هشتم آذر؛ خلق حماسه ای دیگر

تیم ملی ایران با برد برابر ولز اکنون با سه امتیاز در رده دوم گروه B جام جهانی قرار دارد و باید در یک دیدار سرنوشت ساز به مصاف تیم ملی فوتبال آمریکا بروند. دیداری که هم می‌تواند سرنوشت ساز و هم حیثیتی باشد.

هشتم آذر؛ خلق حماسه ای دیگر

 


تیم ملی ایران با برد برابر ولز اکنون با سه امتیاز در رده دوم گروه B جام جهانی قرار دارد و باید در یک دیدار سرنوشت ساز به مصاف تیم ملی فوتبال آمریکا بروند. دیداری که هم می‌تواند سرنوشت ساز و هم حیثیتی  باشد.
برگزاری دیدار ایران و آمریکا در ساعات پایانی امروز هشتم آذرماه یادآور مهمترین حماسه ورزشی ایران در سال‌های پایانی قرن بیستم میلادی است. حماسه‌ای که در ورزشگاه کریکت شهر ملبورن رقم خورد و اعضای تیم ملی فوتبال ایران بعد از ۲۰ سال جشن صعود را برگزار کردند.
در آن بازی تیم ملی ایران با نتیجه ۲ بر صفر عقب افتاد اما در نهایت توانست بازی را به تساوی بکشاند و به خاطر گل زده در خانه حرف جشن صعود برگزار کرد. گل‌های ایران در آن بازی را کریم باقری و خداداد عزیزی به ثمر رساندند.
حال بعد از ۲۵ سال ایران در هشتم آذرماه باید یکی دیگر از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ خود را برگزار کند. بازی که سرنوشت صعود ایران به آن گره خورده و شاگردان کی‌روش با برد در آن بازی صعود خود را قطعی خواهند
کرد.
 در این بازی دیگر استرالیا حضور ندارد بلکه آمریکایی در برابر ایران قرار گرفته که مسابقات ورزشی ما در
 ۴۴ سال گذشته برابر نمایندگان این کشور کاملا حیثیتی بوده است.
بازی روز هشتم آذر ۱۴۰۱ یادآور یک برد بزرگ دیگر در برابر آمریکا است. این تیم در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و در دیداری که به بازی قرن معروف شد، برابر ایران شکست تلخی را تجربه کرد . آن بازی شاگردان جلال طالبی با
 ۲ گل حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا در برابر آمریکا به برتری
 رسیدند.
برد تاریخی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه با تمجید بسیاری از بزرگان فوتبال جهان و مسئولان ارشد نظام همراه شد و آن مسابقه به عنوان نبرد لیون در ذهن مردم ایران باقی مانده است.
بازیکنان تیم ملی ایران که با برد برابر ولز شانس صعود خود را زنده نگه داشتند اکنون باید یک دیدار بزرگ دیگر را در روز هشتم آذر برگزار
کنند. دیداری که در سالروز حماسه ملبورن و در برابر آمریکا امروز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.