مچ گيري» مي خواهند تا حريف را به موضع انفعالي گرفتار و از رده خارج کنند و پروا و ملاحظه ندارند که اين عزيزان، در عرصه هاي مختلف و در ضرورتهاي انقلاب و کشور، جانفشاني کرده اند و افرادي موجه و خدومي مخلص اند وانگهي از صافي هاي سخت قانوني به سلامت گذشته اند. تحمل مخالف سياسي، ظرفيت و درايت سياسي مي خواهد. آن که اين هر دوندارد، نبايد پا بر اين وادي بگذارد. به ياد آوريم سخن آن بزرگ مرد نيک را که مي گفت: «من حاضرم جانم را بدهم تا مخالف من بتواند حرف خود را بگويد».

«آغاز محاكمه صفرهاي پر‌شمار»عنوان سرمقاله روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد:

ترديدي نيست كه همه مردم به اين دادگاه چشم دوخته‌اند و همه خود را در نتيجه آن ذي‌نفع مي‌دانند و قضيه ماجرايي ملي با آثاري درازمدت و انعكاس خارجي وسيع است و دقيقا همين‌جاست كه بايد اصول آيين دادرسي كيفري و حق دفاع متهمان با دقت و وسواس هر چه تمام‌تر رعايت شود. اينكه بنده هم مثل ساير هم‌ميهنان نگران پول‌ها هستم كه كجاست و چطور شده؟ خوب است مقامات محترم قضايي هر چه زودتر اين نگراني ما را برطرف كنند زيرا مجازات شديد متهمان و احيانا آوردن آنها به دادگاه با لباس زندان و دستبند و پابند... مشكل ما را حل نمي‌كند. در عين حال اين فرصتي است براي يادآوري مجدد به دستگاه‌هاي نظارتي – از هر قبيل- كه به هوش باشند. اگر اين ركورد بشكند ديگر بهانه‌اي مسموع نخواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته