افزایش آمار طلاق در سال های ابتدایی زندگی

یک پژوهشگر و جمعیت شناس عنوان کرد؛

یک پژوهشگر و جمعیت شناس با اشاره به اینکه فقدان فرزند در سال های ابتدایی زندگی مشترک سبب افزایش آمار طلاق شده است گفت:تغییر اولویت زوجین و تغییر سبک زندگی از دلایل کاهش نرخ فرزندآوری است.

افزایش آمار طلاق در سال های ابتدایی زندگی


 


یک پژوهشگر و جمعیت شناس با اشاره به اینکه فقدان فرزند در سال های ابتدایی زندگی مشترک سبب افزایش آمار طلاق شده است گفت:تغییر اولویت زوجین و تغییر سبک زندگی از دلایل کاهش نرخ فرزندآوری است.
صالح قاسمی، پژوهشگر و کارشناس حوزه جمعیت در گفت و گو با مهر در خصوص اینکه مادران ۳۰ تا
۳۴ ساله از بیشترین نرخ فرزند آوری بهره مند هستند گفت: براساس آمار میانگین سن مادر شدن در کشور ما حدوداً ۲۹ سال است البته در شهرهای مختلف این آمار ممکن است بالا و پایین باشد اما میانگین خانم های ایرانی در ۲۹ سالگی اولین فرزند خود را به دنیا می‌آورند.
این پژوهشگر و جمعیت شناس افزود: با توجه به میانگین سن ازدواج خانم‌های ایرانی که حدود ۲۴ سال است؛ بین ازدواج و اولین تولد فرزند در خانم‌های ایرانی حدود پنج سال فاصله است، که در این خصوص نباید از تأثیر باورهای غلط و داده‌های علمی غلط به زوج‌های جوان مبنی بر اینکه بعد از ازدواج چندین سال باید بین ازدواج و فرزندآوری فاصله بیاندازند تا به شناخت بیشتری برسند و به ثبات خانواده برسند غافل شد.
وی اظهار کرد: پنج سال فاصله افتادن بین ازدواج و تولد اولین فرزند؛ ریسک ناباروری خانم‌ها را افزایش می‌دهد همچنین خانواده را ناپایدار می‌کنند چراکه بسیاری از زوج‌های جوان بعد از چندین سال زندگی مشترک و استفاده از روش‌های پیشگیری مبتلا به نوعی از ناباروری ثانویه می‌شوند.
قاسمی عنوان کرد: براساس مطالعات فقدان فرزند در سال‌های اول زندگی مشترک زوجین سبب افزایش آمار طلاق شده است؛ براساس آمار ۶۷ درصد طلاق‌ها در خانواده‌های بدون فرزند،
۲۲ درصد در خانواده‌های یک فرزند و کمتر از ۱۰ درصد در خانواده‌های دو فرزند و بیشتر رخ می‌دهد و حتی فقدان فرزند سبب کاهش طلاق عاطفی می‌شود بنابراین وجود فرزند با دوام زندگی مشترک رابطه مستقیمی دارد.
این کارشناس و پژوهشگر جمعیت اظهار کرد: امروزه ۶۰ درصد از تولدها از مادران بالای ۳۰ سال و ۴۰ درصد از مادران زیر ۳۰ سال است که به نظر نمی‌رسد عدد نگران کننده‌ای باشد چراکه تغییر الگو و سبک زندگی، اشتغال، تحصیلات بانوان و مؤلفه‌های زندگی شهری سبب شده تا بانوان فرزندآوری را به بعد از طی شدن بعضی از مراحل مهم زندگی خود موکول کنند.
وی با اشاره به اینکه باید سنین ایمن بارداری را برای بانوان تبیین کنیم تصریح کرد: براساس باور غلط در کشور ما سنین ایمن بارداری ۲۵ تا
 ۳۵ سال است و کمتر از ۲۵ و بالای ۳۵ را بعضی از پزشکان پرخطر اعلام می‌کنند اما طبق مطالعات امروزی اثبات شده است که در بسیاری از کشورهای دنیا سنین ایمن بارداری را از ۱۷ سال اعلام می‌کنند که در ۱۹ سالگی به اوج آمادگی باروری رسیده و تا ۴۳ سالگی این آمادگی وجود دارد؛ ضمن اینکه خانم زیر ۱۹ سال و بالای ۴۳ سال را از فرزندآوری منع نمی‌کنند و فرزندی را که از این مادران به دنیا می‌آید به جهت فرهنگسازی فرزند طلایی می‌نامند.