درآمد کل صنعت پتروشیمی به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد

تببین برنامه‌های هفتم و هشتم توسعه در صنعت پتروشیمی؛

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهم‌ترین برنامه‌های صنعت پتروشیمی در برنامه هفتم و هشتم توسعه را تبیین کرد و گفت: درآمد کل صنعت پتروشیمی از ۲۳ میلیارد دلار به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.

درآمد کل صنعت پتروشیمی به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد

 


مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهم‌ترین برنامه‌های صنعت پتروشیمی در برنامه هفتم و هشتم توسعه را تبیین کرد و گفت: درآمد کل صنعت پتروشیمی از ۲۳ میلیارد دلار به  ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.
به گزارش شانا، حسن عباس‌زاده در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل هلدینگ‌های پتروشیمی کشور با مدیران ارشد صنعت نفت با اشاره به اینکه همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند، شعار سال برای بیلبوردها نیست و برای سیاست‌گذاری‌هاست، اظهار کرد: خوشبختانه این سیاست‌گذاری‌ها در سطح صنعت نفت و پتروشیمی آغاز شده و برنامه‌های پرشماری برای تحقق شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین تدوین شده است.  
وی به دو برنامه اصلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محور دانش‌بنیان‌ها اشاره کرد و افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در کاتالیست‌ها و دانش فنی فرآیندی توفیق‌های خوبی داشته است و امسال بخشی از این دانش‌های فنی رونمایی و بهره‌برداری خواهد شد.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری حضور وزیر نفت در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در سال گذشته (دی‌ماه ۱۴۰۰) و بازدید از توانمندی‌های این شرکت اظهار کرد: بر اساس قولی که دانش‌بنیان‌ها پژوهشگران این شرکت داده‌اند تا پایان دولت همه کاتالیست‌های صنعت  پتروشیمی بومی‌سازی خواهند شد که این گام بسیار بزرگی است.
 حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان
عباس‌زاده در تبیین برنامه دوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محوریت دانش‌بنیان اظهار کرد: بخش توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان هم همسو با شعار سال در شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعال شده است که هدف آن شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان در اقصی نقاط کشور با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری است و شرکت‌های دانش‌بنیان را به مجتمع‌های پتروشیمی برسانیم و از آنها حمایت کنیم.وی با اشاره به اینکه بنای شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۳۷ و خارج از صنعت نفت نهاده شده و سرانجام در سال‌های مختلف توسعه متفاوتی را تجربه کرده است، ادامه داد: اکنون ۳۰ درصد از ظرفیت نصب‌شده خاورمیانه و حدود ۳ درصد از ظرفیت محصولات عمده جهان را داریم، ان‌شاء‌الله با برنامه‌هایی که داریم این ظرفیت‌ها رو به توسعه است.  
 رشد ۲ برابری تولید محصولات پتروشیمی تا پایان برنامه هشتم
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت کنونی تولید محصولات پتروشیمی را ۹۰ میلیون تن بیان و در تبیین عملکرد دولت‌های مختلف اظهار کرد: رشد تولید محصولات پتروشیمی در دولت نهم و دهم نسبت به ابتدای آن دولت ۱۸۰ درصد رشد داشته است و در دولت یازدهم و دوازدهم هم شاهد رشد ۶۰ درصدی بودیم که امیدواریم این ظرفیت را تا پایان برنامه هشتم ۲ برابر کنیم.
عباس‌زاده، گریزی هم به آمارهای سال ۱۴۰۰ زد و با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۸ میلیون تن خوراک معادل روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از بالادست صنعت نفت دریافت کردیم، تصریح کرد: همچنین در پایان سال ۱۴۰۰،  ۶۵ میلیون تن محصول تولید شده که از این مقدار ۳۵ میلیون تن محصول نهایی به فروش رسیده که از این مقدار ۱۰ میلیون تن فروش داخلی و ۲۵ میلیون تن صادر شده است.
وی با تأکید بر اینکه تمرکز اصلی صنعت پتروشیمی تأمین نیازهای داخلی کشور است، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی همچنین در بخش تأمین ارز روسفید شده است و همه ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به کشور باز می‌گردد؛ پارسال ۸ میلیارد دلار تعهد عرضه ارز بیشتری به سامانه نیما از سوی پتروشیمی‌ها وجود داشت و حدود ۱۲ میلیارد دلار به نیما از سوی شرکت های پتروشیمی عرضه شد.
 اشتغال در بخش پایین‌دستی صنعت پتروشیمی
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به نقش هلدینگ‌ها در ظرفیت
۹۰ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی اظهار کرد
: ۸۰ درصد از ظرفیت پتروشیمی مربوط به هلدینگ‌ها است.
وی اشتغال در بخش پایین‌دست و صنایع تکمیلی را برخلاف بخش بالادست بالا اعلام کرد و با یادآوری اینکه صنایع تکمیلی سالانه ۵ میلیون تن خوراک دریافت می‌کنند، تصریح کرد: به ازای هر یک میلیون تن تأمین خوراک، ۱۷۰ هزار نفر اشتغال در بخش پایین‌دست ایجاد می‌شود.
عباس‌زاده با بیان اینکه روند رشد در فرآیندهای پالایشی تا ۲۰ سال آینده کمتر از یک درصد است، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها این روند در صنعت پتروشیمی سالانه ۴.۵ تا ۶ درصد رشد خواهد داشت که این موضوع اهمیت توجه به این صنعت را دوچندان می‌کند.
 تکمیل زنجیره و جلوگیری از نیمه خام فروشی
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تمرکز ما در برنامه هفتم و هشتم توسعه این است که بتوانیم برخی از طرح‌های زنجیره‌ای را اضافه کنیم، گفت: البته تغییر در طرح‌های برنامه هفتم (۱۴۰۶) زیاد میسر نیست، اما طرح‌های برنامه هشتم قابل تغییر هستند تا زنجیره را تکمیل و نیمه‌خام فروشی را جبران کنیم تا ارزش افزوده بیشتری ایجاد و از واردات که هم‌اکنون ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار است، بی‌نیاز شویم.
عباس‌زاده ظرفیت کنونی تولید متانول را
۱۴ میلیون تن عنوان کرد و با بیان اینکه از این مقدار تنها ۴۰۰ هزار تن در کشور مصرف می‌شود، افزود: ان شاء الله با طرح‌های ام.تی.پی تا پایان برنامه هفتم توسعه چهار میلیون تن و تا پایان برنامه هشتم توسعه ۱۴ میلیون تن متانول را در زنجیره داشته باشیم.
وی به موضوع سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: به دلیل محدودیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم‌اکنون بار اصلی سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بر دوش هلدینگ‌هاست و سالانه ۴ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری می‌کنند، امیدواریم بخش خصوصی واقعی هم وارد سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی شود.