جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/01/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4119

 خبرها از عالم علم 

 با زنجبيل كالري بسوزانيد

مكاتب درماني در جهان براي لاغري شيوه هاي مختلفي را پيشنهاد ميكنند كه بهترين و كارآمدترين آنها شيوهاي است كه با تمركز بر رژيم غذايي و اصلاح برنامه غذايي، به افراد توصيه ميكنند با انجام حركات ورزشي در مدت زمان مشخصي به كاهش وزن خود كمك كنند.به گزارش روزنامه شرق، اين شيوه كه توسط بسياري از مكاتب درماني به مراجعان توصيه ميشود، مصرف گياهان دارويي، سبزيها و خوراكيهاي طبيعي را در رژيم غذايي سه گانه مهمترين عامل براي كنترل وزن و پيشگيري از ابتلا به اضافه وزن ميدانند.گنجاندن زنجبيل و سير در برنامه غذايي يكي از بهترين روشها براي كاهش وزن است. اين گياه دارويي به دليل خاصيت چربي‌سوزي كه دارد، اگر همزمان با مصرف غذا مصرف شود ميتواند به چربي‌سوزي و كنترل افزايش وزن پرداخته و حتي در مواردي به كاهش وزن نيز كمك كند. براي مصرف اين گياه ميتوانيد از پودر گياه خشك شده زنجبيل در ماست يا غذا استفاده كنيد يا اين سبزي را به صورت تازه تفت داده و با كمك آن غذاهاي خود را طبخ كنيد. اين گياه به دليل داشتن مادهاي اسيدي در بافت خود آنزيمهاي معده را تحريك كرده و موجب افزايش سوختوساز و متابوليسم بدن ميشود.

همه افرادي كه به كاهش وزن اهميت ميدهند با كالري آشنا هستند و ميدانند كه سوزاندن كالريهاي اضافه در بدن يكي از بهترين راهها براي رسيدن به وزن ايده آل است. زنجبيل به دليل خواصي كه دارد، موجب تقويت حركات حلقوي ماهيچه هاي دستگاه گوارش ميشود و به اين ترتيب شرايط بهتري را براي هضم و جذب موادغذايي در دستگاه گوارش به وجود ميآورد، ضمن آنكه موجب افزايش سوخت وساز چربيها و كالريهاي اضافه در بدن ميشود.مصرف زنجبيل به صورت پودر شده يا رنده شده گياه تازه آن به همراه موادغذايي تاثير زيادي در كاهش جذب كلسترول خون و سطح كلسترول كبد دارد. مصرف اين گياه دارويي موجب از بين رفتن كلسترول در جريان گردش خون شده و در نهايت موجب دفع آنها از بدن ميشود. بنابراين گنجاندن اين گياه دارويي در برنامه غذايي به انسان كمك ميكند تا به تعديل و كنترل ميزان چربي دريافتي در بدن بپردازد و از جذب چربيهاي اضافي درون اندامها و بافتها نيز پيشگيري كند.

كنترل آسم مزمن

هرچند ممكن است بسياري از مردم به طور موقتي و گه گاهي دچار آسم و تب يونجه شوند اما در اين ميان برخي افراد به دليل تماس با مواد آلرژي زا گرفتار آسم مزمن ميشوند.

به گزارش ايسنا ، آسم مزمن نوعي بيماري تنفسي است كه روي ريه ها تاثير ميگذارد. اين عارضه موجب تحريك پذيري مجاري هوايي ميشود و معمولا در مواقع تغيير فصل بروز ميكند كه در بين كودكان و نوجوانان شايعتر است. اين عارضه اغلب ارثي است و در صورتي كه فرد مبتلا دچار حمله شود با علائمي چون تنگي نفس و سرفه شديد و خس خس سينه مواجه ميشود.

روشهاي كنترل آسم مزمن و بهبود علائم اين عارضه عبارتند از:

- پرهيز از تماس بيمار با عامل محيط زيستي شناخته شده كه محرك حملات آسم است.

- استفاده از هر دو نوع داروي آسم كه يكي منجر به تسكين علائم حمله آسم ميشود و ديگري از بروز حملات پيشگيري ميكند.

- استفاده از استروئيدها در صورت حملات شديد آسم

- محدود كردن تمرينات ورزشي شديد و پرفشار براي جلوگيري از بروز علائم آسم

کاهش دهنده بيماري هاي کليوي

سابقه استفاده از دانه کتان در اروپا که داراي خواص بسياري است، به حدود 4 هزار سال پيش برمي گردد.دانه کتان به رنگ هاي قهوه اي و زرد است و منبع گياهي اسيد آلفالينوليک است.

