سد جیرفت ۴۴ درصد آبگیری شد

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد مخزنی و نیروگاه برقابی جیرفت در جنوب کرمان از آبگیری ۴۴ درصدی سد این شهرستان در بارش‌های اخیر خبر داد.

سد جیرفت ۴۴ درصد آبگیری شد


 

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد مخزنی و نیروگاه برقابی جیرفت در جنوب کرمان از آبگیری  ۴۴ درصدی سد این شهرستان در بارش‌های اخیر خبر  داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا عادلی حجم فعلی آب سد جیرفت را ۱۴۲ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: در جریان بارش‌های اخیر ۱۸ میلیون مترمکعب آب وارد سد جیرفت شد که پیک (اوج) سیلاب ۳۵۰ مترمکعب بر ثانیه بوده است.
وی ادامه داد: اینک ورودی به سد ۱۰ مترمکعب برثانیه است.
 تولید برق ماهانه یک هزار مگاوات
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد مخزنی و نیروگاه برقابی جیرفت همچنین از تولید ماهانه یک هزار مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه برق سد جیرفت خبر داد و تصریح کرد: این میزان برق فقط با کارکرد ۲ روز در هفته با نیمی از ظرفیت نیروگاه سد تولید می‌شود.
وی ادامه داد: این نیروگاه بر اساس حجم فعلی آب فعالیت خود را برنامه ریزی می‌کند لذا در صورت افزایش حجم آب توان بسیار زیادی در تولید برق دارد.
 رهاسازی هفتگی آب
عادلی همچنین از رهاسازی آب سد جیرفت برای تامین زمین‌های زیرپوشش این سد خبر داد و گفت: روز‌های شنبه و یکشنبه هر هفته سد جیرفت
 ۱۰ مترمکعب بر ثانیه آب را برای پوشش زمین‌ها رهاسازی می‌کند.
 تأمین آب یک هزار هکتار زمین
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد مخزنی و نیروگاه برقابی جیرفت از تامین آب کشاورزی یک هزار هکتار از اراضی زیرپوشش این سد خبر داد.
سد جیرفت یکی از سد‌های بزرگ و پیشرفته کشور است که اواخر سال ۱۳۷۰ عملیات اصلی ساختمان آن به پایان رسید و در دی‌ماه همان سال آبگیری آن آغاز شد.