اعلام جزئیات برگزاری ترم تابستان در دانشگاه‌های صنعتی

برگزاری ترم تابستان امسال نسبت به دو سال گذشته متفاوت‌تر است و پس از گذشت ۲ سال کرونایی، دانشگاه‌ها به صورت حضوری آموزش دانشجویان را دنبال می‌کنند. دانشگاه‌های صنعتی پایتخت نیز هر کدام جزئیات برگزاری ترم تابستان خود را اعلام کردند.برگزاری ترم تابستان امسال نسبت به دو سال گذشته متفاوت‌تر است و پس از گذشت ۲ سال کرونایی، دانشگاه‌ها به صورت حضوری آموزش دانشجویان را دنبال می‌کنند. دانشگاه‌های صنعتی پایتخت نیز هر کدام جزئیات برگزاری ترم تابستان خود را اعلام کردند.
به گزارش ایسنا، پس از پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱، دانشگاه‌های کشور برای از سرگیری آموزش حضوری بازگشایی شدند و هر کدام از آنها کلاس‌های دانشجویان را به صورت حضوری برگزار کردند. امتحانات دانشجویان نیز به صورت حضوری در حال برگزاری است و دانشگاه‌ها شرایط و جزئیات برگزاری ترم تابستان را اعلام کردند.
 شاید اینگونه به نظر برسد، دانشجویانی که در دوره‌های روزانه دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، علاوه بر طول سال تحصیلی، برای ترم تابستان نیز هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.اما، بنا بر مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور اگر دانشگاهی در تابستان اقدام به برگزاری ترم تابستانی کند، مجاز به دریافت شهریه است.
در گزارش زیر، وضعیت ترم تابستانی چند دانشگاه‌ صنعتی مطرح کشور را بررسی می‌کنیم.
  دانشگاه صنعتی شریف
شروع کلاس‌های دانشجویان برای ترم تابستان ۲۵ تیر ماه خواهد بود و تا روز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
امتحانات پایانی دانشجویان نیز در روزهای شنبه و یکشنبه
 ۵ و ۶ شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد و مهلت ارسال نمرات به آموزش نیز چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه خواهد بود.
بنا بر اعلام دانشگاه صنعتی شریف، در دوره تابستان این دانشگاه دانشجویان می‌توانند حداکثر برای ۶ واحد ثبت نام کنند.
همراه با کاراموزی، حداکثر در ۳ واحد نظری یا ۳ واحد پروژه کارشناسی یا ۲ واحد عملی یا ۲ واحد نظری به علاوه ۱ واحد عملی می‌توان ثبت نام کرد.
همچنین دوره تابستان ترمیم و حذف ترم ندارد.
دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که ثبت نام دوره تابستانی در سامانه آموزش این دانشگاه انجام می‌شود و دانشجویان باید امکان دسترسی خود به سامانه را بررسی کنند.
  دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ترم تابستان ۱۴۰۱ دروس ریاضی عمومی ۱ و ۲، معادلات دیفرانسیل، برنامه نویسی، کامپیوتر، فیزیک عمومی ۱ و ۲، ریاضی مهندسی و محسابات عددی را صرفا برای دانشجویانی که در این دروس مردود شده‌اند، برگزار می‌کند. البته بنا بر اعلام این دانشگاه، دروس مذکور به صورت مجازی نیز ارائه خواهند شد و کلیه دانشجویان مجاز به ثبت نام در این دروس هستند.
بنا بر اعلام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برخی از دروس کارگاهی و آزمایشگاهی نیز در تابستان ارائه می‌شود.
دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجاز به اخذ ۶ واحد در ترم تابستان هستند و حذف درس در تابستان امکانپذیر نخواهد بود.
همچنین، دانشجویانی که کارآموزی را به صورت ۲ واحدی ثبت نام دارند، نمی‌توانند واحد درسی دیگری اخذ کنند و دانشجویانی که کارآموزی را به صورت ۱ واحدی یا صفر واحدی ثبت نام نموده‌اند،  تنها می‌توانند
یک واحد درسی اخذ نمایند.
دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرده که ثبت نام ترم تابستان این دانشگاه بدون ارائه خوابگاه و تسهیلات رفاهی خواهد بود.
شروع کلاس‌ها (کارگاه و آزمایشگاه) در تاریخ ۲۵ تیر ماه انجام خواهد شد و پایان کلاس‌ها در روز چهارشنبه ۲ شهریور ماه خواهد بود.
آزمون‌های پایانی ترم تابستانی این دانشگاه طی روزهای ۵ تا
۹ شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
  دانشگاه علم و صنعت
آغاز انتخاب واحد ترم تحصیلی تابستان دانشگاه علم و صنعت از ۲۵ تیر ماه آغاز می‌شود و تا ۲۹ تیر ماه ادامه خواهد داشت و دانشجویان می‌توانند برای ثبت‌نام و اخذ واحد به سامانه گلستان این دانشگاه مراجعه کنند.
شروع ترم تابستانی دانشگاه علم و صنعت نیز از دوم مرداد ماه تا
چهارم شهریور ماه خواهد بود و دانشجویان سایر دانشگاه‌ها برای شرکت در این ترم تحصیلی از ۲۳ تیرماه می‌توانند ثبت‌نام کنند.