قطار توسعه به سواحل دریای عمان رسید

تداوم فرصت‌آفرینی استراتژیک در مرزهای جنوب شرق کشور؛

پس از موفقیت‌های پی‌درپی در گازرسانی به شهرهای زابل و خاش در چندماه گذشته، به زودی با تکمیل خط لوله گاز ایرانشهر، چابهار، کنارک به طول ۲۹۰ کیلومتر، سومین طرح بزرگ گازی در این استان پهناور به ثمر می‌نشیند تا قطار توسعه به شهرهای جنوبی استان و سواحل دریای عمان برسد.

قطار توسعه به سواحل دریای عمان رسید


 


قزوین-خردمند
پس از موفقیت‌های پی‌درپی در گازرسانی به شهرهای زابل و خاش در چندماه گذشته، به زودی با تکمیل خط لوله گاز ایرانشهر، چابهار، کنارک به طول 290 کیلومتر، سومین طرح بزرگ گازی در این استان پهناور به ثمر می‌نشیند تا قطار توسعه به شهرهای جنوبی استان و سواحل دریای عمان برسد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در آستانه فرارسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، رسیدن گاز به چابهار، یکی از دستاوردهای شاخص صنعت گاز در استان سیستان و بلوچستان و زمینه‌ساز شکوفایی تنها بندر اقیانوسی کشور است.
وی ادامه داد: این پروژه راهبردی، افزون بر تأمین انرژی مورد نیاز واحدهای پتروشیمی و نیروگاهی، فرصت‌های رشد برای تجارت دریایی مهیا می‌کند تا سنگ بنای توسعه متوازن و پایدار در جنوب شرق ایران محکم بنا نهاده شده و فعالان اقتصادی، صنعتی و گردشگری به منظور سرمایه‌گذاری، رهسپار جوان‌ترین استان کشور شوند.
افزایش پایداری گاز در نواحی مرکزی و غرب کشور
نوشادی با اعلام این‌که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران هم‌اکنون احداث پروژه‌های تأسیسات تقویت فشار گاز  نورآباد (شهید سیف‌الاسلامی)، دوراهان (شهیدان هلیسائی) و پل‌کله (شهید شیروانی) را بر روی خط لوله دهم سراسری در دست اقدام دارد، اظهار کرد: خط دهم سراسری گاز از استان‌های مختلفی می‌گذرد و به سمت نیزار قم امتداد می‌یابد، بنابراین پروژه‌های اجرا شده بر روی این خط می‌توانند نیاز مرکز و غرب کشور را پوشش دهند که در همین راستا، راه‌اندازی قریب‌الوقوع تأسیسات تقویت فشار گاز پل‌کله
(شهید شیروانی)، قدرت مانور بهره‌بردار را در خط لوله دهم سراسری گاز به طرز چشمگیری افزایش می دهد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به این‌که خط لوله دهم سراسری گاز به عنوان یک رینگ، پشتیبان تعدادی از خطوط سراسری است، افزود: در صورتی‌که واحدهای تأسیسات گازی موجود در دیگر خطوط سراسری نیز دچار مشکل شود، واحدهای تأسیسات پل‌کله می‌تواند جایگزین شده و کسری گاز را جبران ‌کند که این قابلیت به ویژه در فصول سرد سال، بسیار ارزشمند است.
نوشادی همچنین از راه‌اندازی ایستگاه نورآباد (شهید سیف‌الاسلامی) تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این ایستگاه با ظرفیت انتقال روزانه 90 میلیون مترمکعب گاز، دارای آرایش 3+1 بوده و مدیریت دیسپچینگ برای انتقال پایدار حجم گاز مورد انتظار، حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است.
گازرسانی به صنایع نیروگاهی و فولاد
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در تشریح طرح‌هایی که به‌منظور تقویت شبکه گاز و پایداری آن در ایام دهه فجر افتتاح می شود، به پروژه خط لوله انتقال گاز تقویتی «دیزباد - تربت حیدریه» اشاره کرد و گفت: این پروژه به طول 64 کیلومتر در  استان خراسان رضوی اجرا شده و افزون بر پایداری جریان انتقال گاز در شمال شرق کشور، گازرسانی به صنایع فولاد تربت حیدریه و نیروگاه تولید برق راشد را محقق می‌کند و همسو با برنامه توسعه شهرستان تربت‌حیدریه، نیازهای آتی منطقه را نیز پوشش می‌دهد.
بهره‌گیری از تکنیک نقشه‌برداری هوایی
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در ادامه، با اشاره به مشکلات ناشی از کمبود گاز در استان‌های شمال و شمال شرق کشور در سال‌های گذشته، احداث خط انتقال گاز تقویتی محمدیه قم - پارچین را اقدامی مهم برای تقویت و پایداری گاز این مناطق و همچنین شمال شرق استان تهران توصیف کرد.
وی با بیان این‌که در این پروژه برای نخستین‌ بار از پهپاد برای نقشه‌برداری هوایی استفاده شد و به این ترتیب فرآیندی که به‌طور مرسوم ۶ ماه زمان نیاز داشت، در مدت دو هفته تکمیل شد، گفت: بهره‌گیری از این روش، اسکن باکیفیت و با وضوح تصویر بسیار بالا از مسیر پروژه و هچنین بهترین مسیر برای اجرای پروژه را در اختیار دست اندرکاران گذاشت که این تجربه موفق در صورت تسری به دیگر پروژه‌های صنعت گاز، بهبود قابل توجه در زمان، هزینه و کیفیت فرآیند مسیریابی را به ارمغان می‌آورد.
به گفته نوشادی، در بخشی از مسیر پروژه «محمدیه قم- پارچین» و به‌منظور عبور از دریاچه نمک حوض سلطان، برای تحکیم بستر از ترکیب ژئوگرید و ژئو تکستایل استفاده شد که صرفه‌جویی بالایی در بحث مسیرسازی رقم زد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ادامه داد: می‌توان با تکیه بر ظرفیت‌های ایجادشده توسط این خط لوله، به کارخانه‌ها و صنایع گازرسانی کرد و بستر شکوفایی و رونق اشتغال و فعالیت‌های صنعتی را در شرق استان تهران و مناطق شمال - شمال شرق کشور فراهم آورد.
 گازرسانی به جویم و بنارویه
نوشادی با بیان این‌که شهرهای «جويم» و «بنارويه» در استان فارس از معدود شهرهايي هســتند كه تا‌كنون به شبكه گازرساني كشور متصل نشده‌اند، توضیح داد: دورافتاده بودن این شهرها ســبب عدم برخورداری اين دو شهر اســتان فارس از نعمت گاز شد، اما هيچيك از اين دلايل، متخصصان صنعت گاز كشور را قانع نكرده و به همين دليل برنامه‌ريزی منسجمي برای گازرساني به اهالي اين دو شهر درنظر گرفته شده است.
 افزایش ظرفیت گاز ورودی به نیروگاه بهبهان
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اعلام این‌که با تکمیل پروژه خط انتقال گاز بیدبلند - بهبهان، ظرفیت گاز ورودی به نیروگاه بهبهان افزایش می‌یابد، بیان کرد: این خط لوله با استفاده از یک انشعاب برای نیروگاه، یک انشعاب برای تقویت گازرسانی به شهر بهبهان، یک انشعاب برای کارخانه سیمان، یک انشعاب برای روستای کردستان، یک انشعاب برای روستای آب‌امیری و احداث یک خط دیگر در ادامه خط اولیه، برای تأمین خوراک پتروشیمی گچساران، زمینه اشتغال‌زایی و خدمت به مردم در منطقه بهبهان را فراهم می‌کند.
وی در پایان، اظهار کرد: اکنون نیروگاه بهبهان از خط لوله قدیمی بیدبلند - شیراز تغذیه می‌شود که با توجه به ظرفیت و فرسودگی این خط، توسعه و افزایش ظرفیت گاز ورودی نیروگاه بهبهان از طریق راه‌اندازی این خط لوله محقق خواهد شد و این مهم، سبب افزایش برق تولیدی نیروگاه و سرانجام توسعه صنایع پایین‌دستی در منطقه می‌شود.