جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

 آقازاده:
  نذر فرهنگي، مشاركت هوشمندانه مي‌خواهد 

 کرج - خاکپور

شهردار کرج نذري دادن را از راههاي تبلور جهان‌بيني و نظام اعتقادي شيعه ذکر کرد و گفت: نذر فرهنگي از نذورات معني‌داري است که به مشارکت هوشمندانه مبتني بر ارزش‌گرايي و عقلانيت نياز دارد. سيدعلي آقازاده در گفتگو با پايگاه خبري مديريت شهري کرج با اشاره به راه‌اندازي ستاد " نذر فرهنگي " در حوزه فرهنگي معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري کرج گفت: راه‌اندازي اين ستاد اقدامي معنوي و بسيار مهم براي کلانشهر کرج است. وي مردم کرج را مردمي مذهبي، معتقد و متدين خواند و عنوان کرد: ستاد "نذر فرهنگي" با هدف بهره‌گيري از ظرفيتها و پتانسيلهاي فرهنگي شهروندان درزمينه‌هاي مختلف ايجاد و راه‌اندازي شده است.

اين مسئول با بيان اينکه، فرهنگ ابعاد گسترده‌اي دارد، اذعان داشت: نذر فرهنگي مي‌تواند زمينه ارائه آموزشهاي مختلف ديني، مذهبي، درسي و هنري را براي ساير افراد که توانايي پرداخت هزينه‌هاي آموزش را ندارند و درعين حال به اين آموزشها نياز دارند مهيا کند. آقازاده تصريح کرد: بي‌شک اداي اين‌گونه نذرها تاثيراتي بلندمدت در روحيه مردم دارد و اين مهمترين رويکردي است که در ارائه نذر بايد مدنظر داشت.

شهردار کرج با بيان اينکه، نذري دادن آييني براي بزرگداشت شخصيتهاي محوري و اعتقادي مسلمانان است، بيان کرد: اين حرکت مذهبي و معنوي راهکاري مطمئن به‌منظور تقويت دين و ولايت به‌شمار مي‌رود.

وي در بيان توضيحي درباره "نذر فرهنگي" عنوان کرد: نذورات فرهنگي درواقع تقويت بنيانهاي فکري افراد و راهي براي تداوم بسترهاي فرهنگي همچنين احياي حافظه و خرد فرهنگ جمعي است. آقازاده با اشاره به شرايط روز جامعه و با بيان اينکه امروز بيش از هر دوراني در برابر هجمه‌هاي مختلف دشمن قرار داريم، بيان کرد: بيشترين اهتمام دشمن براي نابودي کشور ورود به عرصه‌هاي فرهنگي و تلاش براي تضعيف بنيانهاي فرهنگي و اعتقادي است. وي افزود: پيشگيري از آسيبهاي فرهنگي امري مهم و ضروري است که بايد به‌نحو اثرگذاري در جامعه محقق شود. اين مسئول با اذعان بر اين موضوع که امروزه کشور ما بيش از نذر مادي به نذر فرهنگي نياز دارد، گفت: فقر فرهنگي در جامعه بيش از فقر مادي نمود دارد.

آقازاده در توضيح ديگري از "نذر فرهنگي" افزود: نذر فرهنگي وقتي حاصل مي‌شود که از وجود و فکر خود به ديگران ببخشيم. شهردار کرج عنوان کرد: بي‌شک ارزش نذر فرهنگي بيش از نذر مادي است زيرا برآيند و نتيجه آن تحقق جامعه‌اي آرماني است. آقازاده با تاکيد بر ايجاد ارتباط مردمي و سازماندهي شده به‌منظور اشاعه فرهنگ معنوي " نذورات فرهنگي"عنوان کرد: اين حرکت و اقدام معنوي بايد به‌نحو گسترده‌اي در جامعه تسري يابد.

ضرورت رهايي از مظلوميت فرهنگي

شهردار کرج در ادامه با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در سال 86 درخصوص مظلوميت فرهنگي با تاکيد بر رسيدن به راههاي کارآمد در اين زمينه گفت: انجام اقدامات همه‌جانبه درخصوص رشد و توسعه اين مهم امري ضروري است.

آقازاده، پرداختن به نذر فرهنگي و تمرکز آن بر محتواي فرهنگ را ضروري دانست و افزود: افراد با نذورات فرهنگي موجب فراهم آوردن زمينه‌هاي آموزشي و تحقيقي همچنين توانمندسازي افراد و اقشار مختلف جامعه مي‌شوند. وي با اذعان بر وجود آسيبهاي اجتماعي در جامعه و نقش مردم در کاهش اين معضلات گفت: رفع بحرانها و آسيبهاي اجتماعي جز در سايه فرهنگ‌سازي صحيح ميسر نمي‌شود و مردم نيز در اين ميان نقش کليدي و مهمي ايفا مي‌کنند. اين مسئول با اشاره به خلاء‌هاي فرهنگي که جامعه امروز به آن دچار است، عنوان کرد: روي آوردن مردم به انجام نذورات فرهنگي مي‌تواند در پر کردن اين خلاء‌ها موثر واقع شود. آقازاده آرامش خاطر روحي را حاصل و نتيجه اداي نذر خواند و تاکيد کرد: همگرايي اجتماعي از ديگر نتايج مهم اين نذر است. وي نذر فرهنگي را شامل اقدامات مختلف عرصه فرهنگ ذکر و عنوان کرد: اين نذر مي‌تواند ساختن يک مدرسه باشد و يا توزيع بسته‌هاي آموزشي و فرهنگي. آقازاده افزود: جوانان و نوجوانان که درواقع آينده‌ساز جامعه هستند بيشترين بهره را از اين نذر مي‌برند زيرا در اين‌صورت مي‌توانند مأمني مطمئن براي پيشرفت داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته