رونمایی از نخستین "خودروی کربن‌خوار" توسط دانشجویان هلندی

دانشجویان مهندسی در هلند از نخستین خودروی کربن خنثی جهان که هنگام رانندگی در جاده کربن دی‌اکسید را از هوا جذب می‌کند، رونمایی کردند.دانشجویان مهندسی در هلند از نخستین خودروی کربن خنثی جهان که هنگام رانندگی در جاده کربن دی‌اکسید را از هوا جذب می‌کند، رونمایی کردند.
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، حمل ‌و نقل جاده‌ای حدود ۱۶ درصد از کربن دی‌اکسید جهان را تولید می‌کند، اما چه می‌شود اگر خودروهای ما شروع به دریافت این گازهای گلخانه‌ای از هوا کنند؟
دانشجویان مهندسی از طرح خود برای اولین «خودروی کربن خنثی» در جهان رونمایی کرده‌اند که کربن دی اکسید هوا را هنگام رانندگی در جاده ضبط و ذخیره می‌کند. بدین ترتیب که هوا از طریق یک جلو پنجره توری در جلوی خودرو جریان می‌یابد و از یک فیلتر عبور می‌کند که گازهای گلخانه‌ای را از هوا جدا و ذخیره می‌کند.
این خودروی برقی که "زِم"(Zem) نام‌گذاری شده است، توسط تیمی از دانشگاه فناوری "آیندهوون" در هلند مهندسی شده است.
نمونه اولیه آنها همچنین دارای پنل‌های خورشیدی بر روی سقف و کاپوت است که این امکان را به خودرو می‌دهد تا به عنوان یک باتری اضافه از آنها استفاده کند.
"لوئیز دی لات" مدیر این تیم گفت: ما در حین رانندگی هوا را تمیز می‌کنیم و قصد داریم این خودرو کاملاً کربن‌خنثی باشد. البته این هنوز یک اثبات مفهوم است، اما ما می‌توانیم ظرفیت فیلتر را افزایش دهیم و در سال‌های آینده آن را در خودروها ببینیم.
وی افزود: جذب کربن دی اکسید پیش‌نیازی برای جبران انتشار گازهای گلخانه‌ای در طول تولید و بازیافت خودروها است.
فیلتر "زِم" در حال حاضر پس از طی مسافتی معادل با حدود ۲۰۰ مایل به ظرفیت طراحی شده خود می‌رسد و حدود ۳۰ گرم کربن دی‌اکسید را جمع‌آوری می‌کند.
فیلترهای "زِم" را می‌توان تمیز یا تعویض کرد و کربن دی اکسید ذخیره شده را در حالی که خودرو در حال شارژ شدن است، تخلیه کرد.
در حالی که مشخص نیست پس از جمع‌آوری کربن از فیلتر چه اتفاقی برای آن خواهد افتاد، پروژه‌های قبلی از CO۲ برای ساخت مصالح ساختمانی و جوش شیرین یا ذخیره آن در زیر زمین استفاده کرده‌اند.
این تیم ادعا می‌کند که با استفاده از "فناوری جذب مستقیم کربن از هوا" به ازای هر ۱۲ هزار و ۸۰۰ مایل در سال می‌توان تا دو کیلوگرم کربن دی اکسید را از هوا حذف کرد.
اگر قرار بود این فناوری روی میلیون‌ها خودرویی که در جاده‌های سراسر جهان در حال حرکت هستند، گسترش یابد، این پتانسیل می‌توانست سهمی بزرگ در کاهش گازهای گلخانه‌ای داشته باشد.
این تیم دانشجویی که قبلاً خودروهایی ساخته شده از زباله‌های پلاستیکی بازیافتی ساخته بود، این خودرو را نیز به گونه‌ای طراحی کرده است که تا آنجا که ممکن است بتوان آن را پس از پایان عمر خود بازیافت کرد.
فضای داخلی آن نیز از مواد پایدار مانند چرم آناناس و پلاستیک‌های بازیافتی و پنجره‌های آن از پلی‌کربنات ساخته شده است.
صفحات خورشیدی روی سقف "زِم" این امکان را به آن می‌دهد تا به عنوان یک باتری خارجی نیز برای مصارف مختلف استفاده شود.
سخنگوی این تیم می‌گوید: یکی دیگر از فناوری‌های دیگر که در "زِم" پیاده‌سازی می‌شود، فناوری شارژ دوطرفه است. فناوری شارژ دوطرفه این امکان را برای خودروها فراهم می‌کند که انرژی خانه‌ها را زمانی که هیچ انرژی تجدیدپذیری در آن لحظه تولید نمی‌شود، تامین کنند.