جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4112

 موج كوتاه 

«دورنماي مذاكرات آوريل»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد:

پس از يك سال و اندي، ايران و 1+5 ماه آينده دوباره در استانبول با هم روبرو خواهند شد. سوال اين است كه هر يك از دو طرف تحت چه شرايطي به استانبول باز مي گردد و چه مقدار تغيير محاسباتي در ديدگاه ايران يا 1+5 رخ داده است.الگوي كليشه شده موجود در ذهن غربي ها كه تصور مي كردند مي توانند مقاومت خارجي ايران را به بحران داخلي تبديل كنند تاكنون قاعدتا بايد فروريخته باشد. در مذاكرات آينده، مضحك ترين كار از جانب 1+5 اين خواهد بود كه ايران را به تشديد فشارها درصورت شكست مذاكرات تهديد كند. پاسخ اين تهديد پيشاپيش در 12 اسفند داده شده است و اگر غرب نتواند خود را از شر استراتژي دو مسيره خلاص كند، به زودي خواهد ديد كه علاوه بر مسير فشار كه همين حالا به بن بست رسيده، مسير مذاكره هم مسدود خواهد شد.

روزنامه خراسان در يادداشت روز خود با عنوان «ادامه سير کاهش ارزش پول ملي و وعده هايي که روي کاغذ ماند»چنين آورده بود:

اکثر کارشناسان اقتصادي به اين موضوع اذعان دارند که تصميم شوراي پول و اعتبار در ابتداي سال 90 مبني بر کاهش نرخ سود سپرده هاي بانکي که سبب سرازيرشدن بخش قابل توجهي از نقدينگي به بازارهاي ارز و سکه و طلا شد به دليل اين که از عمق کارشناسي لازم برخوردار نبو.دمتاسفانه آنچه در جريان نوسانات شديد ارزي امسال که موجب کاهش بي سابقه ارزش پول ملي شد بيشتر از همه سلب کننده اعتماد به مسئولان اقتصادي بود وعده هاي مکرر و بدون پشتوانه براي ساماندهي بازار ارز، تامين ارز بدون محدوديت براي واردات و امثال اينها از سوي رئيس کل بانک مرکزي و برخي ديگر از مسئولان اقتصادي بود آخرين موردي که از اين گونه وعده ها به ياد دارم وعده اخير معاون اول رئيس جمهور در مورد «بمب ارزي» بود که با گذشت چند هفته هنوز خبري از عمل کردن اين بمب نشده است.

«كدام دادگاه به اشتباهات مسئولان اقتصادي رسيدگي مي‌كند؟»عنوان سرمقاله روزنامه جمهري اسلامي بود كه در آن مي‌خوانيد:

كارشناسان در بررسي چگونگي انجام يك تخلف اعم از تخلفي اقتصادي يا قضايي، از چرايي وقوع آن سئوال مي‌كنند. به عبارت ديگر در مباحث جرم‌شناسي، شناسايي و تحليلي ريشه‌هايي كه برخي را به ارتكاب جرم، سوق مي‌دهد، نسبت به بررسي چگونگي وقوع تخلف و جرم اولويت دارد.به عبارت ديگر از آنجايي كه قاعدتاً جرائم اقتصادي زماني اتفاق مي‌افتند كه متخلفان به دنبال كسب سود هستند، در بررسي اين قبيل جرائم، علاوه بر شيوه وقوع جرم و مجرمان بايد به بررسي اين مسئله نيز پرداخت كه چه سياست‌ها و رويكردهايي، زمينه كسب سود از راه‌هاي خلاف را داراي توجيه اقتصادي و مالي كرده است. در بررسي پرونده تخلف بزرگ مالي هم اين ضرورت به روشني احساس مي‌شود؛ چرا كه مروري بر شيوه تخلف مجرمان در اين پرونده به خوبي نشان مي‌دهد كه اتخاذ برخي سياست‌هاي نادرست و رانت‌آفرين در حوزه پولي و بانكي، زمينه اصلي توجيه‌آفريني براي متخلفان را پديد آورده است.

روزنامه حمايت در يادداشت روز خود با عنوان «توليد علم ضرورت امروز و فرداي کشور» چنين آورده بود:

براي توليد علم و حضور جهاني در رشته هاي مختلف، همواره بايد آثار توليدي جهاني را نيز مطالعه کرد و از آنها با خبر بود. گاه ديده مي شود که برخي مي گويند ما نيازي به علم جهاني نداريم و خودمان بر اساس انديشه بومي همه چيز را توليد مي کنيم حال آنکه اين حرف درست نيست و نوعي برداشت نامناسب از ظرفيت هاي بومي مي باشد. ما بايد از تقليدگري و رواج ناشيانه انديشه هاي ديگران بپرهيزيم اما براي اينکه راه درست را پيدا کنيم و انديشه هاي خود را در رشته هاي مختلف علمي به جهانيان معرفي نماييم دائماً بايد از سير تحولات فکري جهاني مطلع باشيم.

«وضعيت نامساعد كارفرمايان»عنوان سرمقاله روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد:

امروز توليد و بخش خصوصي كشور در شرايط چندان مناسبي قرار ندارد و با اجراي هدفمندي يارانه‌ها بسياري از كارخانه‌ها تعطيل شده يا پس از تعديل نيرو با كمتر از 50درصد ظرفيت خود روزگار سپري مي‌كنند. از طرفي به‌روز شدن حقوق كارگرها حق مسلم آنهاست و ما نيز از هيچ كمكي براي تحقق اين مهم فروگذار نخواهيم کرد اما تحقق اين امر در گرو چاره‌انديشي دولت براي بهبود شرايط اقتصادي است، چرا كه اگر دولت به وظايف خود عمل كرده و بدهي‌هاي خود به پيمانكاران و فعالان بخش خصوصي را پرداخت و شرايط براي توسعه و پويايي اقتصاد را فراهم كند نه تنها بدهي كارفرماها به كارگران بلكه افزايش حداقل دستمزد نيز مساله چندان مهمي نخواهد بود. در حال حاضر مشكلي بين كارگر و كارفرما وجود ندارد و اين دو قشر مكمل و لازم و ملزوم يكديگر هستند. امروز بايد مشكل را در جايي به غير از حوزه كارفرما و كارگري جست‌وجو كرد.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود با عنوان«قانون محوري يا فرد محوري» چنين آورده بود:

اکنون که برخي چهره ها، جانشين نمايندگان فعلي مجلس شده اند، سعي شود تا براي ساختن کشوري آباد و پيشرفته، در تمامي زمينه ها، از نيروهاي قابل و کارآمد طيف مقابل خود استفاده کنيم. هشيار باشيم اگر کسي از ما خوشش نمي آيد و برنامه هاي ما را قابل اعتنا و راهگشا نمي داند، مخالف کشور و نظام و دين و سنت هاي اصيل اسلامي و ايراني نيست.باور کنيم که در عين تنوع سليقه ها، هدف يکي است. بيهوده در پي آن چه نيست نگرديم و وقت به بطالت نبريم. باور کنيم که نارسايي هاي ما از توانمندي ها يا قحط الرجال يا خداي ناکرده جهل الرجال ما نيست، از دايره محدودي است که در مديريت به دور خود کشيده ايم و افراد اهل و بصير و دلسوخته را در آن راهي نيست!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته