جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 تريبون اقتصادي 

 پايان دلار دو نرخي!

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه تمهيدات لازم براي تامين نقدينگي ايام پاياني سال انديشيده شده است، گفت:‌ از اين پس دلار دو نرخي نخواهيم داشت. به گزارش مهر، محمد بهمني در مورد تامين ارز مورد نياز مسافران گفت: براي تامين ارز مورد نياز متقاضيان بانک مرکزي برنامه ريزي کرده است و اين موضوع را در دستور کار دارد.رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه از اين پس دلار دو نرخي در کشور نخواهيم داشت و نرخ دلار همان 1226 تومان است، در مورد حواله ارزي عنوان کرد: تمام بانک‌ها حواله ارزي را انجام مي‌دهند و ارز مورد نياز تمام وارد کنندگان تامين مي‌شود.وي درباره تامين نقدينگي مورد نياز روزهاي پايان سال گفت: تمهيدات لازم براي تامين نقدينگي ايام پايان سال انديشيده شده است و براي پايان سال با مشکل تامين نقدينگي مواجه نخواهيم شد.

راه‌اندازي سامانه اينترنتي پيش فروش سكه

دبيركل بانك مركزي از راه اندازي سامانه اينترنتي پيش فروش سكه در هفته آينده خبر داد. به گزارش ايسنا، سيد محمود احمدي با بيان اين‌كه پيش فروش سكه باعث مراجعه زياد مردم به شعب بانك ملي شده است،‌ گفت: هفته آينده سامانه اينترنتي پيش فروش سكه راه اندازي خواهد شد كه مردم براي پيش خريد ديگر نيازي به مراجه حضوري به شعب بانك‌ها نخواهند داشت. او ادامه داد: در اين سامانه امكان پرداخت وجه سكه پيش خريد شده به صورت الكترونيكي وجود دارد. وي در پاسخ به اين سوال كه پيش فروش سكه باعث شده تاكنون مقدار بسيار زيادي از طلاي موجود در كشور به سكه تبديل شود و آيا در اين زمينه خطري متوجه ذخاير طلاي كشور هست يا خير؟ گفت: از اين بابت هيچ نگراني وجود ندارد و كشور به اندازه كافي ذخاير طلا دارد.

بازار سکه همچنان حبابي است

مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي با اعلام اينکه قيمت‌هاي فعلي سکه در بازار مورد تأييد بانک مرکزي نيست، نرخ سکه در بازار را فعلا حبابي دانست. عباس کمره اي در گفتگو با مهر در پاسخ به اين سئوال که قيمت‌هاي سکه در بازار با نرخهاي پيش فروش سکه بانک مرکزي متفاوت است، آيا نرخ سکه هاي بازار همچنان حبابي است؟ گفت: قيمتهاي بازار سکه مورد تأييد بانک مرکزي نيست.مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي با بيان اينکه قيمت سکه ها در بازار فعلا حبابي است، افزود: بانک مرکزي ابزارهاي جديدي را در بسته سياستي- نظارتي جديد در نظر گرفته است.وي عنوان کرد: اميد است با استفاده از اين ابزارهاي جديد نقدينگي از بازار سکه خارج و به سمت بانک ها و فعاليت هاي توليدي هدايت شود. کمره اي فروش اوراق مشارکت و گواهي سپرده طي روزهاي اخير را باعث خروج نقدينگي از بازار سکه و ارز اعلام کرد.

شناسايي خانه‌هاي خالي از طريق مجلس

رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك با اشاره به اينكه طرح شناسايي خانه‌هاي خالي پيگيري مي‌شود، اظهار كرد: خريداران مسكن قانون‌ها را بدانند و مراقب باشند مورد سو‌ءاستفاده قرار نگيرند. مصطفي قلي خسروي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه تنظيم قراردادها در كليه دفاتر مشاوران املاك شهر تهران به‌صورت پرينتي انجام مي‌شود، اظهار كرد: مردم مراقب باشند كه مورد سوءاستفاده قرار نگيرند و در صورت مشاهده تخلف با شماره 7334 تماس بگيرند. وي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه خريداران مسكن با پرداخت چه ميزان از مبلغ مي‌توانند ملك را تحويل بگيرند؟ تصريح كرد: همه چيز بين فروشنده و خريدار توافقي است اما به‌طور معمول با پرداخت 80 درصد مبلغ، خريدار ملك را تحويل مي‌گيرد و 20 درصد باقي مانده در دفترخانه و زمان به‌نام شدن ملك پرداخت مي‌شود. خسروي با تاكيد بر اينكه خريداران و فروشندگان بايد در زمان عقد قرارداد سنجيده عمل كنند، اضافه كرد: مردم بايد قانون را بدانند و از حقوق خود دفاع كنند. رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك با بيان اينكه به دنبال افزايش حق‌الزحمه مشاوران املاك هستيم، افزود: احتمال دارد تا پايان سال نرخ‌ها افزايش يابد.خسروي در ادامه درباره طرح شناسايي واحدهاي مسكوني خالي از سكنه اظهار كرد: وزير راه و شهرسازي اين طرح را از طريق مجلس پيگيري مي‌كند و به‌نظر مي‌رسد كه در مجلس آينده به آن پرداخته و مجوزش صادر شود.

بررسي بودجه91 در صحن علني از ابتداي سال نو

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: با توجه به ارسال ديرهنگام لايحه بودجه و پيش رو بودن انتخابات، اين لايحه از 14 اسفند در کميسيون‌هاي تخصصي و از ابتداي 91 در صحن علني بررسي خواهد شد. يوسف نجفي در گفت‌وگو با فارس ، در مورد لايحه بودجه 91 کل کشور اظهار داشت: به لحاظ کلي بودجه 91 با بودجه امسال تفاوت چنداني ندارد.وي افزود: منابع درآمدي پيش‌بيني شده دولت در بودجه 91 با توجه به عملکرد امسال قابل تأمل است و بايد بيشتر بررسي شود.

با افزايش نرخ سود سپرده‌ها به 20 درصد :

توليدكنندگان تحت فشار قرار مي‌گيرند

مهندس محمد حسين برخوردار رئيس هيأت مديره سنديكا به نقش پررنگ سنديكا در جريان اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها اشاره كرد و توضيح داد:‌ در مرحله نخست اجراي اين قانون، با اختصاص جوايزي براي فروش كالاها، از التهاب بازار جلوگيري کرديم.به گزارش روابط عمومي اتاق ايران وي هم‌چنين مؤسسات نرخ ارز را مورد توجه قرار داد و بيان كرد: در جريان التهاب بازار ارز، با اعضاي سنديكا در تعامل مستمر بوديم تا اجحافي درحق مصرف‌كننده صورت نگيرد و شكايات را در اين زمينه نيز پيگيري کرديم. وي در خصوص حمايت از توليد داخل نيز گفت: توليدات داخل بايد تعرفه خاص خود را داشته باشند و كساني كه ظرفيت واقعي توليد را دارند، بايد شناسايي شوند،‌ نه اين‌كه به اسم توليد، سوءاستفاده‌هايي صورت گيرد.در ادامه مسعود شنتياني نايب رئيس اين سنديكا نيز با بيان توضيحاتي در خصوص نرخ سود سپرده‌هاي بانكي، گفت: نرخ سود سپرده‌ها نبايد به 20 درصد افزايش يابد، زيرا توليدكننده تحت فشار قرار مي‌گيرد و در اين بين، بيشترين سودآوري سهم بانك‌ها مي‌شود.

در ادامه يكي ديگر از اعضاي هيأت مديره سنديكا به مشكل تعرفه‌ها در اين بخش اشاره كرد و توضيح داد: در سال‌هاي اخير، تعرفه‌ها، تثبيت نرخ ارز و تورم موجود در داخل كشور، شرايطي را فراهم كرده است كه فعالان بخش IT به سمت واردات گرايش يابند و در واقع به واردات يارانه داده مي‌شد.وي با تأكيد بر نادرست بودن سياست‌هاي دولت در حمايت از واردات، تصريح کرد: به علت اين حمايت‌ها، توليدات داخل نتوانستند رشد خوبي در سال‌هاي اخير داشته باشد.

پرونده اصلاح قانون کار به شوراي‌ عالي رفت:

عدم توافق کارگران با کارفرمايان در 6 ماده از قانون کار

رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور با اعلام اينکه در 6 ماده از قانون کار توافقي با کارفرمايان حاصل نشد، گفت: با 6 اختلاف نظر، پرونده 6 ماهه اصلاح قانون کار به شوراي عالي کار رفت. اولياء علي بيگي در گفتگو با مهر از اتمام نشستهاي دو جانبه اصلاح قانون کار با کارفرمايان خبر داد و گفت: قرار است از طريق نماينده منتخب کارگران و کارفرمايان، صورتجلسه نشستهاي کارگران و کارفرمايان براي بررسي هاي بيشتر و نهايي به شوراي عالي کار ارسال شود.رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور اظهار داشت: در 6 ماه گذشته مذاکرات و گفتگوهاي فراواني را با کارفرمايان در زمينه دستيابي به اجماع در اصلاح قانون کار برگزار کرديم.

علي بيگي با اشاره به اينکه در اصل موضوع و اينکه لازم است تا برخي اصلاحات در قانون کار صورت بگيرد، گفت: از همان ابتدا توافق داشتيم اما در نهايت نتوانستيم بر سر همه مواد به صورت کامل اجماع کنيم.اين مقام مسئول کارگري کشور با تاکيد بر اينکه در 6 ماده 7، 21، 23، 25، 27 و 191 توافق نهايي بين کارگران و کارفرمايان حاصل نشد، مسائل مطرح شده در اين مواد قانون کار را مربوط به حوزه روابط کار، قراردادها و نحوه آغاز و پايان قراردادها اعلام کرد.وي خاطر نشان کرد: به زودي دبيرکل کانون عالي کارفرمايان ايران به نمايندگي از کارگران و کارفرمايان، نتيجه مذاکرات 6 ماهه و صورتجلسه نهايي را براي استحضار وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ارسال خواهد کرد.رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور افزود: براساس توافقات انجام شده، در نظر داريم تا با طرح 6 ماده اي که در نشستهاي 2 جانبه با کارفرمايان نتوانستيم در مورد آنها توافق نهايي حاصل کنيم، تلاش شود تا اجماع نهايي را حاصل کنيم.

چگونگي تعيين اجاره زمين‌هاي 99 ساله

وزيران عضو کارگروه مسکن به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ‌ايران، آيين‌نامه اجرايي قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن را اصلاح کردند. به گزارش ايسنا، بر اساس اين اصلاحيه، مبلغ اجاره بهاي سال اول اراضي مشمول برنامه ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن، معادل بيست درصد قيمت منطقه‌اي زمين مسکوني متناسب با قدرالسهم هر متقاضي در سال اول است و اين رقم براي سال‌هاي بعد تا (99) سال، سالانه پنج درصد افزايش مي‌يابد.

قرارداد اجاره (99) ساله امضا شده توسط وزارت راه و شهرسازي با متقاضي به منزله اجاره‌نامه رسمي ‌است. همچنين با اضافه شدن متن زير به انتهاي تبصره (2) ماده(1) آيين‌نامه، شرط سابقه سکونت براي روحانيون با تأييد مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه، نيروهاي نظامي ‌و انتظامي‌ با تاييد فرماندهي استان مربوط يا حکم انتقال، الزامي نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته