جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 با اجراي طرح اسانس‏گيري گل‏ محمدي؛
 قمصر دوم ايران در راه است 

 رودهن - خبرنگار آفرينش

استاندار تهران از تبديل شدن شهرستان دماوند به قمصر کاشاني ديگر در سايه اجراي پروژه توليد اسانس بوته گل ‏محمدي خبر داد. مرتضي تمدن در حاشيه نشستي که پيرامون توسعه امور کشاورزي در شهرستان دماوند با حضور مديرکل راه و شهرسازي، مديرعامل آب منطقه‏اي، رئيس سازمان جهادکشاورزي استان تهران و ساير مسئولان محلي در کارخانه "امين ‏شير" رودهن برگزار شد، در گفت‏وگوي اختصاصي با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: يکي از طرح‏هاي اجرايي مشارکتي با بخش خصوصي استان تهران، توسعه کشت گل‏ محمدي در دماوند است.وي ادامه داد: البته اين مهم صرفا به کشت گياه منتهي نمي‏شود؛ بلکه بر اساس برنامه‏هاي موجود قرار است تا گل‏ محمدي به عمل آمده در اين خطه پس از برداشت تحت اجراي فرآيندهاي اسانس‏گيري نيز قرار گيرد. تمدن از حمايت استانداري تهران از اين پروژه خبر داد و افزود: اجراي اين طرح توسط بخش خصوصي صورت مي‏گيرد و استانداري تهران نيز حمايت خود را از اين حوزه ادامه مي‏دهد. استاندار تهران تصريح کرد: با اجراي اين طرح شهرهاي بومهن، رودهن و دماوند به قمصر کاشاني ديگر در کشور تبديل مي‏شوند. وي اضافه کرد: اجراي اين طرح بخش کشاورزي شمال شرق استان تهران را با تحولي عظيم مواجه مي‏سازد و رونق دوچندان بدان خواهد بخشيد.

کشت جامع بافت گياهي اجرا مي‏شود

استاندار تهران از اجراي طرح‏ جامع کشت بافت گياهي براي نخستين بار در کشور در شهرستان دماوند خبر داد و گفت: احياي نخلستان‏هاي آسيب ديده از جنگ به‌عنوان نخستين طرح از اين برنامه مدون اجرا مي‏شود. مرتضي تمدن اظهار کرد: در حال حاضر، استان تهران در پي اجراي طرح‏هاي مختلف کشاورزي است. وي با تاکيد بر لزوم حضور بخش خصوصي در پروژه‏هاي کشاورزي استان تهران خاطرنشان کرد: بخش عمده‏اي از اين امور با مشارکت بخش خصوصي صورت مي‏گيرد.

تمدن از احياي نخل‏هاي انبوه مناطق جنوبي کشور خبر داد و افزود: رژيم منفور بعث عراق در مدت هشت سال دفاع مقدس که در نهايت به پيروزي ايران اسلامي انجاميد، علاوه بر به خاک و خون کشيدن فرزندان غيور اين مرز و بوم اسلامي، رذالت خود را با به آتش کشيدن نخلستان‏هاي انبوه و پربرکت جنوب کشور به جهانيان ثابت کرد.استاندار تهران تصريح کرد: با اجراي طرح جامع کشت بافت گياهي که پيش از اين نيز پروژه‏هاي ناقص آن در ساير نقاط کشور صورتي اجرايي به خود گرفته بود، احياي نخلستان‏هاي آسيب ديده از جنگ در جنوب کشور به‌عنوان نخستين طرح از اين برنامه مدون اجرا مي‏شود.وي اضافه کرد: اگر بخواهيم با استفاده از شيوه‏هاي سنتي کشاورزي، احياي نخلستان‏هاي جنوب کشور را در دستور کار خود قرار دهيم؛ به طور قطع اين مهم مدت زماني بالغ بر سه تا چهار قرن را به خود اختصاص مي‏دهد. تمدن افزود: اما با غيرت و حميت ايراني بخش خصوصي فعال در پهنه کشاورزي استان تهران اين مهم با شتاب بيشتري صورت مي‏گيرد. استاندار تهران در خصوص ديگر مزاياي اجراي طرح کشت بافت در دماوند خاطرنشان کرد: اين پروژه سرمنشا خيرات و برکات ديگري نيز براي استان تهران خواهد بود.

وي تصريح کرد: مي‏توان با سود جستن از فناوري جامع کشت بافت گياهي، راندمان توليد محصول در واحد سطح را به چندين برابر وضع کنوني رساند.تمدن ادامه داد: در حال حاضر ميزان سيب برداشتي از هر هکتار باغ در دماوند نزديک به 25 تا 26 تن در شرايط عادي است. استاندار تهران اضافه کرد: اما استفاده از طرح جامع کشت بافت گياهي، اين ميزان توليد تا عدد باور نکردني 120 تن قابل افزايش است.

کمبود آب بزرگ‏ترين مانع توسعه کشاورزي در تهران است

استاندار تهران، کمبود آب و منابع تامين اين ماده حياتي را بزرگ‏ترين مانع در مسير توسعه امور زراعي در مناطق مختلف اين استان خواند. مرتضي تمدن اظهار کرد: درحال حاضر کمبود آب معضلي جهاني است.وي ادامه داد: از اين‌رو، کشت و زرع با استفاده از سبک و سياق قديمي غرقابي در توليد محصولات زراعي ديگر توجيه اقتصادي و منطقي ندارد. تمدن، خواستار همخواني امور زراعي استان تهران و کشور با فناوري‏هاي نوين جهاني شد و افزود: در حالي کشاورزي ايران همچنان به منابع در حال کاهش آب متکي است که جهان پر شتاب به سمت و سوي استفاده از پليمرهاي سوپر جاذب پيش مي‏رود.

استاندار تهران تصريح کرد: اين مواد بي‏ضرر است البته نوع استاندارد آن براي سلامت بشر در دوره کاشت به ريشه گياه افزوده مي‏شود.وي اضافه کرد: مواد سوپر جاذب در زمان بارندگي‏هاي فصلي تا ميزان 500 برابر حجم ابتدايي خود، آب مورد نياز گياه را ذخيره و آن را به تدريج وارد چرخه مصرف محصول مي‏کند.تمدن افزود: بدين ترتيب، مصرف آب زراعي به‌عنوان منبع ارزشمند زندگي در کشور به حداقل ميزان ممکن رسيده، باغات با آب کمتري مشروب مي‏شوند يا با همين ميزان آب سطح کشت زراعي توسعه چندين برابري مي‏يابد. استاندار تهران از اجراي آزمايشي اين طرح در استان تهران خبر داد و افزود: طرح استفاده از مواد سوپر جاذب پليمري در چند نقطه از استان تهران به صورت آزمايشي اجرا مي‏شود.وي ادامه داد: در صورت رفع نواقص احتمالي اين پروژه، همه نقاط استان و کشور مي‏توانند با بهره‏جويي از اين مواد تحولي شگرف در توليد محصولات زراعي ايجاد كنند.

پيشنهاد استاندار تهران به هيات دولت:

انتقال کارگاههاي پراکنده به شهرکهاي صنعتي

هم‌چنين مرتضي تمدن گفت: استانداري تهران پيشنهاد تبديل لکه‌هاي صنعتي، شامل مناطق کارگاهي حواشي تهران به شهرکهاي صنعتي مصوب را تقديم هيات دولت کرده است. وي اظهار کرد: شهرکهاي صنعتي تابع مقرراتي هستند که به‌موجب آن مشمول برخي سياستهاي تشويقي ويژه صنايع به شرطي به توليدکنندگان تعلق مي‌گيرد که منطقه کارگاهي محل استقرار آنها به يک شهرک مصوب تبديل شده باشد.تمدن؛ مناطق کارگاهي شمال شرق استان تهران را توسعه‌يافته خواند و افزود: مناطق کارگاهي شمال شرق استان تهران نظير "خرمدشت"،"کمرد"،"سياه سنگ" در گذشته به‌صورت يک بخش صنفي و خدماتي فعال بود. استاندار تهران اظهار کرد: با گذشت زمان اين نواحي به مناطق کارگاهي بزرگ و توسعه‌يافته بيش از 2500 واحد صنعتي تبديل شد.

وي افزود: از اين‌رو مجموعه استانداري تهران با علم به اينکه ديگر نمي‌توان به اين مناطق با ديدگاهي صنفي نگريست، پيشنهادهاي خود مبني بر تبديل اين نواحي تحت عنوان لکه‌هاي صنعتي حواشي پايتخت را به هيات وزيران تقديم کرد. تمدن گفت:امور مقدماتي و مطالعاتي اين مهم در کارگروههاي هيات دولت طي شده و در انتظار طرح و تصميم‌گيري در نشست هيات وزيران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته