بازماندگان سرطان با ریسک بالاتر مشکلات قلبی روبرو هستند

محققان می‎گویند؛

یک مطالعه جدید نشان می دهد بازماندگان سرطان که از بیماری جان سالم به در برده اند، در آینده بیشتر در معرض مشکلات قلبی هستند.

بازماندگان سرطان با ریسک بالاتر مشکلات قلبی روبرو هستند

 


یک مطالعه جدید نشان می دهد بازماندگان سرطان که از بیماری جان سالم به در برده اند، در آینده بیشتر در معرض مشکلات قلبی هستند.
به گزارش مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان دریافتند که در مقایسه با سایر افراد، بازماندگان سرطان ۴۲ درصد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند که به احتمال زیاد به دلیل آسیب ناشی از درمان سرطان است.
دکتر «روبرتا فلوریدو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی جانز هاپکینز در مریلند، گفت: «برخی شیمی‌درمانی‌ها می‌توانند به قلب آسیب برسانند و پرتودرمانی در منطقه قفسه سینه نیز می‌تواند بر قلب تأثیر بگذارد. بنابراین ممکن است این روش‌های درمانی در درازمدت خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهند.»
محققان مشاهده کردند خطر نارسایی قلبی بعد از سرطان بالا بود: ۵۲ درصد. خطر سکته نیز ۲۲ درصد افزایش یافت. با این حال، خطر بالاتری برای حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر وجود نداشت.
برای این مطالعه، محققان داده‌هایی را در مورد بیش از ۱۲۴۰۰ مرد و زن جمع‌آوری کردند که بخشی از مطالعه بررسی خطر بیماری‌های قلبی عروقی از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۲۰ بودند. از بین شرکت‌کنندگان، بیش از ۳۲۰۰ نفر در این مدت به سرطان مبتلا
شدند.
این مطالعه نشان داد افرادی که در بالاترین خطر ابتلاء به بیماری قلبی قرار داشتند، بازماندگان سرطان سینه، ریه و روده بزرگ بودند. سرطان‌های خون و لنفاوی نیز خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند.
از سوی دیگر، در مورد سرطان پروستات چنین نبود. فلوریدو گفت: «این سرطان به ندرت با درمان‌های تهاجمی که می‌تواند بر قلب تأثیر بگذارد، درمان می‌شود.»
وی افزود: «مشکلات قلبی ممکن است در طول درمان سرطان یا ماه‌ها یا سال‌ها پس از آن ایجاد شود.»
فلوریدو می‌گوید: «این واقعیت که شما در طول شیمی درمانی به نارسایی قلبی مبتلا نشدید به این معنی نیست که ۱۰ تا ۱۵ سال بعد هم نخواهید شد. شما همیشه در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به نارسایی قلبی نسبت به بیمارانی هستید که این درمان‌ها را دریافت نکرده‌اند.»
وی افزود: «در عین حال، بازماندگان سرطان باید اقدامات مناسبی برای کاهش خطر بیماری قلبی خود انجام دهند.»
این یافته‌ها نشان می‌دهد که بازماندگان بزرگسال سرطان ممکن است به تشخیص و نظارت بیشتر برای بیماری‌های قلبی عروقی و نارسایی قلبی و استراتژی‌های پیشگیری از نارسایی قلبی نیاز داشته باشند.