جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 خبرها از عالم علم 

 پيشگيري از گرفتگي بيني

گرفتگي بيني يكي از معمول‌ترين پيامدهاي فصل سرد زمستان است و اكثر مردم در اين فصل از كيپ شدن مجاري بيني بر اثر ويروس‌هايي كه ظاهرا در هوا پخش شده، رنج مي‌برند.به گزارش ايسنا، يكي از اشتباهاتي كه مردم اغلب در اين مواقع انجام مي‌دهند، دائما فين كردن يا بالا كشيدن مخاط بيني است.اين كار، مشكل گرفتگي بيني را تشديد مي‌كند. مي‌توانيد با انجام چند تكنيك ساده گرفتگي بيني را كاهش دهيد يا حتي از بروز آن به طور كامل جلوگيري كنيد.

وقتي در رختخواب قرار مي‌گيريد، هميشه سر خود را در وضعيت بالاتري از بدن قرار دهيد. اين وضعيت ميزان تشكيل مخاط بيني را كاهش مي‌دهد.پياز براي از بين بردن احتقان بيني بسيار مفيد است. براي اين كار كافي است يك قاچ پياز را بريده و آن را بو بكشيد.غذاهاي ادويه دار بخوريد. خوردن غذاهاي تند و ادويه دار مثل غذاهاي فلفلي، مجاري بيني را پاك مي‌كند.مايعات گرم زياد بنوشيد. چاي يا قهوه در اين مورد كارآيي خوبي دارند. بخور دادن نيز در اين مورد تاثيري شگفت‌انگيز دارد. كافي است چند قطره عصاره نعناع را داخل آب داغ بريزيد. سپس سر خود را با يك حوله بپوشانيد و بخار اين معجون را عميقا تنفس كنيد.

رابطه گياهان با يكديگر

دانشمندان دانشگاه اكستر در انگليس موفق به كشف ارتباط گياهان با يكديگر شده اند، در حقيقت آنها براي نخستين بار چنين فرايندي را با دوربين ضبط كرده اند.به گزارش ايرنا به نقل از ساينس ديلي، براي فهميدن چگونگي گفت وگوي گياهان محققان ژني را در گياه كلم دستكاري كردند كه عامل توليد نوعي گاز است. زماني كه سطح گياه بريده يا سوراخ مي شود اين گاز انتشار مي يابد. با دستكاري ژن مسئول اين انتشار گاز ديگر توليد نشد.محققان پروتئين luciferase را كه موجب درخشش كرم شب تاب در تاريكي مي شود به DNA انتشار گاز گياه افزودند و توانستند فرآيند هاي ارتباطي گياه را تصوير برداري كنند.

برگ گياه كلم كه با قيچي بريده شده بود شروع به انتشار گاز متيل جاسمونات كرد و به اين شيوه به همسايه هايش "گفت" ممكن است مشكلي پيش رو داشته باشند.دو گياه كلم ديگر كه در آن نزديكي قرار داشتند اما آسيبي به آنها نرسيده بود اين پيام را دريافت كردند كه بايد مراقب خود باشند.آنها اين مراقبت را با توليد مواد شيميايي سمي بر روي برگ هاي خود انجام دادند كه موجب دفع شكارچياني مانند كرم ها مي شد.محققان مي گويند اين امر احتمال اينكه گياهان همگي با يكديگر ارتباط برقرار مي كنند را افزايش مي دهد.به گفته دانشمندان، گياهان با يك زبان پيچيده نامرئي كه ما هيچ چيز در مورد آن نمي دانيم با هم ارتباط برقرار مي كنند.اين پژوهشگران مي گويند: ما توانستيم به شيوه بصري اين ارتباط را نشان دهيم به گونه اي كه انتشار يك گاز توسط يك گياه زماني كه زخمي مي شود همسايه هاي آن را تحت تاثير قرار مي دهد اما در اين مرحله چرايي اين امر را هنوز نمي دانيم.احتمالا گياه با اين كار تلاش مي كند به ديگر برگ هاي خود و همچنين همسايه هايش در مورد يك خطر هشدار دهد.

مقابله با سرطان سر و گردن

يك متخصص هندي تبار در آمريكا و دستياران وي در آزمايش جديدي متوجه شدهاند كه عصاره هسته انگور سلولهاي سرطاني سر و گردن را نابود ميسازد و در عين حال به سلولهاي سالم آسيبي وارد نميكند.

به گزارش ايسنا، آمارها نشان ميدهد كه نزديك به 12 هزار نفر در سال جاري ميلادي در آمريكا بر اثر اين سرطان جان خود را از دست خواهند داد و تعداد مبتلايان به اين بيماري نيز از نيم ميليون نفر در سراسر دنيا فراتر خواهد رفت.

راجش آگاروال متخصص مركز سرطان دانشگاه كلورادوي امريكا و استاد دانشكده علوم داروسازي «اسكاگز» در اين مطالعه تاييد كرد كه تاثير عصاره هسته انگور در اين زمينه شگفت انگيز و قابل ملاحظه است.

سايت اينترنتي ارگانيك در گزارشي در اين باره آورده است؛ به گفته آگاروال وقتي شرايط به گونهاي باشد كه سلولهاي سرطاني نتوانند در آن شرايط به رشد سريع خود ادامه دهند، بدون شك نابود مي شوند. ظاهرا عصاره هسته انگور اين شرايط را براي سلولهاي سرطاني ايجاد ميكند و رشد آنها را متوقف ميسازد.

در واقع نكته جالب توجه اين است كه عصاره هسته انگور نه تنها مولكول وراثتي موجود در سلولهاي سرطاني را تخريب ميكند بلكه مسيرهاي امكان ترميم شدن اين مولكول را مسدود مينمايد. در عين حال درآزمايشات روي موشها معلوم شد كه اين عصاره هيچ تاثير سمي بر روي سلولها و ساير بافتهاي سالم بدن ندارد.در اين گزارش همچنين آمده است: عصاره هسته انگور از فشردن و تصفيه هسته انگور تازه تهيه مي شود. عصاره هسته انگور غني از مادهاي بسيار مفيد موسوم به پروآنتي سيانين يا PCO است. پروآنتي سيانين يک آنتي اکسيدان بسيار قوي است که ميتواند جلوي تخريبهاي سلولي در اثر فعاليت مولكولهاي راديکال آزاد را بگيرد و بافتهاي پيوندي را تعمير و تقويت کرده و به فعاليت آنزيمها کمک نمايد. در واقع پروآنتي سيانين نوعي بيوفلاوونوئيد و يك تركيب طبيعي گياهي است و در تقويت بافتهاي زنده نقش مهمي ايفا ميكند.اين تركيب فوايد بسياري دارد كه شامل افزايش استحکام رگها که مانع از بروز سکته و بيماريهاي قلبي ميشود و از عوارضي مثل کبودي، تورم ناشي از ضربه يا تصادف، واريس، ورم پاها و مشکلات عروق چشمي جلوگيري ميکند، بالا بردن سطح ايمني بدن، بهبود قدرت بينايي چشم، بهبود گردش خون محيطي، كاهش واكنشهاي آلرژيک بدن، كند كردن فرايند پيري و شاداب نگه داشتن پوست هستند. در عين حال با مصرف عصاره هسته انگور کلسترول کاهش مييابد و فشار خون نيز کمتر ميشود.جزئيات اين بررسي در مجله «كارسينوژنسيز» منتشر شده است.

تقويت عضلات با پوست سيب

متخصصان دانشگاه يووا در آمريكا طي يك سري آزمايشات جديد دريافته‌اند نوعي ماده موم مانند موسوم به اسيد اورسوليك كه در پوست سيب يافت ميشود از ضعف و تحليل رفتن عضلاني ميكاهد و رشد اين بافتها را تقويت ميكند.

به گزارش ايسنا، از آنجا كه اين ميوه براي كاهش چربي و قند خون، كلسترول و تري گليسيريد نيز مفيد است از اين پس ميتوان از پوست آن نيز براي درمان ضعف عضلاني و اختلالات سوخت و سازي مثل ديابت استفاده كرد.

كريستوفر آدامز، متخصص غدد درون ريز و كارشناسي اصلي در اين مطالعه خاطرنشان كرد: ضعف عضلاني مشكلات جدي به بار ميآورد و با وجودي كه بسيار شايع است اما هيچ دارويي در حال حاضر براي آن وجود ندارد اكثر افراد در مرحلهاي از طول عمر خود مثلا زمان بيماري يا سالخورگي با اين مشكل مواجه ميشوند. به گزارش پايگاه اينترنتي آلكالايف، آدامز تصريح كرد: ما فعاليت ژن ماهيچهاي را در افراد مبتلا به آتروفي (تحليل عضلاني) بررسي كرده و از اطلاعات بدست آمده استفاده كرديم تا مواد شيميايي را پيدا كنيم كه مانع از آتروفي شوند. يكي از اين مواد شيميايي كه شناسايي آن جالب توجه بود اسيد اورسوليك نام دارد و بويژه در غلظت قابل ملاحظهاي درپوست سيب يافت ميشود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته