جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4099

  بهترين خوراکي هاي چربي سوز  

همه تمايل شديدي براي از بين بردن چربي هاي اضافه بدن شان دارند و حتي به مصرف محصولات و خوراکي هايي که "چربي سوز" ناميده مي‌شوند، هم تن مي‌دهند. برخي از اين محصولات خطرناک هستند، و برخي ديگر نه.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از سيمرغ، در اينجا ما سعي مي‌کنيم ترديدهاي شما را برطرف کنيم تا به کمک اين توضيحات موضوع روشن شود.

چگونه مي‌توان چربي ها را سوزاند؟

اين چربي ها زماني که در جاهاي بدي واقع مي‌شوند و مقدارشان خيلي زياد است، انگار نفرين شده اند، آنها از ليپيدها ساخته شده اند و در سلول هايي که آديپوسيت ناميده مي‌شوند، قرار گرفته اند.

چربي ها اغلب انرژي مورد نياز بدن را از راه تبديل به گلوکزي که تقريباً تنها کربنات تمام سلول هاي ماست، تأمين مي‌کنند.

براي اينکه اين تبديل صورت بگيرد، بايد گلوکز ذخيره شد? ديگري موجود نباشد و اين در حالي است که ما بين 300 تا 500 گرم از اين گلوکز را به شکل گليکوژن در کبد و عضلات مان ذخيره داريم. چيزي برابر 1.200 و 2000 کالري (1 گرم گلوکز= 4 کالري). بايد دريابيم که چگونه مي‌توان اين ليپيدها را براي تهي? انرژي در بدن به حرکت درآورد.

اين فقط در صورتي ممکن است که شما کالري بيشتري مصرف کنيد و تنها راه حل آن اين است که فعاليت جسمي داشته باشيد و اين فعاليت مقدار انرژي بيشتري نسبت به آنچه که جذب کرده ايد، تخليه کند. به بيان ديگر با داشتن تحرک و ورزش کردن، کالري بسوزانيد.

اين تنها و يگانه راه حل براي سوزاندن چربي هاي شماست. هيچ خوراکي و هيچ محصولي نمي‌تواند جايگزين فعاليت جسمي شود.

قرص هاي "چربي سوز"

تمام قرص هاي "چربي سوز" به شما قول مي‌دهند که به شيوه اي معجزه آسا، چندين کيلو از چربي هاي شما را طي يک يا دو هفته آب کنند. با اين حال همزمان با مصرف اين قرص ها توصيه مي‌کنند که تغذي? متعادلي داشته باشيد، حواس تان به خوراک تان باشد و جانب احتياط را رعايت کنيد.

اين قرص ها حاوي مواد متفاوتي هستند، از جمله موادي مانند: کافئين، گوارانا، اسپيرولينا، کروم و ال- کارنيتين، اين مواد متابوليسم را مجبور به فعاليت مي‌کنند و همچنين باعث از بين رفتن سريع تر چربي هاي شما مي‌شوند. ضمناً فيبرهاي ديگري هم وجود دارند مانند، شيتوزان که عصار? صدف خرچنگ هاست و چربي هاي درون مجراي گوارش را دريافت مي‌کند.

علاوه بر اينها، يک سري ميوه هاي غيربومي نيز موجود اند که تأثير فوق العاده اي دارند مانند آسه (از آمازون). قطعاً اين ميوه ها سرشار از آنتي اکسيدان هستند، اما به سختي مي‌توان رابط? آنها با چربي ها را توجيه کرد. در نتيجه، اين فرآورده هاي "چربي سوز" که به نظر مي‌رسد امروزه طرفداران زيادي دارند، از فنتفين تهيه شده که خود فنتفين ترکيبي از متيل هگزانئامين، کافئين، DHEA و ال کارنيتين است. و اين در حالي است که متيل هگزانئامين در گروه مواد مخدر طبقه بدني مي‌شود زيرا نزديک به افدرين و آمفتامين است و اين مواد براي قلب و سيستم عصبي انسان فاجعه بار هستند. هم? آنها مانند کافئين با دُز بالا ( حدوداً 500 ميلي گرم) در شمار قرص‌هاي "چربي سوز" به شمار مي‌آيند.

کافئين و چاي سبز

کافئين سيستم عصبي را تحريک مي‌کند، ضمناً ترموژن (گرمازا) هاي شما را هم به فعاليت مي‌اندازند، البته به ميزان بسيار جزئي؛ يعني باعث توليد گرما مي‌شوند. ترموژن يکي از محورهاي تحقيقات در زمين? چاقي است. اما تاکنون، هيچ چيز قانع کننده اي در اين زمين کشف نشده است.

اما مانعي وجود دارد براي اينکه بخواهيم کافئين را در شمار موادي به حساب بياوريم که چربي ها را مانند يخ جلوي آفتاب آب مي‌کنند. 200 گرم کافئين (1 تا 2 قاشق چاي خوري) حدوداً بيست کالري مي‌سوزاند...

چاي، چه چاي سبز و چه انواع ديگر آن، حاوي تنين (20 تا 45 ميلي گرم در هر 250 ميلي ليتر) هستند. ضمناً چاي سبز سرشار از انواع آنتي اکسيدان هاست که خصوصيت معجزه آسايي به آن داده است.

ضمناً در نوشيدني هاي انرژي زا (70 تا 200 ميلي گرم براي 25 کالري) و نوشيدني هايي که با استفاده از کولا تهيه مي‌شوند، (35 تا 45 ميلي گرم در هر بطري) هم مقدار زيادي کافئين وجود دارد.

اگر اندکي دربار? ميلياردها ليتر قهوه، چاي و هر نوشيدني ديگري که نوشيده مي‌شوند و افزايش چاقي فکر کنيم، عقل سليم ثابت مي‌کند کافئين به طور خود به خودي، باعث لاغري نمي‌شود. فقط باعث افزايش ادرار مي‌شود: و متأسفانه زماني که فرد ادرار مي‌کند مقدار زيادي آب از بدنش دفع مي‌شود و نه چربي! از سوي ديگر مي‌دانيم که نوشيدن بيش از 500 ميلي گرم قهوه در روز آثار سوئي بر سيستم عصبي و قلب و عروق دارد.

بنابراين مصرف بيش از حد قهوه، چاي و کپسول هاي حاوي کافئين بيهوده است، نه تنها شما را لاغر نمي‌کنند، بلکه باعث بي خوابي تان هم مي‌شوند!

آناناس و ليموترش

افسان? آناناسي که توسط سلاح هاي مهلکش به چربي ها حمله مي‌کند، از وجود آنزيم بروملين نشأت گرفته است. و اين برند 4 x 4 است که ويژگي هاي "ضد سلوليتي" و "ضد پوست پرتقالي شدن پوست" را در کنار هم مهيا کرده است.

اما از آنجايي که اين آنزيم در ساق? اين ميوه وجود دارد و خوردن آن قسمت سخت است، هم اکنون پودر اين ساقه به شکل کپسول وجود دارد، بايد در روز 4 تا 6 عدد از اين کپسول ها را مصرف کرد. اين کار خطرناک نيست، اما بي خردي است.

شما مي‌توانيد بعد از هر وعد? غذايي از آناناس به عنوان دسري لذيذ استفاده کنيد که در اکثر منوها موجود دارد.

آناناس ميو? بي نظيري است، سرشار از فيبر و مناسب براي فصل زمستان.

اما دربار? ليمو ترش، هم گفته مي‌شود که شما را لاغر مي‌کند و بدن تان را سم زدايي مي‌نمايد، بعد از ايام جشن و عيدها، بسياري از افراد به رژيم هاي ليمو ترش روي مي‌آورند. از مقدار زيادي ليمو ترش همراه با سبزيجات، سالاد، ماهي و حتي گوشت استفاده کنيد. ليمو ترش سرشار از ويتامين C است.

اين دو ميوه فوايد بسيار زيادي دارند، اما براي لاغر شدن نمي‌توان روي آنها حساب کرد. آنها هم مانند بقي? مواد خوراکي فاقد نيروي معجزه آسايي براي لاغر کردن هستند.

فلفل دلمه اي و فلفل تند

زماني که فلفل دلمه اي يا فلفل تند مي‌خوريم، دهان مان داغ مي‌شود و مي‌سوزد. اين سوزش تأثير کپسايسين است. بر اساس برخي مطالعات، اين مولکول توانايي افزايش (جزئي) سوخت ساز بدن و در نتيجه مصرف کالري را دارد. ضمناً بر زودتر سير شدن و کمتر خوردن هم تأثير دارد، بنابراين مي‌تواند لاغرکننده باشد.

توليد کننده ها کپسول هايي تهيه کرده اند که نه تنها حاوي کپسايسين بلکه حاوي کافئين و مولکول هاي توصيه شد? ديگر هم هستند. اين کپسول به شما کمک مي‌کنند که در روز 278 کالري بيشتر بسوزانيد. اين عدد واقعاً تحسين برانگيز است!

اگر دوست داريد فلفل را در تغذيه تان بگنجانيد، هيچ خطري ندارد، اما نبايد هم اميد داشته باشيد که بلافاصله يک روز بعد از خوردن آن، چربي هاي تان آب شوند.

البته الآن فصل فلفل دلمه اي نيست. اما تابستان مي‌توانيد پيش غذاي تان را با آن تزيين کنيد. فلفل دلمه اي سرشار از فيبر، آنتي اکسيدان و ويتامين C است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته