افزایش وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان

پیشنهاد افزایش وام مسکن روستایی به ۸۰ میلیون تومان را به هیات دولت دادیم؛

به گفته مقام‌های مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وام مسکن ملی به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی وام مسکن روستایی به هیات دولت داده شده است.

به گفته مقام‌های مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وام مسکن ملی به 150 میلیون تومان افزایش یافته و پیشنهاد افزایش 20 درصدی وام مسکن روستایی به هیات دولت داده شده است.
به گزارش ایلنا؛ علیرضا تابش  با اشاره به الزام افزایش سقف وام مسکن روستایی گفت: در حال حاضر وام ساخت مسکن روستایی 50 میلیون تومان است که البته به این عدد وام بلاعوض هم اضافه می‌شود اما در نهایت این تسهیلات برای ساخت مسکن در روستاها هم کافی نیست از این رو پیشنهاد افزایش 20 درصدی وام مسکن روستایی را به هیات دولت دادیم و امیدواریم با پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موافقت شود.
همچنین در این نشست جواد حق شناس معاون بنیاد مسکن از احتمال افزایش وام مسکن ملی از 100 میلیون تومان به 150 میلیون تومان خبر داد و گفت: با توجه به پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با افزایش وام مسکن ملی به 150 میلیون تومان موافقت شده و در مرحله اجرا قرار دارد.
وی گفت: به ازای هر واحد احداثی شهری 100 میلیون تومان و مسکن روستایی 80 میلیون تومان در نظر گرفته شده که وام بلاعوض هم در شهر و هم روستا 20 میلیون تومان است. همچنین برای واحدهای تعمیری شهری و روستایی 30 میلیون تومان و بلاعوض هم 15 میلیون تومان پرداخت شده و می‌شود. همچنین سقف وام بلاعوض برای اسکان موقت در شهرها 
20 میلیون تومان و در روستاها 15 میلیون تومان است.
تابش با اشاره به تشکیل پرونده پرداخت تسهیلات برای زلزله زدگان سی سخت اظهار د اشت: تاکنون که کمتر از 50 روز از این زلزله گذشته است برای کلیه واحدهای احداثی و 4025 واحد تعمیری پرونده پرداخت تسهیلات تشکیل شده است و تاکنون برای 810 واحد احداثی و هزار واحد تعمیری مبلغ 53 میلیارد تومان وام بلاعوض برای اسکان موقت داده‌ایم.  
تابش همچنین با بیان اینکه برای تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول یعنی برای 17 هزار و 578 خانوار اقدام شده اظهار داشت: سقف کمک‌های بلاعوض برای واحدهای روستایی در ابتدایی این طرح 
18 میلیون تومان بوده که در حال حاضر به 85 میلیون تومان افزایش یافته و همچنین سقف کمک‌های بلاعوض برای واحدهای شهری در این شهر 
30 میلیون تومان بوده که امروز به 140 میلیون تومان رسیده است.
وی ادامه داد: تاکنون 11 هزار و 496 واحد مسکونی برای خانوار بیش از دو معلول ساخته شده و در سال 1400 هم 2251 واحد نیمه تمام را تکمیل خواهیم کرد.
تابش همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در نوسازی بافت در معرض خطر حاشیه شهرها گفت: تاکنون 1463 واحد مسکونی در این بخش به اتمام رسیده است و 17 هزار و 37 واحد با اعتبار 1287 میلیارد تومان در دست اجرا است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن صدور سند در اماکن روستایی است که در سال 99 بیش از 67 هزار سند صادر شده است و در سال 1400 هم حدود 95 هزار سند صادر خواهد شد.