چگونه می‌توان از کمبود آهن در کودکان پیشگیری کرد؟

اگر کودک خود را با شیرخشک غنی شده با آهن تغذیه می‌کنید، احتمالا وی به میزان کافی آهن دریافت می‌کند. اگر کودک با شیرمادر تغذیه می‌شود، می‌توانید با پزشک وی درباره استفاده از مکمل‌های آهن صحبت کنید. مکمل آهن می‌تواند به شکل قطره‌های آهن یا مکمل‌های ویتامین حاوی این ماده معدنی تجویز شود.

چگونه می‌توان از کمبود آهن در کودکان پیشگیری کرد؟اگر کودک خود را با شیرخشک غنی شده با آهن تغذیه می‌کنید، احتمالا وی به میزان کافی آهن دریافت می‌کند. اگر کودک با شیرمادر تغذیه می‌شود، می‌توانید با پزشک وی درباره استفاده از مکمل‌های آهن صحبت کنید. مکمل آهن می‌تواند به شکل قطره‌های آهن یا مکمل‌های ویتامین حاوی این ماده معدنی تجویز شود.
نوزادان ترم کامل (زایمان در فاصله هفته سی و نهم تا چهلم): دادن مکمل آهن به نوزاد خود را می‌توانید از ۴ ماهگی آغاز کنید. دادن مکمل آهن به نوزاد خود را تا زمانی که دو یا تعداد بیشتری وعده غذایی سرشار از آهن مانند غلات غنی شده با آهن یا پوره گوشت در روز مصرف کند را ادامه دهید. اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می‌کنید و به وی شیرخشک غنی شده با آهن نیز می‌دهید و شیر خشک بیشترین سهم را در تغذیه دارد، دادن مکمل به نوزاد خود را متوقف کنید.
نوزادان نارس: دادن مکمل آهن به نوزاد خود را می‌توانید از دو هفتگی آغاز کنید. این روند را تا یک سالگی ادامه دهید. اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می‌کنید و به وی شیرخشک غنی شده با آهن نیز می‌دهید و شیرخشک بیشترین سهم را در تغذیه دارد، دادن مکمل به نوزاد خود را متوقف کنید.
از دیگر اقداماتی که می توانید برای پیشگیری از کمبود آهن مد نظر قرار دهید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سرو غذاهای سرشار از آهن: زمانی که کودک مصرف غذاهای جامد را آغاز می کند – به‌طور معمول بین چهار تا شش ماهگی – غذاهای سرشار از آهن مانند غلات غنی شده با آهن، پوره گوشت و پوره لوبیا را به رژیم غذایی وی اضافه کنید. از منابع غذایی خوب آهن برای کودکان بزرگ‌تر
می توان به گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لوبیا و اسفناج اشاره کرد.
پرهیز از دادن بیش از اندازه شیر: بین سنین یک تا پنج سالگی از دادن بیش از ۷۱۰ میلی لیتر شیر در روز به کودک خود پرهیز کنید.
تقویت جذب ویتامین C به جذب آهن در بدن کمک می‌کند: شما می‌توانید با دادن غذاهای سرشار از ویتامین C مانند مرکبات، توت‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی و سبزیجات برگدار تیره به کودک خود به جذب بهتر آهن در بدن وی کمک کنید.