*به گزارش روزنامه خراسان به نقل از هلث نيوز، اين گياه ميزان بروز
بيماري هاي کليوي را کاهش مي دهد.

*با کاهش ميزان نياز انسولين ، خطر بروز ديابت نوع يک و دو را کاهش مي دهد.

*چربي لازم در اسيد چرب، نقش مهمي در کاهش بيماري هاي پوستي مانند داءالصدف دارد.

*با ماده سرطان زا مقابله مي کند و ميزان راديکال هاي آزاد را که به سلول آسيب مي رساند، کاهش مي دهد؛ در نتيجه مانع از بروز سرطان مي شود.

*دانه کتان منبع عالي فيبر است و مانع بروز يبوست مي شود.

*اسيد چرب امگا 3 موجود در کتان واکنش التهابي بدن را محدود مي کند و باعث رشد مو مي شود.

*روغن طبيعي آن ناراحتي پوستي، خشکي و شکنندگي ناخن را برطرف مي کند.

*مصرف روزانه دانه کتان، سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند.

بيماري آرام

رئيس انجمن سم‌شناسي و مسموميتهاي ايران، مسموميت ناشي از سرب را «بيماري آرام» خواند. وي عوارض اين بيماري را شبيه به بسياري از بيماريهاي ديگر دانست و دردهاي شكمي، يبوست، تحريك‌پذيري و كم‌خوني را از جمله علائم اين مسموميت خواند.به گزارش روزنامه ايران، دكتر محمد عبداللهي درباره خطرات مسموميت با سرب توضيح داد: خطرات ناشي از ورود سرب به بدن انسان در تمام دنيا مطرح است و محدود به ايران نيست.وي ادامه داد: اين فلز قدرت بالاي تجمع در محيط را داراست و در نهايت وارد بدن انسان شده و در بدن نيز تجمع مييابد و عوارض مزمني بر جاي ميگذارد كه بسيار شبيه به علائم بيماريهاي ديگر است.رئيس انجمن سم‌شناسي و مسموميتهاي ايران با بيان اينكه مسئله آلودگي با سرب تنها به هوا مربوط نميشود، عنوان كرد: بخش اعظمي از مسموميت با سرب به آلودگي خاك و آب باز ميگردد. آلودگي آب و خاك نيز ميتواند منجر به آلودگي مواد غذايي شود.عبداللهي با اشاره به اينكه ايران داراي معادن بسياري است و يكي از دلايل ورود سرب به خاك ميتواند ناشي از همين مسئله باشد، گفت: تحقيقات نشان ميدهد كارگران معادن در معرض مسموميت با سرب هستند.وي ادامه داد: موضوع ديگر، رنگهاي سربي است. رنگهاي سربي هنوز هم در بسياري از كشورها از جمله ايران مشاهده ميشوند. زماني كه رنگ خشك ميشود، گرده‌هايي از آن منتشر ميشود. البته بدن كودكان حساستر است و بسيار زود به اين گردهها آلوده ميشود.عبداللهي ضمن بيان اين كه سرب در توليد رنگهاي ساختماني و رنگهاي نقاشي نظير رنگهاي روغني به كار گرفته ميشود، اظهار كرد: از سرب در ساخت اسباب‌بازيها هم استفاده ميشود و سرب ميتواند از طريق فروبردن اسباب‌بازيها در دهان هم وارد بدن كودك شود.عبداللهي افزود: البته تماسهاي شغلي هم موجب انتقال سرب به بدن ميشود. كاركنان صنايع رنگسازي و باتريسازي يا افرادي كه با دستگاههاي كپي كار ميكنند نيز در معرض خطر مسموميت با سرب هستند.وي ادامه داد: سرب در توليد لوازم آرايشي و بهداشتي نيز به كار ميرود. حتي در سرمهاي كه زنان در گذشته استفاده ميكردند، سرب مشاهده شده است. البته در حال حاضر مقدار سرب در فرآوردههاي آرايشي كنترل ميشود اما ميتواند از طريق پوست، مخاط چشم و خون وارد بدن شود.عبداللهي با بيان اينكه اخيراً در گزارشهايي كه از بخشهاي مسمومين بيمارستانها به دست ما رسيده، مشخص شده ترياك مورد استفاده در افراد معتاد نيز حاوي سرب بوده است، گفت: يك علت عمده آن اين است كه قاچاقچيان مواد مخدر براي سنگين كردن وزن ترياك از سرب بهره ميگيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته