جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/01/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4118

 موج كوتاه 

روزنامه‌هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت‌هاي خود به مهمترين موضوعات داخلي و خارجي پرداخته بودند.

«اجلاس بغداد و تركيب 11-11 اتحاديه عرب»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد:

اجلاس بغداد در شرايط خاصي برگزار شد .درواقع اين اتفاقات در كنار مواضع شناخته شده الجزاير، سودان، سوريه، لبنان، كومور و موريتاني نسبت به عربستان و جناح عربي آن تركيب 11- 11 اتحاديه را به نمايش گذاشت اينك عراق موضع سياسي 11 عضو را نمايندگي مي كند و اين به معناي پايان سيطره جناح وابسته و ديكتاتور عرب بر اين اتحاديه مي باشد اما البته هنوز راه زيادي تا هويت يابي اسلامي انقلابي اتحاديه وجود دارد ولي اين راه آغاز شده است موضع گيري صريح عربستان و بي اعتبار خواندن اتحاديه عرب از سوي مقامات اين كشور نشان از قطع اميد عربستان داشته و اين گام اول در هويت يابي انقلابي اين اتحاديه مي باشد.

«راه گريز از قانون را ببنديد»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

دو اقدام خلاف قانون دولت در آخرين روزهاي سال 90 و اولين روزهاي سال 91 اين نگراني را افزايش داده است كه سال جديد برخلاف انتظار، سال بي‌توجهي‌هاي بيشتر مجريان قانون به وظايف قانوني خود باشد. اين نگراني، هنگامي اهميت زيادتري پيدا مي‌كند كه دو قوه مجريه و مقننه را روياروي همديگر قرار مي‌دهد و براي كشور مشكلات غيرقابل تحملي را پديد مي‌آورد.ملزم ساختن رئيس‌جمهور و دولت به رعايت قانون و پرهيز از اقدامات فراقانوني، راه حل اساسي از بين بردن زمينه‌هاي منازعات است. اين، كاري است كه مجلس بايد بدون اغماض انجام دهد و كوتاهي‌هاي گذشته خود كه موجب وضعيت كنوني شده است را جبران نمايد.

روزنامه حمايت در سرمقاله خود با عنوان «سال 91؛ اميد به آگاهي بيشتر وعمل شايسته تر» چنين آورده بود:

مسوولان محترم خوب است از خود بپرسند که آيا با حرف زدن وجمله ساختن، توليد ملي حمايت مي شود وتحريم ها وفشارها منکوب مي شود يا اينکه به جاي حرف زدن وگاه لفاظي هاي خسته کننده وتکراري وکليشه اي، بهتر است هر نهادي به وظايف قانوني خود براي بهبود امور کمک کند واجازه دهد تا جامعه ارزيابي کند که کدام عملکردها خوب بوده وکدام عملکردها اتلاف منابع بوده وکدام عملکردها حتي با گفته هاي خود گويندگان نيز هم خواني نداشته اند.

«دخالت خارجي‌ يا تغيير از درون»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

روند موضوع سوريه با توجه به شرايط داخلي سوريه ، شرايط منطقه اي و جهاني همچنان در سايه اي از ابهام قرار دارد.از يكسو اصرار آمريكا و تعدادي از كشورهاي وابسته به آمريكا در منطقه مانند قطر، عربستان و تركيه بر تغيير رژيم سوريه با اعمال فشار از داخل و خارج مي باشد و در مقابل جريانات ديگري در داخل سوريه و منطقه هستند كه تاكيد مي كنند كه تغييرات بايد از يك روند نسبتا طبيعي و عمدتا و اساسا توسط مردم سوريه صورت گيرد.البته در اين ميان بايد گفت كه رنج و عذاب اين ناآرامي ها تنها براي خود سوريه باقي نخواهد ماند بلكه دامنه اين نا آرامي ها مي تواند به تغيير رژيم در كشورهاي همسايه سوريه و ايجاد مشكلات جدي براي آنها ختم شود.

روزنامه ابتکار در سرمقاله خود باعنوان«بايدها و نبايدهاي شعار سال 91 » چنين آورده بود:

ظاهراً روال است که با «بحران‌نمايي»، فرصت فکر، تأمل و هم‌انديشي جمعي را از بين برده و با «واردات‌درماني» نسخه مشکلات را به شکل اورژانسي تجويز کنند! کمتر اتفاق افتاده‌است که مسئولي حاضر باشد درد دل افراد کارآفرين يا مخترع و صنعتگر را به صورت کامل گوش کرده و به شيوه اصولي و غيراحساسي، به مسائل آنان توجه کند. با اين روال، توليد داخلي با افت منزلت روبرو شده و محصول ايراني فاقد جاذبه لازم است. در چنين شرايطي آدم‌هاي باهوش ترجيح مي‌دهند که به جاي خاک توليد خوردن، در جست‌وجوي راه‌هاي ميانبر سودآفريني از قبيل فعاليت‌هاي دلالي باشند. همچنين توليد، گرفتار رقيبي پرجاذبه به نام «مشاغل دلالي» است که توان رقابت با آن را نخواهد داشت.

«حمايت از توليد و سرمايه ايراني»عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد بود كه در آن مي‌خوانيد:

اقدامات ضد ايراني نيز تمام توجه و تلاش خود را در مواجهه با كشورمان به امور اقتصادي معطوف نموده است. اين در حالي است که تحريم‌هاي اخير آمريکا بيشتر، مبادلات بين‌المللي ما را هدف گرفته؛ به همين دليل هر اقدامي که باعث کاهش نياز به خارج شود، مي‌تواند از تاثير اين تحريم‌ها بکاهد. به عبارت ديگر حمايت از توليد و سرمايه ايراني علاوه بر تقويت اقتصاد ملي موجب کم اثر شدن تحريم دشمنان نيز خواهد شد. اما 6 اقدام حمايتي از توليد و سرمايه ملي عبارتند از: 1- مهار تورم، 2- تامين نقدينگي سالم براي توليد، 3- حمايت هوشمند گمرکي از توليدات داخل، 4- کاهش وابستگي کشور به صادرات نفت، 5- کاهش واردات، 6- کاهش ماليات از توليد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته