کوتاه و خواندني 


اخبار کوتاه از خوزستان

 مزارع ايذه زير کشت کلزا و گندم رفت
اهواز - خبرنگار آفرينش
تاکنون 300 هکتار از اراضي زراعي شهرستان ايذه به زير کشت گندم و کلزا رفته است .
مدير جهاد کشاورزي شهرستان ايذه با اعلام اين خبر گفت : اين اراضي با استفاده از بذر اصلاح شده نظير چمران ، ياواروس ، کرخه ، ويريناک و چناب به زير کشت گندم آبي و ديم و کلزا رفته و پيش بيني مي شود در سال جاري 23 هزار هکتار گندم و جو تحت پوشش اين بيمه قرار گرفته و پيش بيني مي شود اين رقم در سال جاري به پنج هزار هکتار افزايش يابد.
 آ غاز عمليات احداث پروژه تامين آب گوريه شوشتر
کلنگ پروژه 4 هزار هکتاري شبکه آبياري تحت فشار (باراني) اراضي شرکت تعاوني گوريه و غلامعلي از توابع شهرستان شوشتر با حضور  آيت ا... موسوي جزايري و جمعي از مسئولان استاني و محلي به زمين زده شد .
در اين مراسم رئيس سازمان جهاد کشاورزي خوزستان با اشاره به جايگاه و اهميت کشاورزي شهرستان شوشتر گفت : اين شهرستان در سال جاري از نظر توليدات کشاورزي دو ميليون و 203 هزار تن به خود اختصاص داده که در جايگاه دوم در سطح استان قرار دارد . سيد مجيد موسوي افزود : پروژه هاي کشاورزي در شوش که با اعتباري معادل 380 ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي در دست اجراست در مقايسه با ساير شهرستان هاي استان از اعتبارات بسيار بالايي برخوردار و در اين خصوص توجه ويژه اي به اين شهرستان شده است . وي در ادامه گفت : تامين آب مطمئن و مستقل از رودخانه شطيط ، افزايش درآمد کشاورزان منطقه ، افزايش اشتغال در بخش کشاورزي به تعداد  600 نفر و توسعه سطح قابل کشت در تمامي طول سال از اهداف عمده اجراي پروژه است .
وي با بيان اين موضوع که مساحت ناخالص طرح 4 هزار هکتار و مساحت خالص آن 3 هزار و 500 هکتار است ، افزود : 170 ميليارد ريال حجم سرمايه گذاري اين طرح است .
 توليد گوشت در دشت آزادگان افزايش يافت
مدير جهاد کشاورزي شهرستان دشت آزادگان گفت : در سال جاري توليد گوشت قرمز و سفيد در شهرستان دشت آزادگان افزايش يافت .
حسن نيسي افزود : طي سال جاري توليد گوشت قرمز و سفيد اين شهرستان به بيش از 5200 تن رسيده که از اين ميزان دو هزار و 11 تن گوشت مرغ و سه هزار و 248 تن گوشت قرمز است . وي با اعلام اينکه اين ميزان نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 10 درصد افزايش توليد داشته ، افزود : علاوه بر خدمات ترويجي و آموزشي در زمينه بهبود کيفيت محصولات دامي ، علوفه مورد نياز نيز در اختيار آنان قرار گرفته است . شهرستان دشت آزادگان با داشتن 600 هزار واحد دامي استعداد خوبي در زمينه پرورش دام دارد .
 واگذاري 95 دستگاه ادوات کشاورزي به کشاورزان ايذه
به منظور افزايش ضريب مکانيزاسيون محصولات کشاورزي ، توسعه پايدار کشاورزي و ايجاد اشتغال با استفاده از تسهيلات بانکي 96 دستگاه انواع ادوات کشاورزي واگذار شد .
مدير جهاد کشاورزي شهرستان ايذه با اعلام اين خبر افزود : با استفاده از تسهيلات بانکي ، ادوات و ماشين آلات کشاورزي مورد نياز منطقه براي متقاضيان از طريق بانک کشاورزي با اعتبار 319 ميليون و 653 هزار تومان خريداري شد . عليرضا ملک زاده گفت : اين ادوات شامل تراکتور چهارسيلندر مسي فرگوسن بذرکار خطي کار کلزا ، عميقکار پرسي ديم کشت گستر ، تريلر جفت چرخ ، خرمنکوب بوجاري ، کودپاش ، سمپاش پشت تراکتوري ، گاوآهن 3 خيش و پنجه غازي ، ديسک 16 پره ، ماله پشت تراکتوري و دستگاه بوجاري غلات است .

  روزنامه نگار و تاريخ نگار معاصر کرجي درگذشت

 کرج - خبرنگار آفرينش
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فرهنگ و ارشاد اسلامي کرج، بهمن صفوت صفايي روز دوشنبه 85/8/29 آبان ماه سال جاري دار فاني را وداع گفت .  روزنامه نگار ، اديب و نويسنده کرجي ، بدون وداع با دوستان در حالي که تا آخرين لحظه مشغول نگارش و پيگيري کتاب سوم خويش بود ، با زندگي وداع کرد . بهمن صفوت صفايي از سال 1339 کار روزنامه نگاري را در مجله اطلاعات هفتگي آغاز کرد و تا سال 1346 در نشريات مختلف ورزشي قلم زد . در همان سال با بورسيه در دانشگاه کمبريج لندن ، تحصيلات روزنامه نگاري را گذراند . کار در راديو و مجلات ورزشي کيهان و صبح خانواده ، توس و ... از ديگر فعاليت هاي وي بود . نگارش و پژوهش و گردآوري سه کتاب شهر کرج ، از ديگر اقدامات بهمن صفوت صفايي است .
روحش شاد


 اخبار کوتاه از اردبيل

استاندار اردبيل : دهه فجر بيش از 426 پروژه افتتاح مي شود
اردبيل - خبرنگار آفرينش
استاندار اردبيل گفت : در دهه فجر امسال بيش از 426 پروژه عمراني و توليدي در استان اردبيل به مرحله بهره برداري خواهد رسيد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ، علي نيکزاد در جلسه بررسي طرح هاي قابل افتتاح در دهه فجر با اعلام اين مطلب افزود : براي اجراي اين طرح ها بيش از 143 ميليارد تومان اعتبار هزينه شده و تا دهه فجر انتظار داريم همه طرح ها مورد بهره برداري قرار گيرد .
 وي گفت : از اين تعداد طرح ها 75 طرح عمراني و 71 طرح توليدي مي باشد که با بهره برداري از آنها ، گام جديدي در توسعه و رونق اقتصادي و بخش اشتغال ايجاد خواهد شد .
وي در ادامه افزود : از اين تعداد  109 طرح مربوط به شهرستان کوثر ، 48 طرح مربوط به شهرستان پارس آباد مي باشد که با پيگيري مسئولان مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت .

برپايي جشن خودکفايي گندم در مجتمع فدک 
استاندار اردبيل گفت : خودکفايي در توليد گندم آرزوي هر ايراني است.
علي نيکزاد در مراسم جشن خودکفايي گندم در مجتمع فدک اردبيل با اعلام مطلب فوق افزود : امروز هر ايراني به خودکفايي در توليد گندم افتخار مي کند و شکرگزاري اين نعمت الهي را بر خود واجب مي داند .
وي با اشاره به اينکه خودکفايي در گندم در گذشته يک آرزوي دست نيافتني بوده ، گفت : با تاکيد مقام معظم رهبري و توصيه مسئولان در خصوص پيش بيني وضعيت آينده بازار گندم ، طرح محوري گندم از سال 80 در کشور اجرا شد و امروز شاهد به ثمر نشستن اين هدف متعالي هستيم . وي گفت : يکي از راه هاي افزايش برکات زارعين دادن زکات محصول مي باشد که امسال بيش از 185 ميليون تومان زکات از کشاورزان جمع اوري و صرف پروژه هاي عمراني شده است .
در اين مراسم رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل نيز در سخناني با اشاره به استمرار خودکفايي گندم در سال هاي آينده گفت : طبق برنامه ريزي صورت گرفته استقلال در توليد گندم مربوط به يک سال و دو سال نيست بلکه در اين عرصه با تلاش کشاورزان هميشه خودکفايي گندم را خواهيم داشت . ناصر توکلي با بيان اينکه امسال عليرغم خشکسالي و کاهش بارندگي بيش از 491 هزار تن گندم مازاد بر نياز در استان اردبيل توليد شده از توانمندي استان در  زمينه توليد بذر چغندرقند ، ذرت و  سيب زميني خبر داد . وي از بکارگيري 231 فارغ التحصيل کشاورزي به عنوان مديران مزارع و مهندسان ناظر در استان خبر داد و افزود : امسال با توجه به بارندگي هاي صورت گرفته و کشت به موقع انتظار توليد محصولات بيشتر مي رود .

استاندار اردبيل :بيکاري جوانان نگران کننده است
استاندار اردبيل گفت : دغدغه ما بيکاري جوانان است .
علي نيکزاد در جلسه شوراي اداري استانداري اردبيل گفت : اگر ما بتوانيم معضل بيکاري را حل کنيم کار شايسته اي را انجام داده ايم . در صورت اشتغال يافتن جوانان نهاد مقدس خانواده تثبيت شده و مهم تر از آن شبيخون هاي فرهنگي و دسيسه هاي دشمن به ياس و نوميدي تبديل مي  شوند .
استاندار اردبيل با اشاره به تعداد بيکاران در استان اردبيل گفت : در اين استان360 هزار نفر شاغل و 44 هزار نفر بيکار داريم .
نيکزاد در خصوص اشتغالزايي از طريق تسهيلات بنگاه هاي زودبازده گفت : حدود 600 ميليارد تومان جهت ايجاد 18 هزار شغل اختصاص يافته که اگر اين امر تحقق يابد نرخ بيکاري از 11 درصد به ده درصد مي رسد .
وي افزود : استان اردبيل در پرداخت تسهيلات بنگاه هاي زودبازده از متوسط کشوري بالا است .