جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 سرمقاله 

 لغو رواديد با 60 کشور دنيا

علي رمضاني

چندي پيش رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري کشور از احتمال لغو رواديد با 60 کشور دنيا خبر داد. در اين بين اين خبر نويد خوشي براي بسياري از ايرانيان است و در صورت تحقق اين وعده مشكلات بسباري را حل ميكند و بايد گفت كه عمل به اين امر مي تواند پيامدهاي مثبت و گسترده‌اي را براي كشور و همچنين شهروندان كشور داشته باشد.در اين ميان اگر به پيامدهاي مثبت لغو رواديد بين كشورمان و ساير كشورها نگاهي داشته باشيم بايد گفت كه در واقع لغو رواديد باعث آسان نمودن رفت و آمد شهروندان به كشورهاي يكديگر چه در سطح منطقه اي و چه در سطح جهاني است.

اکنون نيز چندين دهه است که لغو رواديد از جمله گام‌هايي است كه در نقاط مختلف جهان توسط کشور ها در حال انجام است و کشور هاي گوناگون بنا به توان و پتانسيل سياسي اقتصادي و ديپلماتيك خود ميکوشند تا با توجه به منافع سرشار اقتصادي، سياسي، ديپلماتيك و گردشگري چنين سياستي را در سياست خارجي خود اعمال کنند. در اين بين بايد گفت جدا از كم شدن فاصله‌هاي گذشته ، نرم شدن مرزهاي سفت وسخت پيشين ، عبور و مرور آسان و بي دغدغه شهروندان در خاك كشورهاي يکديگر از يک سو منجر به آشنايي و شناخت ملت‌هاي همسايه و جهاني از يكديگر مي‌شود و ازسويي نيز مي‌تواند ايجاد ارتباط دوسويه دولت‌ها را هموار سازد.

گذشته از اين سياست ميتواند تاثيرات متعدد اقتصادي سياسي و فرهنگي نيز داشته باشد. همچنين مي‌تواند هم به ارتباطات بيشتر اقتصادي کمک کرده و با تشويق جهان گردي ميان کشور ها به افزايش تعداد گردشگران دو كشور كمك کند.

گذشته از اين نيز بايد گفت لغو رواديد نشانه خوبي است از وضعيت و توانايي سياست خارجي کشور و توان ديپلماسي عمومي و قدرت يك كشور در عرصه بين المللي و روابط دو سويه‌اي بين كشور ها است. اين امر تا آن اندازه مهم است که كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه همواره در حال رايزني براي لغو روايد بيشتر با كشورهاي ديگر در سطح جهان هستند. چرا كه بي شك به هر ميزان كه كشوري موفق به لغو روايد دو طرفه و يا حتي يك طرفه با كشورهاي ديگر نمايد گذشته از افزايش روابط همه جانبه به پرستيژ سياسي اقتصادي و فرهنگي و ديپلماتيك خود مي افزايد.

در اين حال آنچه كه مي‌تواند مايه تامل باشد ناتواني كشور ما در توجه به اين رويكرد مهم است . يعني در حالي كه بسياري از كشور ها حتي در امريكاي لاتين و آفريقا و آسيا توانسته اند سياست لغو روايد با كشورهاي ديگر را به خوبي پيگيري كنند كشور ما در عمل نتوانسته است موفقيت چنداني در اين راه داشته باشد.

چنانچه بنا به آمارهاي برخي از منابع جهاني در سال 2011 ايران در رده نامناسبي از لغو رواديد در جهان بوده و جدا از مشكلات شهروندان بسياري از كشور ها در راه ورود به ايران، شهروندان كشور ما هم جداي از برخي از كشور‌هاي كوچك در بعضي قاره‌هاي كم اهميت ( كشورهايي نظير سوريه، ترکيه، هائيتي، بوليوي، نيکاراگوئه، گرجستان و...)عملا بدون رواديد نمي توانند به بسياري از كشورها سفر كنند. اين در حالي است كه امروزه شهروندان بسياري از كشورها مي توانند بدون رواديد به بيش از 150 كشور سفركنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته