فصل آنفلوآنزا آمد، واكسن آنفلوآنزا نيامد!

ابراهيم علي آبادي

با فرا رسيدن فصل سرما، برخي افرادي كه مبتلا به بيماري‌هاي زمينه‌اي و نيز بيماري‌هاي خاص هستند، بايد حتما واكسن آنفوآنزا دريافت كنند. اما امسال به اين دليل كه كشور ما از نظر تحريم و نيز معضلات اقتصادي ناشي از آن و كاسبان تحريم و نيز چندين و چند دليل ديگر، درگير مشكلات خاصي است، آن تعداد لازم از واكسن آنفلوآنزا كه بتواند نياز مردم را رفع كند، وارد كشور نشد.

فصل آنفلوآنزا آمد، واكسن آنفلوآنزا نيامد!با فرا رسيدن فصل سرما، برخي افرادي كه مبتلا به بيماري‌هاي زمينه‌اي و نيز بيماري‌هاي خاص هستند، بايد حتما واكسن آنفوآنزا دريافت كنند. اما امسال به اين دليل كه كشور ما از نظر تحريم و نيز معضلات اقتصادي ناشي از آن و كاسبان تحريم و نيز چندين و چند دليل ديگر، درگير مشكلات خاصي است، آن تعداد لازم از واكسن آنفلوآنزا كه بتواند نياز مردم را رفع كند، وارد كشور نشد.  
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مي‌گويد:«۵ هزار میلیارد تومان برای تهیه واکسن آنفلوانزا به ترکیه دادیم، ولی به دلیل تحریم بخش کوچکی از واکسن‌هایی که تعهد داده بودند وارد کشور شد.» طبعا اين تعداد خيلي كم، فقط برای تامین نیاز گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، بیماران قلبی عروقی، زنان باردار، کارکنان حوزه سلامت و افرادی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند، بايد مورد استفاده قرار گيرد، البته اگر در مسير توزيع تا رسيدن اين محصول به دست مشتري نيازمند، اتفاق خاص ديگري نيفتد و اين واكسن سر از بازار آزاد و سياه درنياورد.
تزريق نكردن واكسن آنفلوآنزا نه تنها براي بيماران خاص و زمينه‌اي، بلكه براي جلوگيري از شيوع مجدد برخي از بيماري‌هايي كه سال‌هاست ريشه‌كن شده‌اند، بسيار ضروري است. به گفته يك فوق تخصص عفونی کودکان:«اگر واکسیناسیون انجام نشود، مجددا بیماری‌هایی مانند فلج اطفال، سرخک، اوریون و سرخجه بازگشته و اپیدمی‌های دیگری اتفاق می‌افتد و این گرفتاری روی گرفتاری است. کودکان بالای شش ماه و تا پنج سال باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. 5 درصد از کل مبتلایان به کرونا، کودکان هستند، یعنی از هر ۲۰ نفر مبتلا به کرونا یک نفر کودک است.»
بنابراين تنها با عدم دريافت واكسن آنفلوآنزا تعداد زيادي از افراد جامعه، به‌ويژه كودكان، در معرض بيماري‌هاي خاصي قرار مي‌گيرند كه بازهم با توجه به شرايط خاص تحريم و اقتصادي، براي درمان اين بيماري‌ها با كمبود و يا حتي نبود دارو مواجه خواهيم بود و اين يعني افراد آسيب‌پذير كشور كه تعدادشان كم هم نيست در معرض انواع بيماري‌هايي هستند كه مي‌تواند جان برخي از آنان را بگيرد و در عين حال در شرايط بحراني كروناويروس، فشار مضاعفي بر كادر درمان وارد كند. اما شوربختانه، برخي مسئولان ما به هر دليلي، مدتي است تنها به اطلاع‌رساني در مورد وضعيتي كه مردم گرفتار آن هستند و آن‌را لمس مي‌كنند مي‌پردازند و كمتر در پي چاره‌جويي هستند؛ در حالي كه براي حل يك مسئله تحت هر شرايط، هزار راه نرفته و امتحان نكرده وجود دارد و هر مسئول ذيربطي، براي حفظ جان هموطنانش بايد اين هزار راه نرفته را بيازمايد تا از مرگ‎ومير و مشكلات ناشي از ابتلا به بيماري‎هاي مختلف بكاهد و آنگاه از روند كار خود به مردم گزارش دهد.