بخش خصوصی به دنبال احداث کمپ برای تیم‌های ملی فوتبال در شمشک

گلایه‌های مالک منطقه نمونه ملی گردشگری شهر شمشک دربندسر؛

فرشید علیزاده ساوه شمشکی با گلایه از موانعی که بر سر راه این پروژه ملی مهم و فرامنطقه‌ای ایجاد شده، گفت این پروژه ۱۲ سال معطل روند اداری بیهوده مانده است.

بخش خصوصی به دنبال احداث کمپ برای تیم‌های ملی فوتبال در شمشک

 


فرشید علیزاده ساوه شمشکی با گلایه از موانعی که بر سر راه این پروژه ملی مهم و فرامنطقه‌ای ایجاد شده، گفت این پروژه ۱۲ سال معطل روند اداری بیهوده مانده است.
مالک و سرمایه گذار پروژه گردشگری شهر شمشک دربندسر در نشست خبری گفت: با گذشت بیش از یک دهه از آغاز روند اجرایی این پروژه و با توجه به اینکه از سال ۱۳۸۸ مصوبه هیئت دولت را اخذ کرده و موافقت نامه تأسیس این منطقه صادر شده و همچنین فاز اول آن شامل بیست و دو هتکار که جزو مستثنیات سرمایه گذار و مالک است و توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت و همکاری فرمانداری شمیرانات در سال ۱۳۹۶ در کارگروه اقتصاد مقاومتی استانداری تهران به تصویب رسید ولی متاسفانه کارشکنی‌های متعدد سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط در این بخش و عدم پاسخگویی مشخص توسط سازمان منابع طبیعی و جنگلداری استان تهران و سازمان محیط زیست به مانع بزرگی برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه بزرگ در حوزه گردشگری تبدیل شده است.
وی افزود : البته خوشبختانه با اقدامات بسیار مؤثری که از سوی تیم معاونت قضائی دادستان کل کشور صورت گرفته و تاکنون نتایج مثبت و تاثیر گذاری به همراه داشته و تا حدودی موانع برطرف شده که در انتها ورود جدی وزارت میراث صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این حوزه، تسهیل کننده جدی برای رفع کامل موانع پیش رو خواهد بود.
مالک و سرمایه گذار پروژه ملی منطقه نمونه گردشگری شهر شمشک دربندسر در ادامه افزود: پس از بیانات مقام معظم رهبری و نام گذاری سال ۱۴۰۱ به نام تولید دانش بنیان اشتغال آفرین از طرف معظم له امید تازه ای در دل ما روشن شده و امیدواریم به زودی شاهد رفع موانع منطقه نمونه گردشگری شمشک دربندسر و پروژه‌های مشابه باشیم که به جرأت می‌توانم بگویم به دلیل اقلیم خاص کشور عزیزمان و نوع طراحی و فازهای تدارک دیده شده در این پروژه از نمونه‌های مطرح در دنیا مانند شهرک توریستی ورزشی زمستانی «داووس سوئیس» است. این منطقه از مزیت‌های خاص تری برای گردشگران و علاقمندان برخوردار خواهد بود و می‌توان از آن به عنوان «داووس خاورمیانه» یاد کرد.
مهندس علیزاده گفت: این پروژه قطعاً اشتغال بالایی در سطح منطقه به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد کرد که امیدوارم شاهد اجرایی شدن هرچه زودتر فاز اول پروژه باشیم.
علیزاده در ادامه در خصوص معرفی بیشتر پروژه تشریح کرد: منطقه نمونه گردشگری شهر شمشک دربندسر در فاصله ۵۷ کیلومتری شمال شهر تهران و در عمق سلسله جبال کوه‌های البرز در ارتفاع ۲۲۰۰ تا ۳۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای خنک و فوق العاده پاکیزه و شرایط جغرافیایی، پوشش گیاهی منطقه و موقعیت مفرح کوهستانی که به علت حائل شدن در رشته کوه‌های البرز و قرار گرفتن در کنار پیست‌های بین المللی اسکی دربندسر و شمشک و در مجاورت پیست بین المللی اسکی دیزین قرارگرفته باعث شده این منطقه نمونه گردشگری از شرایط خاص و ویژه ای برخوردار باشد.
وی ادامه داد رقم اجرای این پروژه بین سه و نیم تا پنج هزار میلیارد تومان برآورد شده که موارد زیر را شامل می‌شود: ایجاد مراکز تفریحی ورزشی، دهکده ورزش‌های زمستانی پاتیناژ روباز و سربسته، هاکی روی یخ لوژ سواری روی یخ، تونل اسکی، پیست فری استایل حرکات نمایشی، پرش اسکی، اسکی آزاد، پیست صحرانوردی- مراکز خدمات ویژه برای تمرین تیم‌های ملی ورزشی در فشار و ارتفاع بالا به ویژه ایجاد کمپ‌های خاص به جهت تمرین تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال که با تایید فیفا سالانه باید در ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح دریا بالاتر تمرین کنند و هرساله هزینه زیادی جهت اعزام تیم‌های ملی به خارج از کشور صورت خواهد گرفت که با راه اندازی پروژه قطعاً این بخش از خدمات می‌تواند نیاز مهم و حیاتی تیم ملی فوتبال کشورمان را مرتفع نماید.
همچنین کلینیک‌های آب درمانی و سنگ درمانی، توریسم سلامت، مراکز اقامتی و استراحتگاه، هتل‌های ۵ ستاره و متل و مراکز فرهنگی خاص است) که راه اندازی و آغاز به کار آن تأثیر بالایی در اقتصاد و اشتغال منطقه و شهرستان شمیرانات و رودبار قصران و حتی کشور خواهد داشت که متأسفانه با بی مهری و بی توجه‌ای برخی از مسئولین تاکنون آغاز عملیات اجرایی آن به تعویق افتاده است و امیدواریم وزارت میراث صنایع دستی و گردشگری برای رفع موانع این پروژه و پروژه‌های مشابه در کشور در شرایط اقتصادی کشور که می‌تواند کمک شایانی به بحث اشتغال و کارآفرینی داشته باشد با رویکرد اقتصاد مقاومتی و نگاه جهادی اقدام جدی در جهت رفع موانع پیش رو نماید.