راه حل مسائل افغانستان، فقط گفتگو بین افغان‌هاست

آیت الله رئیسی در اجلاس پیمان امنیت دسته جمعی با موضوع افغانستان؛

رئیس جمهور کشورمان با یادآوری نتایج حضور ۲۰ ساله آمریکایی‌ها در افغانستان از جمله گسترش بی‌ثباتی، تاکید کرد: راه حل مسائل افغانستان، تنها از طریق گفتگو بین افغان‌ها امکان پذیر است.

راه حل مسائل افغانستان، فقط گفتگو  بین افغان‌هاست

رئیس جمهور کشورمان با یادآوری نتایج حضور ۲۰ ساله آمریکایی‌ها در افغانستان از جمله گسترش بی‌ثباتی، تاکید کرد: راه حل مسائل افغانستان، تنها از طریق گفتگو بین افغان‌ها امکان پذیر است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از دوشنبه؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان  طی سخنانی در اجلاس پیمان امنیت دسته جمعی با موضوع افغانستان که در حاشیه بیست و یکمین نشست سران کشور‌های سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، اظهار کرد: تاریخ افغانستان درس بزرگی درباره مقاومت مردم این کشور در برابر حضور دخالت خارجی به ما می‌دهد، مردم افغانستان ثابت کردند که نمی‌پذیرند کشوری خارجی سرنوشت آن‌ها را رقم بزند.
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه حضور آمریکا در افغانستان دستاوردی جز افزایش بی‌ثباتی، رشد تروریسم، افزایش تولید مواد مخدر، گسترش جرم و جنایت، نابودی زیرساخت‌های اقتصادی، رنج و درد و هزاران داغ برای خانواده‌های مظلوم افغانستان نداشته است، گفت سقوط پرشتاب دولت افغانستان به خوبی نشان داد که ساختار‌هایی که امریکا در این کشور ایجاد کرد سخت، سست بنیان است.
رئیسی با بیان اینکه کشور‌های همسایه مسئولیت بسیار مهمی در این برهه تاریخی افغانستان دارند، تصریح کرد: ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا مردم و گروه‌های این کشور بتوانند تعاملی مثبت و مسالمت آمیز داشته باشند و بتوانند مسیر آینده کشور خود را به درستی ترسیم کنند.
رئیس جمهور تاکید کرد: ما معتقدیم زمانی صلح در افغانستان پایدار خواهد شد که دولت و ارکان حاکمیت بازتاب دهنده ترکیب جامعه افغانستانی باشد و تمامی اقوام و گروه‌های این کشور به طور واقعی احساس کنند شراکتی اثرگذار و متناسب با وزن خود در دولت دارند و حاکمیت مبتنی بر رای و نظر مردم است.